Czterech rosyjskich inspektorów obserwuje ćwiczenie Anakonda-16

Czterech inspektorów z Federacji Rosyjskiej prowadzi od poniedziałku inspekcję rejonu obejmującego m.in. poligony Drawsko i Wędrzyn, gdzie rosyjski zespół ma możliwość obserwować fragmenty ćwiczenia Anakonda-16. Rosjanie będą obecni do czwartku - podało MON.

2016-06-08, 14:37

Czterech rosyjskich inspektorów obserwuje ćwiczenie Anakonda-16

Posłuchaj

Koniec ćwiczeń Anakonda w Chełmnie. Relacja Marcina Dolińskiego (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Ministerstwo obrony narodowej poinformowało, że w dniach od 6 do 9 czerwca czterech inspektorów z Federacji Rosyjskiej prowadzi inspekcję rejonu wskazanego zgodnie z postanowieniami Dokumentu Wiedeńskiego 2011. Państwa sygnatariusze tego dokumentu, jak przypomina resort, zobowiązują się do przyjęcia każdego roku do trzech inspekcji z państw OBWE. Na tej podstawie co roku Polska gości inspektorów rosyjskich.

Rejon wskazany do inspekcji przez Rosjan - o powierzchni ok. 20 tys. km kwadratowych w północno–zachodniej Polsce - obejmuje m.in. poligony Drawsko i Wędrzyn, gdzie trwa ćwiczenie Anakonda. To najważniejsze tegoroczne przedsięwzięcie szkoleniowe polskiego wojska. Uczestniczy w nim 31 tys. żołnierzy z 19 krajów NATO i pięciu krajów partnerskich, w tym ok. 12 tys. wojskowych z Polski.

Więcej na temat manewrów Anakonda-16 >>>

Ćwiczenie, jak zaznacza MON, prowadzone jest przy pełnej transparentności działań. Przez cały okres ćwiczenia, które potrwa do 17 czerwca, obserwować go będą przedstawiciele Białorusi, Bułgarii, Kanady, Niemiec, Norwegii, Serbii, Szwajcarii, Szwecji, Ukrainy, USA i Wielkiej Brytanii, zaproszeni do obserwacji w ramach implementacji Dokumentu Wiedeńskiego. Zgodnie z procedurą Polska, jako organizator ćwiczenia, wystosowała zaproszenie do wszystkich 57 państw członkowskich organizacji.

REKLAMA

MON podało, że Federacja Rosyjska nie zgłosiła chęci udziału w tej formie obserwacji samego ćwiczenia, wybierając formułę inspekcji rejonu wskazanego.

Źródło: Facebook/MON

Resort obrony podkreśla, że Polska szanuje obowiązki wynikające z międzynarodowych zasad zachowania przejrzystości ćwiczeń wojskowych, co ma odzwierciedlenie w pełnym respektowaniu zapisów Dokumentu Wiedeńskiego i zawartych w nim procedur.

REKLAMA

"Dodatkowo w celu zapewnienia pełnej transparentności ćwiczenia oraz wykorzystania jego potencjału w zakresie stabilizowania środowiska bezpieczeństwa w Europie strona polska, 14 i 16 czerwca, umożliwi obserwację wybranych fragmentów ćwiczenia zaproszonym gościom oraz attaché obrony akredytowanym w Polsce" - poinformowało MON.

Źródło: Facebook/MON

Działania te, jak wskazał resort, wykraczają ponad nasze obowiązki i stanowią dowód na stosowanie tzw. dobrych praktyk.

Dokument Wiedeński o środkach budowy zaufania i bezpieczeństwa z 2011 r. (ang. Vienna Document 2011 on Confidence and Security Building Measures) jest uzupełnieniem i rozwinięciem wcześniejszych edycji tego porozumienia z 1999, 1994 i 1990 roku.

REKLAMA

Dokument umożliwia przekazywanie rocznej informacji o konwencjonalnych siłach zbrojnych, w tym ich organizacji i uzbrojeniu oraz planowaniu obronnym. Przewiduje on także system wcześniejszego powiadamiania o określonych rodzajach działalności wojskowej oraz mechanizmy weryfikacji poprzez wizyty oceniające w jednostkach wojskowych, a także inspekcje i obserwacje manewrów wojskowych.

Ćwiczenie Anakonda odbywa się od 2006 r. co dwa lata. W tym roku jego celem jest zgrywanie narodowych i koalicyjnych dowództw oraz pododdziałów w ramach połączonej operacji obronnej w warunkach zagrożeń hybrydowych.

Źródło: TVN24/x-news

mr

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej