Wicepremier nagrodził policjantów odznakami "Zasłużony dla Kultury Polskiej"
Szef MKiDN Piotr Gliński uhonorował siedmioro funkcjonariuszy Komendy Stołecznej Policji odznakami "Zasłużony dla Kultury Polskiej". Policjantów doceniono za szczególne zasługi w zakresie ochrony i zabezpieczania dóbr kultury.
2016-06-07, 16:19
- To wyraz naszego szacunku dla państwa ciężkiej pracy - powiedział wicepremier, minister kultury prof. Piotr Gliński.
Odznaki honorowe "Zasłużony dla Kultury Polskiej" otrzymali: insp. Robert Szydło, nadkom. Sebastian Strzeżek, asp. sztab. Grzegorz Sadura (obecnie pracownik Biura Kryminalnego Komendy Głównej Policji), kom. Artur Mirosz, kom. Ewa Kaim, podkom. Piotr Grabowski oraz st. asp. Sławomir Kozub.
W uroczystości w siedzibie MKiDN wzięli udział komendant główny policji nadinsp. Jarosław Szymczyk oraz komendant stołeczny policji insp. Robert Żebrowski.
- Spotykamy się, by uhonorować funkcjonariuszy Komendy Stołecznej Policji, którzy w sposób znaczący przyczynili się do skutecznego poszukiwania i odzyskiwania utraconych dóbr kultury - mówił Gliński.
REKLAMA
- To dzięki współdziałaniu naszego resortu, resortu kultury i dziedzictwa narodowego, z polską policją, a także służbą celną i prokuraturą, odnosimy kolejne sukcesy na tym polu, a utracone dzieła wracają do swoich macierzystych galerii i prawowitych właścicieli - podkreślił.
Jak wymieniał, owocem współpracy odznaczonych policjantów z resortem kultury są m.in. odnalezienia i zabezpieczenia dzieł stanowiących dotąd polskie straty wojenne.
- Wystarczy przypomnieć niedawne odnalezienie, w lutym, obrazu "Hucułka" Michała Borucińskiego oraz rysunku Jana Matejki "Święty Longin, patron dzwonkarzy" - mówił Gliński.
- Kolejna grupa odnajdywanych dzieł to obiekty skradzione współcześnie z galerii sztuki lub prywatnych mieszkań, gdzie dokonano włamania - wymieniał minister.
REKLAMA
- W ostatnich latach policjantom udało się odnaleźć m.in. dwa obrazy skradzione z jednego z warszawskich domów aukcyjnych, to jest "Portret mężczyzny na tle pejzażu" Jacka Malczewskiego i "Portret kobiety" Stanisława Ignacego Witkiewicza - przypomniał Gliński, podkreślając, że "jak cenne są te dzieła, nikogo nie trzeba przekonywać - zarówno jako część naszego dziedzictwa narodowego, jak i w sensie materialnym".
Najwyższy profesjonalizm
Dziękując odznaczonym policjantom, Gliński podkreślił, że funkcjonariusze ci "wykazują wyjątkową wrażliwość i zrozumienie kwestii utraconego dziedzictwa narodowego i zawsze podchodzą do tego typu spraw z najwyższym profesjonalizmem".
Minister zwrócił uwagę, że zaangażowanie warszawskich policjantów i ich postawa świadcząca o wysokim stopniu świadomości problemu poszukiwania utraconych bądź skradzionych dzieł sztuki powodują, iż nawet przy sprawach, które nie są związane z ochroną dóbr, funkcjonariusze pozostają wyczuleni na te kwestie. - Mamy na to liczne przykłady - powiedział Gliński.
Minister zaznaczył, że działania stołecznych policjantów nie ograniczają się wyłącznie do poszukiwania dzieł sztuki utraconych przez polskie instytucje i polskich obywateli.
REKLAMA
- Funkcjonariusze podejmują również w tym zakresie kooperację ze służbami innych krajów. Dzięki współpracy z policją francuską warszawscy policjanci, wspólnie z Biurem Kryminalnym Komendy Głównej Policji, odnaleźli i zabezpieczyli antyki skradzione z jednego z pałaców na południu Francji - przypomniał minister.
- Dziękując za dotychczasową współpracę, mam nadzieję na kolejne sukcesy, następne odnalezione dzieła. A jest czego szukać - powiedział prof. Gliński.
Ciągle dużo do zrobienia
Komendant główny policji nadinsp. Jarosław Szymczyk dziękował szefowi resortu kultury, że "zauważył, docenił ciężką pracę, oddanie i ciężką służbę polskich policjantów".
- Zapewniam, że te odznaczenia potraktowane zostaną, jako dowód uznania i ogromne wyróżnienie, ale również wielkie zobowiązanie (...), bo ciągle dużo jeszcze przed nami do zrobienia - zaznaczył.
REKLAMA
Zwracając się do odznaczonych, komendant główny policji powiedział: "Dziękuję za pełną poświęcenia, trudu i oddania służbę, za wasz wielki profesjonalizm, za to, że pokazujecie, że polska policja to formacja, która radzi sobie z przeróżnymi wyzwaniami, że pokazujecie wielką determinację w dążeniu do celu".
- Tym cenniejsze są wasze sukcesy, że nie patrzycie wyłącznie na wartość odzyskiwanego mienia przez pryzmat policyjnych statystyk, ale przede wszystkim - przez pryzmat odzyskiwania dzieł polskiej sztuki, polskiej kultury - mówił.
- Pokazujecie, że polscy policjanci wykazują się, poza profesjonalizmem, również ogromną wrażliwością - nie tylko na ludzką krzywdę, ale również na piękno, które w dziełach sztuki obserwujemy - powiedział nadinsp. Szymczyk.
"Sukcesy będą dalej widoczne"
Wicepremierowi i odznaczonym dziękował też komendant stołeczny policji insp. Robert Żebrowski. Odnosząc się do "wielu lat dobrej współpracy m.in. z MKiDN", zapewnił: "Jeśli dalej tak ta współpraca będzie funkcjonowała, to sukcesy naszych policjantów będą dalej widoczne, o czym jestem przekonany".
REKLAMA
W imieniu odznaczonych głos zabrał nadkom. Sebastian Strzeżek. - Dziękuję za współpracę ze strony MKiDN, jaką za każdym razem otrzymujemy. Żaden z nas niestety nie jest z wykształcenia historykiem sztuki, (...) przez bardzo wiele lat pracy musieliśmy nabywać wiedzę własną w zakresie muzealnictwa, dzieł sztuki i zabezpieczania i przechowywania przedmiotów stanowiących dobro narodowe - powiedział.
MKiDN zwraca uwagę, że funkcjonariusze KSP od lat działają na rzecz ochrony dziedzictwa kulturowego, skutecznie i metodycznie poszukują, a następnie zabezpieczają dzieła sztuki, które padły ofiarą wojennych rabunków czy współczesnych kradzieży.
Jak przypomina resort, policjanci współpracowali w tym zakresie z instytucjami państwowymi, m.in. z MKiDN i Narodowym Instytutem Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów, a także z galeriami i osobami prywatnymi. Dzięki ich zaangażowaniu zabezpieczono wysokiej klasy dzieła autorstwa mistrzów polskich i obcych.
Funkcjonariusze z KSP współpracują z Wydziałem Strat Wojennych, który w ramach Departamentu Dziedzictwa Kulturowego MKiDN gromadzi dane nt. dóbr kultury utraconych na skutek II wojny z terenów Polski i podejmuje działania mające na celu ich odzyskanie.
REKLAMA
Prowadzony przez ministerstwo jedyny ogólnopolski rejestr ruchomych dóbr kultury zawiera blisko 63 tys. pozycji i jest dostępny on-line: www.dzielautracone.gov.pl.
mr
REKLAMA