Moc atrakcji i tłumy ludzi na ulicach. Za nami Noc Muzeów
Inaczej niż w innych krajach, w Polsce otwarte były nie tylko placówki muzealne. Do akcji włączyły się miejsca związane z szeroko rozumianą kulturą, sztuką, historią.
2016-05-15, 09:05
Posłuchaj
Muzealne szaleństwo zakończone. Relacja Moniki Gosławskiej (IAR)
Dodaj do playlisty
W samej Warszawie mieszkańców zaprosiło ponad 250 instytucji, w tym 52 muzea, które starały się przyciągnąć zwiedzających jak największą ilością atrakcji. Do wszystkich wstęp w nocy był bezpłatny.
W Pałacu Czartoryskich-Potockich na Krakowskim Przedmieściu, siedzibie Ministerstwa Kultury, odbyło się czytanie Quo Vadis Henryka Sienkiewicza. Rozpoczął je szef resortu profesor Piotr Gliński. Do lektury arcydzieła przyłączyli się aktorzy, w tym Ewa Dałkowska i Jerzy Zelnik.
W pobliskiej Starej Kordegardzie zbierane były pamiątki dla Muzeum Historii Polski. Celem akcji jest pozyskanie jak największej liczby osobistych pamiątek z przeszłości. Szczególne znaczenie i wartość dla muzeum mają przedmioty związane z polską drogą do niepodległości. Akcja odbywa się pod hasłem "Małe Wielkie Historie" i potrwa do 11 listopada. Honorowy patronat sprawuje nad nią prezydent Andrzej Duda, a medialny - Polskie Radio.
Z kolei w Pałacu Staszica w Warszawie Polskie Radio zaprezentowało swoje archiwa. Można było wysłuchać audycji sprzed lat. W programie były spotkania z Matysiakami, wspomnienia "Podwieczorku przy mikrofonie" czy dźwiękowa podróż szlakiem artystów z Armii generała Andersa.
REKLAMA
Mury gmachu przedwojennej siedziby Banku Polskiego gościły Powstańców Warszawskich, w których wcieliła się młodzież ze Stowarzyszenia Grupy Historycznej "Radosław". Na zwiedzających Redutę Banku Polskiego przy ul. Bielańskiej w Warszawie czekała kuchnia polowa, a także wystawa pamiątek po powstańcach warszawskich.
Olbrzymim zainteresowaniem zwiedzających cieszyły się warszawskie filtry. Żeby dostać się do dziewiętnastowiecznego kompleksu trzeba było czekać nawet kilka godzin.
W Muzeum Wojska Polskiego obok tradycyjnej wystawy plenerowej można było zapoznać się z uzbrojeniem żołnierzy polskich w Afganistanie czy rodzimym systemem walki wręcz Haller.
Noc Muzeów odbyła się w całej Polsce po raz 13. Większość placówek była otwarta do godziny 1 w nocy.
REKLAMA
Źródło: Muzeum Łazienki Królewskie/YouTube
mr
REKLAMA