Ku pamięci ofiar nazistowskich obozów śmierci. "Zginęli, bo byli Polakami, którzy nie godzili się na niemiecką okupację"

W wielu miejscach Polski odbywają się dziś - w Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady - uroczystości upamiętniające ofiary niemieckich nazistowskich obozów śmierci.

2016-06-14, 12:14

Ku pamięci ofiar nazistowskich obozów śmierci. "Zginęli, bo byli Polakami, którzy nie godzili się na niemiecką okupację"
Wartownia i brama główna Auschwitz II (Birkenau), widok z rampy wewnątrz obozu. Foto: Wikimedia Commons/CC/Michel Zacharz AKA Grippenn

Posłuchaj

Jan Kasprzyk, który współorganizuje uroczystości wyjaśnia, że mają one bardzo ważny wymiar (IAR)
+
Dodaj do playlisty

W Warszawie byli więźniowie i przedstawiciele instytucji historycznych oddają hołd pomordowanym i represjonowanym w Muzeum Niemieckiego Więzienia Pawiak. Nad uroczystościami patronat objęło Polskie Radio.

Powiązany Artykuł

Leon_Wanat 663.jpg
Leon Wanat – zachować pamięć o Pawiaku

Pawiak jest miejscem symbolicznym, w którym w czasie wojny Niemcy więzili tysiące Polaków - bestialsko katowanych i torturowanych na przesłuchaniach gestapo w Al. Szucha. Wiele osób rozstrzelano w tzw. warszawskim pierścieniu śmierci (Palmiry, Magdalenka, Lasy Kabackie, Wólka Węglowa, Wydmy Łuże, Rembertów, Wawer, okolice Jabłonny), później w ruinach getta. Tysiące wywieziono na pewną śmierć do obozów koncentracyjnych: KL Auschwitz-Birkenau, KL Stutthof, KL Lublin, KL Ravensbrück.

Po przemówieniach okolicznościowych zaplanowano m.in. modlitwę ekumeniczną, złożenie kwiatów pod Pomnikiem Drzewa Pawiackiego oraz zapalenie zniczy.

"Tylko dlatego, że byli Polakami"

Pełniący obowiązki szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Kasprzyk, który współorganizuje uroczystości wyjaśnia, że mają one bardzo ważny wymiar. - Przede wszystkim jest to okazja do oddania hołdu wszystkim, którzy zginęli w tych obozach tylko dlatego, że byli Polakami i nie godzili się na niemiecką okupację - podkreśla Jan Kasprzyk.

REKLAMA

Szef Urzędu dodaje, że dzisiejsze uroczystości mają też wymiar edukacyjny. Chodzi o to, tłumaczy, by przywołując tragizm obozów koncentracyjnych spowodować aby nigdy więcej do czegoś podobnego nie doszło. Zarazem, wyjaśnia Jan Kasprzyk, często musimy się zmagać z fałszywym stwierdzeniem "polskie obozy koncentracyjne", a taki dzień jest okazją by jednoznacznie mówić, że były to niemieckie nazistowskie obozy koncentracyjne i zagłady.

SERWISY HISTORYCZNE POLSKIERADIO.PL >>>

Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady upamiętnia pierwszy transport polskich więźniów do obozu KL Auschwitz z 14 czerwca 1940 roku.

REKLAMA

W Muzeum Auschiwtz-Birkenau odbędą się uroczystości, które rozpoczną się o 14.00, a zakończą się o 17.00 oddaniem hołdu pomordowanym w obozie przy Ścianie Śmierci na dziedzińcu Bloku 11.

***

Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 r., aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała także sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości.

W 1947 r. na terenie byłych obozów Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau powstało muzeum. W ubiegłym roku zwiedziło je ponad 1,72 mln osób. Były obóz w 1979 r. został wpisany, jako jedyny tego typu obiekt, na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Zajrzyj na strony serwisu "II wojna światowa">>>

REKLAMA

IAR,kh

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej