Drugi dzień egzaminu gimnazjalnego 2016. Wiedza matematyczno-przyrodnicza [ARKUSZE]
Ponad 360 tys. uczniów III klas gimnazjów w całym kraju przystąpiło we wtorek do egzaminu z wiedzy matematyczno-przyrodniczej. Wczoraj uczniowie pisali egzamin z wiedzy humanistycznej. W środę będą mieli egzamin z języka obcego.
2016-04-19, 13:52
Posłuchaj
Drugi dzień egzaminów gimnazjalnych. Relacja Kamila Szwarbuły (IAR)
Dodaj do playlisty
We wtorek po godzinie 13. zakończył się egzamin dla gimnazjalistów sprawdzający ich wiedzę matematyczno-przyrodniczą. - Przebiegł spokojnie, wszystko odbyło się zgodnie z procedurami - poinformował dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Marcin Smolik
Egzamin rozpoczynał się o godz. 9. Uczniowie najpierw dostali blok zadań z nauk przyrodniczych - biologii, chemii, fizyki i geografii. Mieli godzinę na jego rozwiązanie.
EGZAMIN GIMNAZJALNY 2016 - ARKUSZE Z PRZEDMIOTÓW PRZYRODNICZYCH >>>
Następnie była przerwa do godz. 11, po której rozwiązywali zadania z matematyki. Ta część egzaminu trwała półtorej godziny. Uczniowie z dysfunkcjami (np. z dysleksją) mogli mieć przedłużony czas na rozwiązanie obu bloków zadań.
EGZAMIN GIMNAZJALNY 2016 - ARKUSZE Z MATEMATYKI >>>
REKLAMA
Powiązany Artykuł
Część matematyczno-przyrodnicza. Informacje, zadania, odpowiedzi
Arkusze z zadaniami publikuje codziennie na swojej stronie internetowej Centralna Komisja Egzaminacyjna oraz okręgowe komisje egzaminacyjne. Prace uczniów zostały zakodowane.
Nowa metoda
W tym roku w całej Polsce egzamin gimnazjalny będzie sprawdzany nową metodą. Dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Marcin Smolik wyjaśnia, że w ramach e-oceniania, pracy uczniów będą skanowane, a potem wysyłane do egzaminatorów.
Od teraz będą oni mogli te prace sprawdzać w zaciszu własnego domu, a nie jak wcześniej, zgromadzeni w specjalnym ośrodku. Dzięki temu systemowi, liczbę egzaminatorów sprawdzających prace można było zmniejszyć z 4,5 to 1,5 tysiąca.
Wyniki egzaminów gimnazjalnych zostaną ogłoszone 17 czerwca. Bedą one brane pod uwagę podczas rekrutacji do szkół ponadgimnazjalnych.
REKLAMA
Ważne informacje
Uczeń, który z przyczyn losowych lub zdrowotnych nie przystąpi do egzaminu w kwietniu, przystępuje do niego w czerwcu.
Zadania z historii i wiedzy o społeczeństwie, przedmiotów przyrodniczych i języka obcego nowożytnego na poziomie podstawowym mają formę zamkniętą. W arkuszu egzaminacyjnym z języka polskiego, matematyki i języka obcego na poziomie rozszerzonym oprócz zadań zamkniętych znajdują się również zadania otwarte.
Każdy arkusz egzaminacyjny zawiera kartę odpowiedzi, w której uczeń zaznacza odpowiedzi do zadań zamkniętych. Rozwiązania zadań otwartych zapisuje się w miejscu do tego przeznaczonym na kartach rozwiązań zadań otwartych.
Z czego można korzystać podczas egzaminu?
Na egzamin uczeń przynosi ze sobą wyłącznie przybory do pisania: pióro lub długopis z czarnym tuszem/atramentem, a w przypadku części drugiej z zakresu matematyki również linijkę.
REKLAMA
Na egzaminie nie można korzystać z kalkulatora oraz słowników. Nie wolno także przynosić i używać żadnych urządzeń telekomunikacyjnych.
Warunek ukończenia gimnazjum
Egzamin ma formę pisemną. Przystąpienie do egzaminu jest warunkiem ukończenia gimnazjum, ale nie określa się minimalnego wyniku, jaki zdający powinien uzyskać, toteż egzaminu nie można nie zdać.
W postępowaniu rekrutacyjnym brane są pod uwagę także wymienione na świadectwie ukończenia gimnazjum oceny z języka polskiego i matematyki oraz z dwóch obowiązkowych zajęć edukacyjnych ustalonych przez dyrektora danej szkoły, świadectwo ukończenia gimnazjum z wyróżnieniem, szczególne osiągnięcia wymienione na świadectwie, aktywność społeczna.
W przypadku kandydatów ubiegających się o przyjęcie do klas wymagających szczególnych indywidualnych predyspozycji brane są pod uwagę wyniki sprawdzianu uzdolnień kierunkowych.
Poniedziałek, wtorek i środa mogą być w części gimnazjów dniami wolnymi od lekcji; decyzje w tej sprawie podejmują dyrektorzy szkół.
Uczniowie o egzaminie
Po pierwszym dniu zmagań, sprawdzającym wiedzę humanistyczną gimnazjalistów, wielu uczniów mówiło, że egzamin nie był trudny:
REKLAMA
TVN24/x-news
IAR,PAP,kh
REKLAMA