Prezydent na 7 czerwca zwołał posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego
Posiedzenie ma się odbyć w związku ze szczytem NATO w Warszawie - poinformowało Biuro Bezpieczeństwa Narodowego. Szczyt, pod przewodnictwem sekretarza generalnego NATO Jensa Stoltenberga, odbędzie się w dniach 8-9 lipca.
2016-06-02, 15:02
Posłuchaj
Szef NATO w Polsce. Relacja Wojciecha Cegielskiego (IAR)
Dodaj do playlisty
Zaproszenia na posiedzenie zostały skierowane do marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego, marszałka Senatu Stanisława Karczewskiego, premier Beaty Szydło, ministra spraw zagranicznych Witolda Waszczykowskiego, ministra spraw wewnętrznych i administracji Mariusza Błaszczaka, ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza.
A także do koordynatora służb specjalnych Mariusza Kamińskiego, szefowej Kancelarii Prezydenta Małgorzaty Sadurskiej oraz przedstawicieli partii politycznych mających swoją reprezentację w parlamencie.
Z rozmów Polskiej Agencji Prasowej z przedstawicielami klubów parlamentarnych wynika, że w spotkaniu wezmą udział liderzy: PO - Grzegorz Schetyna, Nowoczesnej - Ryszard Petru, Kukiz'15 - Paweł Kukiz oraz PSL - Władysław Kosiniak-Kamysz.
Poseł PiS Dominik Tarczyński oznajmił, że decyzja w sprawie tego, kto będzie reprezentował Prawo i Sprawiedliwość zapadnie w piątek. Według nieoficjalnych informacji prezes Jarosław Kaczyński zadeklarował, że jest otwarty, by wziąć w nim udział.
Szef NATO w Polsce
Prezydent Andrzej Duda spotkał się z Jensem Stoltenbergiem w poniedziałek.
Prezydent podkreślił, że Polsce, jako gospodarzowi szczytu, zależy na tym, by miał on charakter wszechstronny. Dwoma podstawowymi problemami - według niego - są: bezpieczeństwo wschodniej flanki NATO oraz kwestia destabilizacji i bezpieczeństwa na Południu.
- Najważniejsze jest to, by Sojusz był solidarny i by był jednością. Abyśmy wszystkie decyzje podejmowali wspólnie i aby były one elementem pewnego kompromisu zawieranego między państwami przy założeniu, że bezpieczeństwo każdego członka NATO i wszystkich razem jest bezpieczeństwem niepodzielnym - oświadczył.
Jak wskazał, z punktu widzenia Polski oznacza to m.in. wzmocnienie obecności Sojuszu na wschodniej flance: w Polsce i państwach bałtyckich.
Jak ocenił sekretarz generalny NATO, lipcowy szczyt w Warszawie "odbędzie się w krytycznym dla Sojuszu momencie, w którym nasze bezpieczeństwo i nasze wartości napotykają na znaczące wyzwania, pochodzące nie tylko ze Wschodu, ale również z Południa".
Odnosząc się do Wschodu, powiedział o "nielegalnej aneksji Krymu przez Rosję, kontynuacji działań wobec Ukrainy oraz znacznym wzmocnieniu armii rosyjskiej - od Morza Barentsa, aż po Morze Bałtyckie, Morze Czarne i wschodnie brzegi Morza Śródziemnego".
- Na Południu mamy z kolei zamieszanie na Bliskim Wschodzie i w Afryce Północnej, co wyzwoliło największy kryzys migracyjny w Europie po II wojnie światowej - wskazał.
- Dostrzegamy również i inne zagrożenia, które nie cofają się przed granicami państw - terroryzm, cyberprzestępczość i proliferację jądrową i związaną z pociskami balistycznymi - wyliczył Stoltenberg.
W szczycie NATO wezmą udział przywódcy państw i rządów 28 krajów członkowskich oraz państw partnerskich.
Przewidywane tematy szczytu to odpowiedź na zagrożenia ze Wschodu i Południa, w tym decyzje dotyczące zwiększenia obecności wojskowej na wschodnich obrzeżach sojuszu, a także dalsze rozszerzanie NATO.
***
Będzie to drugie posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego zwołane przez Andrzeja Dudę. Pierwsze, dotyczące aktualnych problemów związanych z bezpieczeństwem kraju, odbyło się w marcu.
RBN jest organem doradczym prezydenta w zakresie wewnętrznego i zewnętrznego bezpieczeństwa państwa. Prezydent zwołuje posiedzenia, określa ich tematykę, a także przewodniczy posiedzeniom.
PAP, IAR, kk