Spór o Trybunał Konstytucyjny. Dziś Komisja Europejska ponownie zajmie się Polską
Komisja Europejska zdecyduje dziś przed południem, czy przyjąć opinię o zagrożeniach dla rządów prawa w Polsce w związku ze sporem wokół Trybunału Konstytucyjnego. Według unijnych źródeł prawdopodobne jest, że opinia zostanie przyjęta. Z informacji korespondentki Polskiego Radia wynika, że będzie ona negatywna.
2016-06-01, 10:38
Posłuchaj
Ocena KE o sytuacji w Polsce najprawdopodobniej negatywna. Relacja Beaty Płomeckiej (IAR)
Dodaj do playlisty
Na cotygodniowym posiedzeniu komisarzy wiceprzewodniczący KE Frans Timmermans, który od stycznia prowadzi z Polską dialog w ramach procedury ochrony praworządności, zda relację z ostatnich kontaktów z polskimi władzami na temat możliwości rozwiązania kryzysu wokół TK.
We wtorek wieczorem doszło do rozmowy telefonicznej Timmermansa z premier Beatą Szydło, ale - jak twierdzą źródła - nie przyniosła ona przełomu. Szydło miała poinformować o działaniach mających na celu znalezienie rozwiązania, w myśl propozycji kompromisu zakładającej m.in. stopniowe wprowadzanie do TK trzech sędziów prawidłowo wybranych przez poprzedni parlament, a także publikacji niektórych wyroków Trybunału.
Polska wysłała kilka dni temu propozycje rozwiązania kryzysu konstytucyjnego, ale - jak wynika z nieoficjalnych informacji - nie przekonały one wiceszefa Komisji - realcjonuje korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka.
Jeśli przed południem nic nowego się nie wydarzy, to Komisja przyjmie opinię, wytykającą problemy. Ma być ona poufna i niewiele zmieni w tak zwanej procedurze ochrony praworządności, którą Komisja rozpoczęła przeciwko Polsce w połowie stycznia. - To kolejna odsłona prowadzonego dialogu - mówi Polskiemu Radiu jeden z urzędników - choć zbliżająca do drugiego etapu, jeśli nie będzie postępów w rozwiązaniu sporu wokół Trybunału - dodaje.
REKLAMA
Wtedy Komisja przedstawi konkretne zalecenia i działania naprawcze. Ich zignorowanie może sprawić, że Komisja będzie wnioskować o nałożenie sankcji na Polskę, włącznie z pozbawieniem głosu na unijnych radach ministerialnych. Jednak do zaakceptowania takiego wniosku potrzebna jest jednomyślna zgoda wszystkich krajów, a Węgry i Wielka Brytania już zapowiedziały, że jej nie wyrażą.
Polska od początku rozmów z Komisją o Trybunale kwestionuje samą procedurę, którą uruchomiła Bruksela. Warszawa mówi, że jest ona pozatraktatowa i Komisja nie powinna była po nią sięgać.
FILM: - Można prowadzić rozmowy dyplomatyczne na temat praworządności tej procedury, zgodnie z którą chce się kontrolować praworządność, dlatego że ta procedura została wprowadzona w 2014 roku, więc kilka lat po ostatnim traktacie lizbońskim, który zmieniał funkcjonowanie UE. Nie jest oparta o traktaty, jest oparta o pewną praktykę, którą wymyślili urzędnicy, nawet nie wysokiego, ale średniego szczebla Unii Europejskiej - mówił Witold Waszczykowski.
TVN24
REKLAMA
Rozmowa premier z wiceszefem KE
Według rzecznika rządu Rafała Bochenka, w trakcie tej rozmowy premier poinformowała wiceprzewodniczącego o "stanie prac nad rozwiązaniami legislacyjnymi dotyczącymi Trybunału Konstytucyjnego w Polsce". - Te prace trwają i mamy nadzieję, że już wkrótce uda się wypracować odpowiednie rozwiązania ustawowe - powiedział Bochenek.
Jak jednak wynika z nieoficjalnych informacji w Brukseli, nie przekonało to Timmermansa do zmiany krytycznej opinii o sytuacji w Polsce. Nie jest wykluczone, że w środę w południe sam wiceprzewodniczący Komisji pojawi się na konferencji prasowej, by ogłosić decyzję.
FILM: Opozycja podzielowan ws. oceny spotkania KE Fransa Timmermansa z premier Beatą Szydło w sprawie sytuacji wokół polskiego Trybunału Konstytucyjnego.
TVN24
Timmermans w Warszawie
W ubiegłym tygodniu KE nie przyjęła zapowiadanej opinii o zagrożeniach dla rządów prawa w Polsce. We wtorek, 24 maja Timmermans przybył do Warszawy osobiście, rozmawiał z premier Szydło, a także prezesem TK Andrzejem Rzeplińskim.
REKLAMA
Na konferencji prasowej po spotkaniu szefowa polskiego rządu i Timmermans mówili zgodnie, że rozwiązanie konfliktu wokół TK można wypracować tylko w Polsce. Szefowa polskiego rządu podkreśliła, że rząd zaproponował rozwiązania, które mógłby przyjąć parlament, a które spełniają warunki do tego, by spór wokół TK został zażegnany. Timmermans obiecał z kolei pomoc w rozwiązywaniu kryzysu i kontynuację dialogu na ten temat.
TVN24
Wiceszef KE w środę, 25 maja, zdał relację z rozmów w Warszawie unijnym komisarzom. Potem powiedział polskim dziennikarzom, że KE czeka na postęp ws. rozwiązania kryzysu, który obiecała mu premier Szydło. Zapowiedział, że jeśli rząd szybko przedstawi rozwiązanie, KE nie przyjmie opinii ws. praworządności.
pp/PAP/IAR
REKLAMA
REKLAMA