Krajowa Rada Sądownictwa za respektowaniem wyroków TK i przeciw próbom zastraszania sędziów
KRS w czwartek przyjęła dwa stanowiska - w sprawach niepublikowania wyroku TK oraz wystąpienia ministra sprawiedliwości-prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobro do TK w związku z środową rozprawą dotyczącą przepisów Kodeksu wyborczego.
2016-04-07, 13:57
Posłuchaj
Rafał Bochenek powiedział, że rząd będzie publikował wyroki TK zapadające zgodnie z prawem (IAR)
Dodaj do playlisty
Brak publikacji wyroku Trybunału Konstytucyjnego nie pozbawia go mocy powszechnie obowiązującej i nie zwalnia nikogo z jego stosowania - napisała Krajowa Rada Sądownictwa. Dodała, że obowiązkiem premiera jest publikacja każdego wyroku TK.
Powiązany Artykuł
Konflikt wokół TK
KRS podkreśla, że orzeczenia TK mają moc powszechnie obowiązującą i są ostateczne. "Ustawowym obowiązkiem Prezesa Rady Ministrów jest opublikowanie każdego ogłoszonego wyroku TK, którego opublikowanie zarządził prezes TK" - dodała KRS.
9 marca TK uznał, że cała grudniowa nowelizacja ustawy o Trybunale, autorstwa PiS, narusza konstytucję. Według rządu nie był to wyrok i dlatego nie będzie publikowany. Z kolei w środę Trybunał orzekł o niekonstytucyjności jednego z przepisów Kodeksu wyborczego.
"Apele, stanowiska, opinie"
Rzecznik rządu Rafał Bochenek pytany, czy rząd opublikuje to orzeczenie, powiedział, że publikowane będą te wyroki TK, które będą zapadać w zgodzie z obowiązującym prawem. Trybunał wydaje obecnie "apele, stanowiska, opinie" - dodał.
REKLAMA
Na środowej rozprawie w TK nie było przedstawicieli Sejmu, rządu i prokuratora generalnego, który skierował do TK pismo procesowe. "Jakiekolwiek próby działania Trybunału Konstytucyjnego poza konstytucyjnym i ustawowym reżimem nie zyskają legitymizacji w postaci jakiegokolwiek uczestnictwa w nich Prokuratora Generalnego. Mogą jedynie stać się przedmiotem podjętej przez niego kontroli przestrzegania prawa" - głosiło pismo Ziobry, które wpłynęło do TK przed rozprawą.
"Nie ma żadnych uprawnień do kontroli orzeczeń"
W drugim z przyjętych stanowisk KRS, odnosząc się do tych słów Zbigniewa Ziobry, napisała, że są one "próbą wywierania wpływu i zastraszania sędziów TK". "Minister sprawiedliwości-prokurator generalny nie ma żadnych uprawnień do kontroli orzeczeń wydawanych przez Trybunał Konstytucyjny" - dodała Rada.
"Rada nie ma wątpliwości, że tego typu wypowiedzi godzą w trójpodział władzy zagwarantowany w konstytucji, jako jeden z fundamentów demokratycznego państwa prawnego. Wystąpienia takie mają bezpośredni wpływ na stosowanie prawa przez sądy i godzą w niezawisłość sędziów" - zaznaczono w stanowisku KRS.
Rada jednocześnie wyraziła "stanowczy sprzeciw wobec bezprecedensowych prób ingerowania i wpływania na sędziów TK przez ministra sprawiedliwości-prokuratora generalnego".
REKLAMA
"Nieprawda i manipulacja"
O wpłynięciu do TK pisma Zbigniewa Ziobry na początku środowej rozprawy poinformował prezes TK Andrzej Rzepliński. - Generalnie stanowi to pismo instrukcję obsługi spraw przez Trybunał Konstytucyjny i niepodporządkowanie się postanowieniom tej instrukcji grozi konsekwencjami prawnymi dla sędziów TK - powiedział.
TVN24/x-news
W oświadczeniu przekazanym mediom w środę wieczorem prokurator generalny napisał: "Z olbrzymim rozczarowaniem przyjąłem dzisiejsze słowa Pana Prezesa Andrzeja Rzeplińskiego, który otrzymane ode mnie informacje przedstawił jako groźby pod adresem sędziów Trybunału Konstytucyjnego. To nieprawda i manipulacja. Tym bardziej budzi mój protest, ponieważ osobiście angażuję się w rozwiązanie sporu wokół Trybunału. Podejmowane w Sejmie wysiłki dają nadzieję osiągnięcia kompromisu, a tego typu wypowiedzi Pana Prezesa Rzeplińskiego go utrudniają".
TVN24/x-news
REKLAMA
"Insynuowanie mi gróźb odbieram jako cyniczną próbę budowania wokół siebie atmosfery zagrożenia i niebezpieczeństwa, którą już od pewnego czasu podejmuje prezes Rzepliński" - napisał Zbigniew Ziobro.
IAR,PAP,kh
REKLAMA