Ukraina: cerkiew chce odrzucić władzę patriarchy Moskwy. Uchwała parlamentu

Ukraińska Rada Najwyższa zwróciła się do patriarchy Konstantynopola z prośbą o nadanie niezależności Cerkwi Prawosławnej na Ukrainie. Deputowani uzasadnili swój apel polityką prowadzoną przez rosyjską cerkiew prawosławną.

2016-06-16, 15:16

Ukraina: cerkiew chce odrzucić władzę patriarchy Moskwy. Uchwała parlamentu
Drewniana cerkiew pw. św. Mikołaja w Winnicy. Foto: pixabay.com

Posłuchaj

Cerkiew na Ukrainie chce się wyemancypować spod zwierzchnictwa w Moskwie. Relacja Piotra Pogorzelskiego z Kijowa (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Na Ukrainie prawosławie pozostaje podzielone między patriarchat moskiewski, kijowski oraz miejscową cerkiew autokefaliczną. Pierwszy z tych kościołów, podległy bezpośrednio Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej, zajął obojętne stanowisko wobec aneksji Krymu przez Rosję i konfliktu w Zagłębiu Donieckim. Deputowani przypominają o tym w swojej uchwale.

W związku z tym parlament Ukrainy zwrócił się do ekumenicznego patriarchy Konstantynopola z apelem o nadanie autokefalii Ukraińskiemu Kościołowi Prawosławnemu. Posłowie oświadczyli, że w związku z konfliktem z Rosją ukraińscy prawosławni odrzucają zwierzchnictwo religijne Moskwy.

Proszą, aby patriarcha Konstantynopola uznał za nieważny akt z 1686 roku, który miał być uchwalony niezgodnie z kanonami kościoła prawosławnego. Chodzi o decyzję, na mocy której metropolia kijowska, wchodząca w skład patriarchatu Konstantynopola, została podporządkowana Moskwie.

Apel, który uchwalono w czwartek, poparło w głosowaniu 245 deputowanych w 450-osobowej Radzie Najwyższej.

REKLAMA

Rada Najwyższa Ukrainy zaapelowała także do Bartłomieja o zwołanie pod jego egidą ukraińskiego soboru zjednoczeniowego, który doprowadziłby do połączenia prawosławnych Kościołów w tym kraju.

Apel, który uchwalono w czwartek, poparło w głosowaniu 245 deputowanych w 450-osobowej Radzie Najwyższej.

Patriarcha Cyryl ideologiem "ruskiego miru"

Szczególne okoliczności w życiu Ukrainy sprawiły, że jej naród "nie przyjmuje już idei jedności kościelnej z patriarchą moskiewskim Cyrylem, który nie tylko nie wystąpił w obronie prawosławnych chrześcijan, cierpiących w wyniku rosyjskiej agresji, ale stał się też jednym z głównych ideologów ruskiego (rosyjskiego) świata, a więc jednym z architektów dzisiejszej wojny hybrydowej Rosji przeciwko Ukrainie” – głosi apel.

PAP/IAR/agkm

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej