Spór wokół TK. Marszałek Senatu: zagraniczne działania opozycji są żenujące

2016-04-22, 09:09

Spór wokół TK. Marszałek Senatu: zagraniczne działania opozycji są żenujące
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: Adrian Grycuk/CC BY-SA 3.0 /Wikimedia Commons

Rozwiązanie sporu związanego z działaniem Trybunału Konstytucyjnego w Polsce to wewnętrzna sprawa naszego kraju - mówił w czasie spotkań z saksońskimi politykami oraz Polonią marszałek Senatu Stanisław Karczewski.

Posłuchaj

Stanisław Karczewski zapewnił, że Prawo i Sprawiedliwość chce dialogu w sprawie TK (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Marszałek Senatu przebywa od czwartku z wizytą w Niemczech. Odwiedził Drezno i Berlin, spotkał się z szefem Bundesratu Stanislawem Tillichem, który sprawuje również urząd premiera Saksonii, kraju związkowego graniczącego z Polską, oraz z ministrami Saksonii: ds. wewnętrznych - Markusem Ulbigiem i ds. środowiska i rolnictwa - Thomasem Schmidtem, a także z przewodniczącym parlamentu Saksonii Matthiasem Roesslerem. W piątek spotka się z szefem niemieckiego MSZ Frankiem-Walterem Steinmeierem.

Tematem czwartkowych rozmów, jak relacjonował Karczewski, była przede wszystkim polityka wobec przyjmowania przez kraje UE imigrantów, stosunki polsko-niemieckie i współpraca na poziomie samorządów.

Wieczorem Karczewski spotkał się w Berlinie z przedstawicielami niemieckiej Polonii. Był tam pytany m.in. o to, czy jego zdaniem Polska jest celem ataku międzynarodowego związanego z sytuacją wokół TK. Przywołano w tym kontekście m.in. niedawno przyjętą przez Parlament Europejski rezolucję dotyczącą sytuacji wokół polskiego Trybunału oraz artykuły na ten temat w niemieckich mediach.

Karczewski powiedział, że ten temat pojawił się także w czwartkowych rozmowach z niemieckimi politykami. - To wewnętrzne problemy polityczne Polski, które chcemy sami rozwiązać. Tutaj ta nadgorliwość opozycji, która jeździ po świecie i skarży się na Polskę, jest żenująca. Mnie jest wstyd za tych, którzy jeżdżą po świecie i skarżą, zamiast usiąść w kraju do rozmów - mówił.

- My chcemy, by TK swobodnie pracował, wypełniał swoją rolę, i musimy to naprawić. Jednak jeśli przewodniczący TK staje się teraz politykiem, to trudno. Niech pan prezes TK wypełnia swoje obowiązki, jakie nakładają na niego przepisy. Nie może TK stawać ponad prawem - mówił.

Przekonywał, że polskie władze chcą prowadzić dialog z opozycją i "mają wiele propozycji" rozwiązania sporu. Według niego spór wokół TK został wywołany przez PO, a "PiS musi tę sytuację posprzątać".

Pytany o kwestię wsparcia dla Polonii, m.in. w zakresie pomocy prawnej i szkół, marszałek powiedział, że organizacje polonijne są i będą wspierane przez Senat. Jednak - jak zaznaczył - Polska nie może wyręczać w niektórych sprawach innych krajów.

W czasie spotkania poruszono też kwestię uregulowania statusu Polonii niemieckiej, który - zdaniem uczestników spotkania - nie wyjaśnia całkowicie kwestii realizacji zobowiązań Niemiec wobec tej mniejszości. Przedstawiciele Polonii niemieckiej skarżyli się, że np. w sprawie oświaty polskiej są odsyłani raz do władz krajowych, a raz do landów. Przekonywali, że niezbędna jest debata nad realizacją polsko-niemieckiego Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy, obowiązującego od 25 lat.

Ponadto marszałek Senatu przypomniał, że od 2016 r. Senat dysponuje środkami na pieczę nad Polonią. Poinformował, że wyciągnął pierwsze wnioski z konsultacji, które Senat prowadzi z organizacjami polonijnymi od marca. Według niego z nadesłanych odpowiedzi wynika, że "najbardziej palącym" problemem jest nauka języka polskiego w innych krajach. Ponadto - ocenił - ważną kwestią jest "ochrona dobrego wizerunku Polski w świecie".

Marszałek zapowiedział też, że niedługo skończą się prace nad ustawą zapewniającą Senatowi koordynację działań dotyczących wspierania Polonii.

mr

Polecane

Wróć do strony głównej