Obchody jedenastej rocznicy śmierci Jana Pawła II

W Watykanie obchody jedenastej rocznicy śmierci Jana Pawła II odbędą się z udziałem papieża Franciszka. Będzie on przewodniczył czuwaniu modlitewnemu, poprzedzającemu Niedzielę Miłosierdzia Bożego - święto ustanowione przez papieża Polaka w 2000 roku.

2016-04-02, 16:09

Obchody jedenastej rocznicy śmierci Jana Pawła II
Jan Paweł II . Foto: Dennis Jarvis/flickr.com/CC BY-SA 2.0

Posłuchaj

Arcybiskup Mieczysław Mokrzycki, obecnie metropolita lwowski, powiedział, że po śmierci Jana Pawłą II czuł, że zmarł mu ojciec (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Jak jedenaście lat temu, niedziela ta przypada 3 kwietnia. I tak jak wtedy, poprzedza ją modlitewne czuwanie. Podczas niego w 2005 roku ogłoszono wiadomość, że Jan Paweł II „powrócił do domu Ojca”. Nie było przy tym argentyńskiego kardynała Jorge Mario Bergoglio, ale już jako papież mógł on dwa lata temu dokonać kanonizacji Jana Pawła II.

Zobacz serwis specjalny Polskiego Radia i poznaj historię pontyfikatu Jana Pawła II

Na placu wraz z papieżem będą wieczorem zarówno uczestnicy Europejskiego Kongresu Apostolstwa Bożego Miłosierdzia, jak i pielgrzymi przybyli do Rzymu z okazji Roku Miłosierdzia. Poprzedniej nocy, nazwanej „nocą pojednania”, odwiedzili oni jeden z czterech kościołów w centrum Wiecznego Miasta, mieli okazję wziąć udział w adoracji eucharystycznej i przystąpić do spowiedzi.
Polacy pamiętają o swoim papieżu.

Msze, modlitwy, koncerty, biegi, rajd rowerowy i Tweetup z kardynałem Stanisławem Dziwiszem - to tylko niektóre sposoby, jak Polacy w kraju i za granicą będą obchodzić jedenastą rocznicę śmierci Jana Pawła II. W Warszawie w południe w Świątyni Opatrzności Bożej zostanie odprawiona z tej okazji msza.

REKLAMA

Natomiast od godzinie 19.00 przed kościołem sióstr wizytek przy Krakowskim Przedmieściu zostaną zaprezentowane fragmenty papieskich homilii.

Wieczorem od 20.00 tradycyjnie na Placu Józefa Piłsudskiego zaplanowano czuwanie modlitewne w rocznice śmierci. Będą w nim uczestniczyć wolontariusze Światowych Dni Młodzieży.

W sobotę rano przedstawiciele władz Kielc na czele z prezydentem Wojciechem Lubawskim złożyli kwiaty i zapalili znicze w miejscach upamiętniających wizytę papieża-Polaka na ziemi świętokrzyskiej w czerwcu 1991 r. - pod tablicą na budynku urzędu miasta oraz przed pomnikiem Jana Pawła II przy kieleckiej katedrze.

Mieszkańcy Krakowa w rocznicę śmierci Jana Pawła II tradycyjnie będą modlić się wieczorem pod "oknem papieskim" krakowskiej kurii przy ul. Franciszkańskiej.

REKLAMA

Także w Wadowicach, w rodzinnym mieście św. Jana Pawła II, wierni będą się wspólnie modlili podczas wieczornej mszy św. w bazylice Ofiarowania NMP, a następnie, ze świecami, spotkają się przy pomniku papieża-Polaka na miejskim rynku.

Ogień pamięci zapłonie o godz. 21.37 pod Krzyżem Milenijnym na szczycie góry Matyska zwanej Golgotą Beskidów. Wydarzenie poprzedzi plenerowa Droga Krzyżowa. Jej poszczególne stacje znajdują się wzdłuż szlaku na szczyt. Matyska w Radziechowach to miejsce szczególne dla wiernych z diecezji bielsko-żywieckiej. W listopadzie odbywają się tu Zaduszki Narodowe. Kilka lat temu rozpoczęto usypywanie symbolicznego kurhanu, upamiętniającego polskich bohaterów.

Również wieczorem, o godz. 21, na szczecińskich Jasnych Błoniach, gdzie stoi pomnik papieża Jana Pawła II, zbiorą się szczecinianie, by wspominać papieża - Polaka. Zebrani wysłuchają wybranych tekstów Jana Pawła II oraz słów jego testamentu. Spotkanie będzie okazją do wspólnego śpiewania lubianych przez papieża pieśni. Przypomniane zostaną też słowa obwieszczające światu odejście polskiego papieża do domu Ojca.

"Płomień wdzięczności"

Za kanonizację papieża Polaka i 1050 lat chrześcijaństwa w Polsce dziękować będą turyści i pielgrzymi podczas wieczornej Eucharystii na Groniu Jana Pawła II w Beskidzie Małym. Po liturgii, którą odprawi ks. Marcin Sandok, opiekun Grup Modlitewnych św. Ojca Pio, zapalona zostanie góralska watra - ,,Płomień Wdzięczności" za wyniesienie Karola Wojtyły na ołtarze.

Groń Jana Pawła II (890 metrów n.p.m.) to jedyny szczyt górski w Polsce noszący imię papieża Polaka. W latach swego dzieciństwa i młodości Karol Wojtyła wielokrotnie przychodził na szczyt z pobliskich Wadowic. Pomysłodawcami i inicjatorami stworzenia tam kaplicy byli Stefan i Danuta Jakubowscy z Andrychowa. Dzięki ich staraniom szczyt dawnej Jaworzyny otrzymał nazwę ,,Groń Jana Pawła II".

W ciągu 20 lat istnienia kaplicę na Groniu odwiedziły dziesiątki tysięcy pielgrzymów i turystów z Polski, a także Słowacji, Czech, Francji i Niemiec. Od śmierci Jana Pawła II nie ustawały na Groniu prośby o beatyfikację, a następnie kanonizację Karola Wojtyły.

REKLAMA

Wspomnienia sekretarzy

W ostatnich dniach i godzinach Janowi Pawłowi II towarzyszył drugi z jego sekretarzy arcybiskup Mieczysław Mokrzycki obecnie metropolita lwowski. - Straciłem wtedy ojca - mówi. Niezwykle dramatyczne dla niego były słowa Jana Pawła II: ”Pozwólcie mi odejść do domu mego Ojca”. - Tamtego dnia do godziny 14.00 był jeszcze bardzo aktywny, patrzył na ludzi, błogosławił i pozdrawiał - dodaje arcybiskup Mieczysław Mokrzycki. Po godzinie 14.00 Jana Paweł II stał się bardziej wyciszony. A od godziny 18.00 niewiele już reagował.

- Kiedy papież odszedł spontanicznie zaśpiewaliśmy hymn „Ciebie Boga wysławiamy”, dziękując Bogu za życie Jan Pawła II - mówi kardynał Stanisław Dziwisz pierwszy sekretarz Jana Pawła II. Zwykle, gdy ktoś umiera odmawia się modlitwę” Wieczny odpoczynek…”. My wiedzieliśmy, że żyliśmy ze świętym, więc zaśpiewaliśmy „Te Deum laudamus” - podkreśla kardynał Stanisław Dziwisz.

Papież odchodzi

Papież Polak zmarł 2 kwietnia 2005 o godzinie 21:37. - Nasz ukochany Ojciec Święty Jan Paweł II powrócił do Domu Ojca - poinformował arcybiskup Leonardo Sandri wiernych obecnych na Placu świętego Piotra.

O 11:30 jedna ze stacji telewizyjnych zacytowała kardynała Josepha Ratzingera, który powiedział: Papież wie, że umiera i pożegnał się ze mną. O 11:31 rzecznik prasowy Watykanu Joaquin Navarro-Valls ogłosił, że rano Jan Paweł II zaczął tracić przytomność, zaręczył jednak, że nie można tego nazwać stanem śpiączki, ponieważ papież otwiera oczy, kiedy się do niego mówi.

REKLAMA

O 19:20 Watykan poinformował, że stan papieża wydaje się nieodwracalny. Wkrótce potem na Placu świętego Piotra rozpoczęła się modlitwa różańcowa z udziałem stale rosnącej liczby wiernych. Po blisko dwóch godzinach modlitw arcybiskup Leonardo Sandri poinformował obecnych: O godzinie 21:37 nasz ukochany Ojciec Święty Jan Paweł II powrócił do domu Ojca.

Znicze
Znicze przed budynkiem kurii metropolitarnej przy ul. Franciszkańskiej 3 w Krakowie cztery dni po śmierci papieża Jana Pawła II, aut. Wuhazet-Henryk Żychowski (6.04.2005), Wikipedia/CreativeCommons

Po północy Joaquin Navarro-Valls ujawnił, że o 20:00 rozpoczęła się w pokoju papieża msza w przeddzień święta Miłosierdzia Bożego, której przewodniczył arcybiskup Stanisław Dziwisz.

W momencie śmierci Jana Pawła II obecni byli przy nim między innymi jego sekretarze, kardynał Marian Jaworski, arcybiskup Stanisław Ryłko, ksiądz Tadeusz Styczeń, trzy polskie siostry sercanki pracujące w apartamencie i jego osobisty lekarz doktor Renato Buzzonetti. Potem przybył tam również kardynał Joseph Ratzinger, który siedemnaście dni później został jego następcą.

REKLAMA

Papież Polak został wybrany przez konklawe 16 października 1978. Kardynał Karol Wojtyła przyjął imię Jan Paweł II. Był pierwszym od ponad 450. lat biskupem Rzymu nie pochodzącym z Włoch. Przesłanie pontyfikatu Jana Pawła II odzwierciedlały słowa wypowiedziane przez niego na początku misji: Nie lękajcie się, otwórzcie na oścież drzwi Chrystusowi, otwórzcie drzwi jego zbawczej władzy. Jan Paweł II zasiadał na Stolicy Piotrowej blisko 27 lat.

pp/PAP/IAR

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej