Minister kultury: każda wspólnota musi się opierać na wartościach
- Myśmy wyboru tych wartości dokonali ponad tysiąc lat temu - mówił w Piotrkowie Trybunalskim wicepremier i minister kultury Piotr Gliński.
2016-04-02, 13:49
Posłuchaj
Wicepremier Piotr Gliński mówi o wpływie chrześcijaństwa na kształtowanie się polskości (IAR)
Dodaj do playlisty
Wicepremier był gościem konferencji naukowej "Moralność–wspólnota–państwo. Prawo natury w dyskursie społecznym" zorganizowanej w ramach obchodów 1050. rocznicy chrztu Polski w Archidiecezji Łódzkiej.
Według Glińskiego wskazane wartości są "nieprzypadkowe, bardzo piękne, ale jednocześnie bardzo trudne". - Pamiętajmy, że chrześcijaństwo to przede wszystkim miłość, poszanowanie dla godności człowieka i jego praw. To jest zdolność do samoograniczenia, która jest bardzo trudna - mówił do uczestników konferencji dodając, że te wartości można nieść dzięki państwu i instytucjom takim jak Kościół, które przez tysiąc lat były i są budowane.
Zwrócił uwagę na słowa Pawła Włodkowica z soboru w Konstancji z 1416 r. gdy miał on powiedzieć, że napadanie niewiernych przez wiernych wyklucza miłość bliźniego. "Bliźnimi bowiem naszymi są tak wierni jak i niewierni, bez różnicy. Nie jest dozwolone zmuszać niewiernych bronią lub uciskami do wiary chrześcijańskiej, ponieważ ten sposób jest krzywdą bliźniego, a nie należy czynić rzeczy złych, aby wynikły dobre" - cytował Gliński.
FILM: - Polska kultura rozwija się w sposób stabilny. Jest istotne przyspieszenie w elementach, które dla nas były ważne - powiedział minister kultury i dziedzictwa narodowego, podsumowując 100 dni pracy swojego resortu. Prof. Piotr Gliński stwierdził, że ministerstwo powołało kilka bardzo istotnych instytucji muzealnych, m.in. Muzeum Jana Pawła II.
REKLAMA
TVN24/x-news
Przyznał, że mówi o tym - jak się wyraził - trudnym cytacie dlatego, że to pokazuje, jak ta wartość (miłość - PAP) nie jest łatwa. - My jesteśmy zobowiązani kochać także tych, z którymi się nie zgadzamy. To nawet współcześnie jest ważna droga i ważny drogowskaz - dodał.
Zdaniem Glińskiego oprócz wartości podstawowej jaką jest miłość, jest także kolejna ważna wartość związana z chrześcijaństwem - wolność. - Chrześcijaństwo uczy nas wolności, ale korzystanie z niej nie łatwe. Wszyscy o tym wiemy - powiedział.
Wicepremier zwrócił uwagę również na wartość, jaką jest solidarność, która ma według niego wiele wymiarów, także wymiar historyczny. - Solidarność powstała w 1980 roku w Polsce, jest wielkim cudem, a może i nagrodą za to, że byliśmy przez ten tysiąc lat wierni wielu podstawowym wartościom - mówił. Dodał, że "wymiar chrześcijański ruchu solidarności był podstawowy i dzięki temu zmieniliśmy w dużej mierze współczesny świat".
REKLAMA
- Bez Solidarności i oczywiście bez Jana Paweł II, który potrafił pobudzić w naszym społeczeństwie te wartości (...) nie byłoby tej przemiany cywilizacyjnej, nie byłoby upadku imperium komunistycznego - powiedział.
pp/PAP
REKLAMA