Komisja Wenecka zajmuje się ustawą o TK i policji
Komisja Wenecka przyjmie na sesji plenarnej w piątek opinię na temat nowelizacji ustawy o policji, zmieniającej zasady inwigilacji. Komisja wysłucha też informacji o wydarzeniach wokół Trybunału Konstytucyjnego od marca, czyli przyjęcia opinii.
2016-06-10, 11:12
Posłuchaj
Na obrady komisji, organu doradczego Rady Europy, przybyła do Wenecji polska delegacja, na czele której stoi podsekretarz stanu w MSZ Aleksander Stępkowski. Był on już na obradach tego gremium przed trzema miesiącami, gdy Komisja Wenecka zajmowała się ustawą o Trybunale Konstytucyjnym.
W piątek rano na 107. sesji plenarnej, Komisja powróci do sprawy TK. Wysłucha informacji sekretariatu na temat tego, co wydarzyło się w Polsce w sprawie kryzysu wokół TK od połowy marca, czyli od chwili przyjęcia i ogłoszenia przez Komisję opinii w tej sprawie. Opinia ta była krytyczna. Zaapelowano w niej o publikację wyroku Trybunału Konstytucyjnego z początku marca i rozwiązanie kryzysu.
Na początku obrad Komisja Wenecka zdecydowała, że honorowym przewodniczącym będzie była premier Hannę Suchocką, która była jej członkiem i wiceprzewodniczącą do kwietnia tego roku.
REKLAMA
(WIDEO: TVN24/x-news. Szef Komisji Weneckiej o opinii ws. ustawy inwigilacyjnej: To będzie bezstronna ocena)
Zapoznanie się z informacjami o tym, co wydarzyło się w danym kraju po tym, gdy Komisja Wenecka wydała swoją opinię i jak została ona przyjęta jest zwykłą praktyką - zastrzegł w rozmowie z PAP jej przewodniczący Gianni Buquicchio. Podkreślił, że nie jest to żadne specjalne postępowanie stosowane wobec Polski. Wyjaśnił, że zazwyczaj nie dochodzi do dyskusji po wysłuchaniu krótkiej informacji.
- Komisja zostanie poinformowana przez sekretariat o tym, co nastąpiło w Polsce, odkąd trzy miesiące temu przyjęliśmy opinię w sprawie ustawy o Trybunale Konstytucyjnym. Mamy informację o tym, że w polskim parlamencie powstał zespół ekspertów do spraw problematyki Trybunału w celu wypracowania nowego projektu ustawy. I to wszystko, bo o niczym więcej nie zostaliśmy poinformowani - dodał.
Buquicchio wyraził nadzieję, że "ten zespół wykona poważną pracę i że weźmie pod uwagę rekomendacje Komisji Weneckiej".
REKLAMA
O ustawie o policji
Powiązany Artykuł
Stanowisko MSZ w sprawie ustawy o policji
Kolejnym punktem sesji plenarnej będzie dyskusja nad projektem opinii na temat ustawy o policji, zwanej inwigilacyjną.
W czwartek, w przeddzień sesji plenarnej, polska delegacja przeprowadziła wstępne rozmowy z przedstawicielami Komisji na temat projektu opinii. Został on sporządzony po kwietniowej wizycie reprezentantów Komisji w Polsce. O wydanie opinii wystąpiło Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy.
Buquicchio poinformował, że projekt opinii jest "dość długi". Następnie stwierdził, odnosząc się do ustawy o policji: "Mogę wstępnie powiedzieć, przedstawiając swoje wrażenie, że jest ona lepsza od poprzedniej ustawy. Jest zatem postęp. Pozostają pewne punkty, które jeszcze trzeba poprawić". Projekt opinii zostanie prawdopodobnie uzupełniony o poprawki - wyjaśnił szef Komisji.
W piątek przed południem podczas obrad w historycznym budynku Scuola Grande di San Giovanni Evangelista projekt opinii zostanie formalnie przedstawiony. Następnie głos zabierze polska delegacja, po czym odbędzie się dyskusja ogólna. Na zakończenie opinia zostanie przyjęta, a potem opublikowana na stronie Komisji Weneckiej.
REKLAMA
Zbudowany w średniowieczu budynek weneckiej Scuola Grande do San Giovanni Evangelista jest otoczony rusztowaniami i barierami, a wejście do niego - utrudnione. Było to konieczne, ponieważ kilka dni wcześniej piorun uderzył w pobliską dzwonnicę powodując szkody.
PAP/agkm
(WIDEO TVN24/x-news. Wiceminister Aleksander Stępkowski przed posiedzeniem Komisji Weneckiej).
REKLAMA
REKLAMA