To koniec szans na pokój w Syrii? Negocjator opozycji zrezygnował

Główny negocjator syryjskiej opozycji Mohammed Alloush podał się do dymisji. Rezygnacja polityka stawia pod znakiem zapytania planowane na najbliższe tygodnie dalsze negocjacje pokojowe.

2016-05-30, 16:20

To koniec szans na pokój w Syrii? Negocjator opozycji zrezygnował

Posłuchaj

Główny negocjator opozycji rezygnuje. Relacja Wojciecha Cegielskiego (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Mohammed Alloush, lider islamistycznej organizacji Dżaisz al-Islam (Armia Islamu), poinformował, że rezygnuje z przewodniczenia grupie opozycjonistów w genewskich negocjacjach, bo poniosły one klęskę. Jego zdaniem, rozmowy nie doprowadzą do pokoju w Syrii. Wskazał, że nie udało się też jak dotąd zapobiec przemocy w miastach ogarniętych walkami. Ponadto, jak podkreślił w oświadczeniu, toczone w Genewie negocjacje nie przybliżyły perspektywy transformacji politycznej w Syrii i nie doprowadziły do odsunięcia od władzy prezydenta tego kraju Baszara el-Asada. 

Syryjska opozycja od tygodni publicznie powątpiewała w możliwość zakończenia wojny domowej w Syrii. Mimo że negocjacje w Genewie prowadzone są od lutego, nie udało się doprowadzić do bezpośredniego spotkania opozycji z przedstawicielami rządu w Damaszku. Zwaśnione strony rozmawiały wyłącznie przez pośredników.

Zgodnie z planem pokojowym zaaprobowanym przez Radę Bezpieczeństwa ONZ reżim prezydenta Asada i opozycja mają do sierpnia czas na uzgodnienie ram transformacji politycznej. Sekretarz stanu USA John Kerry podał 1 sierpnia jako datę uzgodnienia tymczasowych władz, zastrzegając jednak, że jest to "cel, a nie ostateczny termin".


Powiązany Artykuł

su 24 1200.jpg
Syria: Rosja składa USA propozycję wspólnych działań

Rozmowy zostały jednak zawieszone w kwietniu i nie udało się ustalić kolejnego terminu spotkania. Wysoki Komitet Negocjacyjny (HNC) grupujący syryjską opozycję tłumaczył to niespełnieniem warunków przez stronę rządową. Nieoficjalnie media informują, że z zamiarem odejścia z grupy negocjacyjnej noszą się kolejni politycy. Kilka dni wcześniej specjalny oenzetowski wysłannik ds. Syrii Staffan de Mistura zapowiedział, że nie przewiduje, iż wznowienei rozmów nastąpi w najbliższych 2-3 tygodniach.

REKLAMA

W syryjskiej wojnie od wybuchu konfliktu w 2011 roku zginęło już co najmniej 270 tys. osób, ale niektóre szacunki mówią nawet o 400 tys. ofiar. W tej chwili areną najbardziej krwawych walk jest Aleppo. Naloty na miasto prowadzi armia prezydenta Baszara al-Asada, ostrzał na pozycje islamistów prowadzi Turcja. 

IAR/PAP/fc

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej