Życie poniżej poziomu minimalnej egzystencji

Co piętnasta osoba w Polsce doświadcza skrajnego ubóstwa - wynika z najnowszego raportu Głównego Urzędu Statystycznego. Ubóstwo relatywne dotknęło natomiast jednego na sześciu Polaków.

2016-05-12, 11:20

Życie poniżej poziomu minimalnej egzystencji
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: pixabay

Jak podkreślają autorzy dokumentu, wyniki badań budżetów gospodarstw domowych za 2015 rok niewiele różnią się od tych przeprowadzonych rok wcześniej.

Najbardziej znaczącą poprawę zaobserwowano wśród gospodarstw domowych osób utrzymujących się ze świadczeń społecznych, innych niż renty i emerytury. W tej grupie znalazły się ponadto rodziny z czwórką lub większą liczbą dzieci na utrzymaniu oraz mieszkańcy najmniejszych miast, o liczbie ludności nieprzekraczającej 20 tysięcy. Wyraźny wzrost zasięgu ubóstwa dostrzeżono natomiast w gospodarstwach domowych utrzymujących się z rolnictwa.

Ze względu na typ gospodarstwa domowego, grupę najbardziej zagrożoną ubóstwem stanowiły rodziny wielodzietne. Jak wynika z raportu, w 2015 roku poniżej minimum egzystencji żyła co jedenasta osoba w rodzinach z trójką potomstwa oraz co szósta z czwórką lub większą liczbą dzieci.

W 2015 r. zasięg ubóstwa skrajnego na wsi był prawie trzykrotnie wyższy niż w miastach. Różnica ta jest szczególnie wyraźna, gdy sytuację na obszarach wiejskich porównuje się z sytuacją w największych miastach. Odsetek osób żyjących poniżej poziomu egzystencji na wsi wyniósł 11 procent, a w mieście 3 procent.

REKLAMA

GUS wyjaśnia, że zasięg ubóstwa (stopa ubóstwa) jest to odsetek osób w gospodarstwach domowych, w których poziom wydatków (obejmujących również wartość artykułów otrzymanych bezpłatnie oraz wartość spożycia naturalnego) był niższy od przyjętej granicy ubóstwa. Ustawowa granica ubóstwa, określona jest jako kwota, która zgodnie z obowiązującą ustawą o pomocy społecznej uprawnia do ubiegania się o przyznanie świadczenia pieniężnego z pomocy społecznej.

Relatywna granica ubóstwa, ustalona jest na poziomie 50 proc. średnich wydatków ogółu gospodarstw domowych (obliczonych na podstawie wyników badania budżetów gospodarstw domowych).

Poziom minimum egzystencji, przyjmowany jest jako granica ubóstwa skrajnego. Minimum egzystencji obliczane jest przez Instytut Pracy i Spraw Socjalnych (IPiSS). Uwzględnia ono jedynie te potrzeby, których zaspokojenie nie może być odłożone w czasie, a konsumpcja niższa od tego poziomu prowadzi do biologicznego wyniszczenia.

GUS informuje, że w IV kwartale 2015 r. dla gospodarstwa 1-osobowego minimum egzystencji wyniosło 545 zł a granica ubóstwa relatywnego 734 zł.

REKLAMA

IAR/PAP/fc

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej