Sekretarz RE po spotkaniu z RPO: chodzi o to, by TK podjął swoje obowiązki

Przebywający z wizytą w Polsce sekretarz generalny Rady Europy Thorbjorn Jagland spotkał się z Rzecznikiem Praw Obywatelskich Adamem Bodnarem. Rozmowa dotyczyła sporu wokół Trybunału Konstytucyjnego.

2016-04-05, 10:38

Sekretarz RE po spotkaniu z RPO: chodzi o to, by TK podjął swoje obowiązki

Po spotkaniu Thorbjorn Jagland podkreślił, że prawidłowe funkcjonowanie Trybunału Konstytucyjnego jest bardzo ważne z punktu widzenia praw człowieka i praworządności w ogóle. Zwrócił też uwagę na rolę Rzecznika Praw Obywatelskich w tej sprawie.

- Jeżeli praca Trybunału jest sparaliżowana to podobnie jest z pracą RPO - ocenił sekretarz generalny Rady Europy. Jagland przyznał, że liczy na opracowanie przez rząd i opozycję wspólnego rozwiązania, które będzie korzystne dla samego TK.

- Chodzi o to, aby Trybunał Konstytucyjny ponownie podjął swoje obowiązki, aby powróciły struktury praworządności, aby Rzecznik Praw Obywatelskich mógł wypełniać swoją bardzo ważną funkcję - zaznaczył.

- W Polsce istnieje nie tylko urząd RPO, ale także inne struktury, które są bardzo dobrym przykładem działania praworządności dla Polski i dla innych krajów - stwierdził.

Z kolei Adam Bodnar przekazał, że przekonywał Jaglanda, że kluczowe dla rozwiązania sporu jest opublikowanie przez rząd wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 9 marca, a także przyjęcie przez prezydenta Andrzeja Dudę ślubowania od trzech sędziów TK, wybranych przez Sejm poprzedniej kadencji.

Bodnar przedstawił też sekretarzowi działania, które jako Rzecznik Praw Obywatelskich podjął w tej sprawie.

Sekretarz generalny Rady Europy przebywa w Polsce z dwudniową wizytą.

W poniedziałek spotkał się m.in. z prezydentem, premier Beatą Szydło, marszałkiem Sejmu Markiem Kuchcińskim, ministrem sprawiedliwości i prokuratorem generalnym Zbigniewem Ziobrą oraz ministrem spraw zagranicznych Witoldem Waszczykowskim.

Wizytę w Polsce Jagland zakończy na Lubelszczyźnie - w związku z inauguracją projektu "Faro Narrative" dotyczącego szeroko rozumianej ochrony dziedzictwa kulturowego, pojednania i podkreślenia bogactwa spuścizny żydowskiej kultury odwiedzi Frampol.

Projekt ma związek z przyjętą Konwencją Rady Europy z Faro dotyczącą wartości dziedzictwa kulturowego dla społeczeństwa.

Sekretarz RE spotka się we Frampolu z uczniami miejscowej szkoły i weźmie udział w ceremonii odsłonięcia pamiątkowej tablicy przy niedawno odnowionym i ogrodzonym cmentarzu żydowskim w tym mieście.

REKLAMA

"Trybunał Konstytucyjny w Polsce jest sparaliżowany"

W ocenie Thorbjoerna Jaglanda obecnie Trybunał Konstytucyjny w Polsce jest sparaliżowany, co - według niego - oznacza, że "nie istnieje w naszym kraju system, który byłby faktycznym wykonaniem prawa i stał na straży wykonania prawa".

Jego zdaniem jeśli taka sytuacja będzie się utrzymywać, będzie skutkowała nowymi skargami do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu, który już teraz jest nadmiernie obciążony.

- To jest sytuacja, której pragnęlibyśmy uniknąć - podkreślił na konferencji prasowej. W jego ocenie "istnieje uzasadnione prawdopodobieństwo", że skargi do Trybunału w Strasburgu będą się pojawiać, z uwagi na brak efektywności Trybunału Konstytucyjnego.

Sekretarz wezwał polski parlament do znalezienia rozwiązania. Zaznaczył, że opinia Komisja Weneckiej stanowi dobrą podstawę do tego. Dodał, że początkiem tego procesu "musi być" opublikowanie wyroku TK z 9 marca w sprawie nowelizacji ustawy o Trybunale autorstwa PiS.




x-news.pl, TVN24

***

W pierwszej połowie marca Komisja Wenecka, która jest organem doradczym Rady Europy, przyjęła opinię na temat sytuacji wokół Trybunału Konstytucyjnego.

Komisja oceniła, że "osłabianie efektywności Trybunału podważy demokrację, prawa człowieka i rządy prawa" w Polsce. W opinii jest też mowa o tym, że "zarówno poprzednia, jak i obecna większość w polskim parlamencie podjęły niekonstytucyjne działania".

Trybunał Konstytucyjny orzekł 9 marca w 12-osobowym składzie, że kilkanaście zapisów nowelizacji ustawy o TK, autorstwa PiS, jest niekonstytucyjnych. TK uznał, że cała nowela jest sprzeczna m.in. z konstytucyjną zasadą poprawnej legislacji.

Według rządu nie był to wyrok i nie będzie publikowany. Komisja Wenecka, która badała nowelizację, zarekomendowała opublikowanie orzeczenia.

IAR, PAP, kk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej