MON i Kancelaria Prezydenta odpowiadają na list byłych ministrów obrony

Sygnatariusze listu - wśród nich Bronisław Komorowski, Tomasz Siemoniak i Janusz Onyszkiewicz - piszą, że Antoni Macierewicz nie powinien dłużej sprawować swojej funkcji, bo "dyskredytuje potencjał polskiej armii" i podważa naszą pozycję w NATO.

2016-05-15, 16:00

MON i Kancelaria Prezydenta odpowiadają na list byłych ministrów obrony

Posłuchaj

Rzecznik Ministerstwa Obrony Narodowej Bartłomiej Misiewicz: przez lata niszczono Wojsko Polskie (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Rzecznik Ministerstwa Obrony Narodowej Bartłomiej Misiewicz w rozmowie z IAR zwraca uwagę, że pod listem podpisali się ministrowie, którzy dopuścili się zaniedbań.

Jak mówi, Janusz Onyszkiewicz i Bronisław Komorowski mieli najwięcej czasu na naprawę armii, bo długo pełnili funkcję szefów MON. W opinii Bartłomieja Misiewicza, Antoni Macierewicz w audycie przedstawionym w Sejmie udowodnił lata zaniedbań w armii. - Po prostu niszczono Wojsko Polskie - mówił rzecznik.

Podobne zarzuty kieruje pod adresem autorów listu rzecznik prezydenta RP Marek Magierowski. Jego zdaniem, treść listu jest nieuczciwa wobec Antoniego Macierewicza, a jego autorzy stosują "obronę poprzez atak".

Sygnatariusze listu komentują przegląd funkcjonowania MON pod wodzą poprzedników, przedstawiony przez ministra obrony w Sejmie. Krytycznie odnoszą się do stwierdzenia, że gdy Antoni Macierewicz obejmował swoją funkcję, nasze siły zbrojne nie posiadały zdolności zapewnienia bezpieczeństwa terytorium państwa.

REKLAMA

- Aż trudno uwierzyć, że polityk na tak odpowiedzialnym stanowisku może z taką łatwością dyskredytować potencjał polskiej armii - piszą autorzy listu. Ich zdaniem, to nieprawdziwe słowa, które "podważają pozycję Polski w NATO", niszczą wizerunek i zaufanie społeczne do armii".

Pod listem podpisali się byli ministrowie obrony: Bronisław Komorowski, Tomasz Siemoniak, Janusz Onyszkiewicz, Radosław Sikorski i Bogdan Klich, oraz Janusz Zemke, który pełnił funkcję wiceszefa MON.

Audyt w MON

W minioną środę w Sejmie Macierewicz przedstawił wyniki audytu w MON. Zarzucił poprzednikom niegospodarność, brak dbałości o historyczne dokumenty i niewypełnianie ustawy lustracyjnej.

- Gdy wchodziłem do ministerstwa obrony, Siły Zbrojne RP nie posiadały ani zdolności zapewnienia bezpieczeństwa terytorium państwa, obszaru powietrznego, kluczowych obiektów kierowania państwem, ani cyberprzestrzeni - mówił Macierewicz.

REKLAMA

Ocenił, że wojsko "zdolne było jedynie do prowadzenia ograniczonych działań opóźniających działania agresora". Nie zapewniono realnej pomocy ze strony państw sojuszniczych". Zapewnił, że wdrożono już działania naprawcze.

IAR, bk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej