"Ukraina jest pod ogromną presją". NATO przyjęło pakiet pomocowy dla Kijowa

Na szczycie w Warszawie prezydent Ukrainy spotka się z przywódcami państw Sojuszu - mówił szef NATO Jens Stoltenberg. Stwierdził, że Sojusz nie uzna bezprawnej aneksji Krymu - ale też mówił, że jedyną drogą do pokoju na Ukrainie są porozumienia mińskie.

2016-06-15, 16:35

"Ukraina jest pod ogromną presją". NATO przyjęło pakiet pomocowy dla Kijowa
Posiedzenie ministrów obrony państw NATO 15 czerwca. Foto: PAP/EPA/JULIEN WARNAND

Posłuchaj

Szef NATO o Rosji. Relacja Wojciecha Cegielskiego (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Ministrowie obrony państw NATO zaakceptowali w środę kompleksowy pakiet pomocowy dla Ukrainy - poinformował sekretarz generalny Sojuszu Jens Stoltenberg. Pakiet ma zostać ostatecznie przyjęty na lipcowym szczycie NATO w Warszawie.

- Ministrowie zaakceptowali kompleksowy pakiet pomocowy dla Ukrainy. Zawiera on wszystkie aspekty naszego wsparcia. Ten pakiet zapewni pomoc i doradztwo – powiedział Stoltenberg na konferencji prasowej po posiedzeniu Komisji NATO-Ukraina z udziałem ministra obrony tego kraju Stepana Połtoraka.

Sekretarz generalny Sojuszu dodał, że pakiet zostanie ostatecznie zaaprobowany na szczycie NATO w Warszawie, który zaplanowano na 8-9 lipca.

REKLAMA

Stoltenberg powiedział, że celem NATO jest pomoc Ukrainie w ustanowieniu bardziej skutecznych i efektywnych struktur obronnych i bezpieczeństwa oraz we wzmocnieniu cywilnej kontroli nad nimi.

Szef MON: Ukraina jest pod ogromną presją, część terytorium okupowana

Szef MON Antoni Macierewicz powiedział, że Polska zadeklarowała udział w pakiecie wsparcia dla Ukrainy. - Uważamy, że to państwo, które jest pod gigantyczną presją, którego część terytorium jest okupowana, które ma duże problemy wewnętrzne, wymaga wsparcia, i uważamy, że szczyt NATO powinien tego wsparcia Ukrainie udzielić - powiedział minister.

Jak dodał, chodzi o szeroką gamę działań, m.in. wsparcie reform gospodarczych, politycznych i w sektorze zbrojeniowym. Macierewicz podkreślił, że Polska jest szczególnie zaangażowana w rozwijanie polsko-litewsko-ukraińskiej brygady i włączania wojsk ukraińskich do wspólnych ćwiczeń.

Wśród spotkań, w jakich uczestniczył szef MON przy okazji dwudniowych obrad ministrów obrony NATO w Brukseli, były rozmowy w tzw. formule NATO Quint, czyli Polska, Kanada, USA, Litwa i Wielka Brytania, poświęcone wsparciu szkoleniowemu dla Ukrainy oraz reformie ministerstwa obrony tego państwa.

REKLAMA


NATO i Ukraina

Do tej pory NATO pomagało Ukrainie przy pomocy doradców oraz funduszy powierniczych w takich obszarach jak dowodzenie, logistyka, cyberobrona i leczenie rannych żołnierzy. - Rozwijamy także nowe projekty, w tym dotyczące takich obszarów jak przeciwdziałania wojnie hybrydowej oraz urządzeniom wybuchowym – powiedział sekretarz generalny NATO.

Jak zapowiedział Stoltenberg, na szczycie NATO w Warszawie odbędzie się spotkanie przywódców państw członkowskich z prezydentem Ukrainy Petrem Poroszenką. - To spotkanie na szczeblu szefów państw i rządów jest wyraźną oznaką zaangażowania NATO w stabilność i bezpieczeństwo Ukrainy – ocenił sekretarz generalny.

Stoltenberg po raz kolejny powtórzył, że porozumienia mińskie to jedyna droga do osiągnięcia pokoju na Ukrainie i powinno zostać wprowadzone w życie przez wszystkie strony konfliktu. Zapewnił o wsparciu dla ukraińskiej niepodległości i integralności terytorialnej.

- Sojusznicy nie uznali i nie uznają nielegalnej aneksji Krymu. Będziemy nadal wzywać Rosję, by przestała destabilizować Ukrainę. Rosja powinna przestać wspierać separatystów i wycofać swoje siły i sprzęt wojskowy z terytorium Ukrainy – powiedział Stoltenberg.

REKLAMA

PAP/IAR/agkm

("Przełom zwiększający realne bezpieczeństwo Polski". Antoni Macierewicz o wzmocnieniu wschodniej flanki NATO. TVN24/x-news)


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej