Anakonda-16: ćwiczenia z walki w mieście

Żołnierze wojsk kanadyjskich, polskich, tureckich, amerykańskich i brytyjskich wspólnie walczyli dziś na terenie zurbanizowanym, jaki znajduje się na poligonie w Wędrzynie. To kolejna odsłona międzynarodowych manewrów Anakonda-16, jakie od prawie dwóch tygodni odbywają się w naszym kraju.

2016-06-14, 21:00

Anakonda-16: ćwiczenia z walki w mieście
Anakonda-16: ćwiczenia w terenie zurbanizowanym. Foto: U.S. Army photo by Sgt. 1st Class Whitney Hughes/Released

Posłuchaj

Kpt. Tomasz Pierzak o przebiegu ćwiczeń w Wędrzynie (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Mundurowi mieli za zadanie przejąć teren zurbanizowany, który znajdował się w rękach przeciwnika. - Do szturmu i zabezpieczenia wykorzystano 7 śmigłowców: 3 śmigłowce Mi - 17, dwa W-3 Sokół oraz samoloty myśliwskie F-16, a w działania zaangażowano 600 żołnierzy - mówi kpt. Tomasz Pierzak.

Generał broni Marek Tomaszycki, dowódca operacyjny rodzajów sił zbrojnych mówił podczas konferencji prasowej, że czeka przede wszystkim na... negatywne informacje. Jak wyjaśnił, dzięki temu wiadomo, które elementy wymagają jeszcze poprawy. 

Posłuchaj

Generał broni Marek Tomaszycki, dowódca operacyjny rodzajów sił zbrojnych o wyciąganiu wniosków z ćwiczeń (IAR) 0:32
+
Dodaj do playlisty

 

REKLAMA

Na pozytywnych aspektach skupił się za to generał Tony Mcguire, zastępca dowódcy wojsk amerykańskich w Europie, który chwalił żołnierzy za doskonałą kooperację. - Żołnierze walczyli i wygrali, a jako koalicja jesteśmy silni i zjednoczeni i walcząc ramię w ramie i ucząc się od siebie, próbując zrozumieć swój potencjał. Byłem pod wielki wrażeniem, oglądając te ćwiczenia. Myślę, że możemy się uczyć jedni od drugich. To, jak przebiegają ćwiczenia i jak świetnie razem pracujemy na poligonie, było dla mnie bardzo inspirujące - powiedział Mcguire

Ćwiczeniom na poligonie w Wędrzynie przyglądało się 33 obserwatorów korpusu dyplomatycznego.

Więcej na temat manewrów Anakonda-16 >>>

REKLAMA

Z kolei na poligonie w Nowej Dębie szkoliły się pododdziały czołgowe z 1. Brygady Pancernej, które prowadziły strzelania bojowe amunicją kalibru 125 mm z czołgów PT-91 Twardy.  Podczas zajęć doskonalono też m.in. wyciąganie czołgu z grząskiego terenu za pomocą belki do samowyciągania, czy ewakuacji załogi z pola walki.

Ćwiczenia czołgistów na poligonie w Nowej Dębie. Foto: MTA Nowa Dęba Ćwiczenia czołgistów na poligonie w Nowej Dębie. Foto: MTA Nowa Dęba

- Celem zajęć było sprawdzenie zgrania załóg, ale przede wszystkim sprawdzenie umiejętności prowadzenia celnego ognia zarówno w miejscu, jak i w ruchu. Moi czołgiści potwierdzili wysoki stopień wyszkolenia, uzyskując ze strzelań oceny dobre i bardzo dobre - cieszył się dowodzący batalionem major Artur Chapski.

REKLAMA

Poligon drawski był we wtorek areną wielowymiarowego działania artylerii, gdzie ćwiczyli Żołnierze z 11 Mazurskiego Pułku Artylerii oraz amerykańskiego 113 Pułku Artylerii Polowej. 


Natomiast na Helu w Punkcie Bazowania kompania chemiczna 43. Batalionu Saperów odkażała okręty. Fikcyjny scenariusz ćwiczeń zakładał, że okręty: rakietowy ORP Grom oraz trałowce ORP Gopło i ORP Wdzydze zostały skażone iperytem.

REKLAMA

Odkażanie okrętów na Helu. Foto: kmdr ppor. Radosław Pioch Odkażanie okrętów na Helu. Foto: kmdr ppor. Radosław Pioch

W środę wielonarodowy batalion inżynieryjny będzie budował przeprawę promową, a następnie przeprawę mostową na rzece Wisła w miejscowości Chełmno, którą przejedzie niemal 70 pojazdów 17 Brygady Zmotoryzowanej. Akcję mają wspierać amerykańskie śmigłowce AH-64 "Apache" oraz polskie samoloty F-16.

IAR/fc

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej