Drugi dzień egzaminu gimnazjalnego 2016. Wiedza matematyczno-przyrodnicza [ARKUSZE]

Ponad 360 tys. uczniów III klas gimnazjów w całym kraju przystąpiło we wtorek do egzaminu z wiedzy matematyczno-przyrodniczej. Wczoraj uczniowie pisali egzamin z wiedzy humanistycznej. W środę będą mieli egzamin z języka obcego.

2016-04-19, 13:52

Drugi dzień egzaminu gimnazjalnego 2016. Wiedza matematyczno-przyrodnicza [ARKUSZE]

Posłuchaj

Drugi dzień egzaminów gimnazjalnych. Relacja Kamila Szwarbuły (IAR)
+
Dodaj do playlisty

We wtorek po godzinie 13. zakończył się egzamin dla gimnazjalistów sprawdzający ich wiedzę matematyczno-przyrodniczą. - Przebiegł spokojnie, wszystko odbyło się zgodnie z procedurami - poinformował dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Marcin Smolik

Egzamin rozpoczynał się o godz. 9. Uczniowie najpierw dostali blok zadań z nauk przyrodniczych - biologii, chemii, fizyki i geografii. Mieli godzinę na jego rozwiązanie.

EGZAMIN GIMNAZJALNY 2016 - ARKUSZE Z PRZEDMIOTÓW PRZYRODNICZYCH >>>

Następnie była przerwa do godz. 11, po której rozwiązywali zadania z matematyki. Ta część egzaminu trwała półtorej godziny. Uczniowie z dysfunkcjami (np. z dysleksją) mogli mieć przedłużony czas na rozwiązanie obu bloków zadań.

EGZAMIN GIMNAZJALNY 2016 - ARKUSZE Z MATEMATYKI >>>

REKLAMA


Powiązany Artykuł

egzamin 1200
Część matematyczno-przyrodnicza. Informacje, zadania, odpowiedzi

Arkusze z zadaniami publikuje codziennie na swojej stronie internetowej Centralna Komisja Egzaminacyjna oraz okręgowe komisje egzaminacyjne. Prace uczniów zostały zakodowane.

Nowa metoda

W tym roku w całej Polsce egzamin gimnazjalny będzie sprawdzany nową metodą. Dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Marcin Smolik wyjaśnia, że w ramach e-oceniania, pracy uczniów będą skanowane, a potem wysyłane do egzaminatorów.

Od teraz będą oni mogli te prace sprawdzać w zaciszu własnego domu, a nie jak wcześniej, zgromadzeni w specjalnym ośrodku. Dzięki temu systemowi, liczbę egzaminatorów sprawdzających prace można było zmniejszyć z 4,5 to 1,5 tysiąca.

Wyniki egzaminów gimnazjalnych zostaną ogłoszone 17 czerwca. Bedą one brane pod uwagę podczas rekrutacji do szkół ponadgimnazjalnych.

REKLAMA

Ważne informacje

Uczeń, który z przyczyn losowych lub zdrowotnych nie ‎przystąpi do egzaminu w kwietniu, przystępuje do niego w czerwcu.‎

Zadania z historii i wiedzy o społeczeństwie, przedmiotów przyrodniczych i języka obcego ‎nowożytnego na poziomie podstawowym mają formę zamkniętą. W arkuszu egzaminacyjnym ‎z języka polskiego, matematyki i języka obcego na poziomie rozszerzonym oprócz zadań ‎zamkniętych znajdują się również zadania otwarte. ‎

Każdy arkusz egzaminacyjny zawiera kartę odpowiedzi, w której uczeń zaznacza odpowiedzi ‎do zadań zamkniętych. Rozwiązania zadań otwartych zapisuje się w miejscu do tego ‎przeznaczonym na kartach rozwiązań zadań otwartych.

Z czego można korzystać podczas egzaminu?

Na egzamin uczeń przynosi ze sobą wyłącznie przybory do pisania: pióro lub długopis ‎z czarnym tuszem/atramentem, a w przypadku części drugiej z zakresu matematyki również linijkę. ‎

REKLAMA

Na egzaminie nie można korzystać z kalkulatora oraz słowników. Nie wolno także przynosić ‎i używać żadnych urządzeń telekomunikacyjnych.‎

Warunek ukończenia gimnazjum

Egzamin ma formę pisemną. Przystąpienie do egzaminu jest warunkiem ukończenia ‎gimnazjum, ale nie określa się minimalnego wyniku, jaki zdający powinien uzyskać, toteż ‎egzaminu nie można nie zdać.‎

W postępowaniu rekrutacyjnym brane są pod uwagę także wymienione na świadectwie ukończenia gimnazjum oceny z języka polskiego i matematyki oraz z dwóch obowiązkowych zajęć edukacyjnych ustalonych przez dyrektora danej szkoły, świadectwo ukończenia gimnazjum z wyróżnieniem, szczególne osiągnięcia wymienione na świadectwie, aktywność społeczna.

W przypadku kandydatów ubiegających się o przyjęcie do klas wymagających szczególnych indywidualnych predyspozycji brane są pod uwagę wyniki sprawdzianu uzdolnień kierunkowych.

Poniedziałek, wtorek i środa mogą być w części gimnazjów dniami wolnymi od lekcji; decyzje w tej sprawie podejmują dyrektorzy szkół.

Uczniowie o egzaminie

Po pierwszym dniu zmagań, sprawdzającym wiedzę humanistyczną gimnazjalistów, wielu uczniów mówiło, że egzamin nie był trudny: 

REKLAMA

TVN24/x-news

IAR,PAP,kh

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej