Polskie Radio nieoficjalnie: sankcje wobec Rosji mają być przedłużone

Jest zgoda unijnych ambasadorów na przedłużenie o sześć miesięcy sankcji gospodarczych wobec Rosji - dowiedziało się nieoficjalnie Polskie Radio.

2016-06-21, 16:26

Polskie Radio nieoficjalnie: sankcje wobec Rosji mają być przedłużone
Moskwa, Kreml. Foto: pixabay.com

Posłuchaj

Zgoda ambasadorów na przedłużenie restrykcji wobec Moskwy. Relacja Beaty Płomeckiej z Brukseli (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Teraz tę decyzję muszą jeszcze zaakceptować ministrowie z 28 krajów. Nie ustalono, kiedy ma to nastąpić.

Unijni ambasadorowie uznali, że restrykcje powinny obowiązywać do końca stycznia przyszłego roku. To, że decyzja została podjęta oznacza, że była jednomyślność w tej sprawie. A jeszcze wczoraj różne sygnały dobiegały z europejskich stolic. Warszawa stanowisko miała jednoznaczne - dopóki porozumienie z Mińska o zawieszeniu broni na Ukrainie nie zostanie zrealizowane, nie może być mowy o łagodzeniu tonu wobec Moskwy.

Podobne stanowisko miały rządy większości krajów. Natomiast Paryż domagał się pogłębionej debaty w tej sprawie na unijnym szczycie w przyszłym tygodniu, a władze Włoch, Węgier, Grecji, Cypru czy Austrii sygnalizowały, że należałoby się zastanowić na złagodzeniem restrykcji.

Ale dziś, kiedy unijni ambasadorowie odkryli karty, bo było to pierwsze, oficjalne spotkanie w gronie przedstawicieli 28 krajów poświęcone restrykcjom, okazało się że jest zgoda na ich przedłużenie o kolejne pół roku.

REKLAMA

Zastrzeżenia Francji

Na spotkaniu ambasadorów Francja zgłosiła jednak tzw. zastrzeżenie parlamentarne do decyzji o przedłużeniu sankcji. Na początku czerwca francuski Senat przyjął niewiążącą rezolucję, w której zaapelował do rządu o stopniowe znoszenie sankcji wobec Rosji. W kwietniu podobną rezolucję przyjęła niższa izba parlamentu Francji, Zgromadzenie Narodowe.

Według źródeł dyplomatycznych francuski ambasador zastrzegł jednak, że zastrzeżenie to ma charakter techniczny i nie przeszkodzi w zatwierdzeniu decyzji przez ministrów.

Z kolei Włochy i kilka innych państw chciałyby, aby szczyt UE w przyszłym tygodniu wrócił do tematu polityki wobec Rosji, w tym sankcji. - Wszyscy jednak uważają, że sankcje muszą zostać przedłużone - zaznaczył dyplomata.

W poniedziałek wieczorem w Brukseli szef polskiego MSZ Witold Waszczykowski przypomniał, że UE uzależniła zniesienie sankcji wobec Rosji od realizacji porozumień z Mińska w sprawie zakończenia konfliktu na wschodniej Ukrainie.

REKLAMA

- Dzisiaj nie ma żadnych sygnałów, by Rosja chciała wprowadzić w życie porozumienie mińskie, w związku z tym sankcje powinny zostać automatycznie przedłużone co najmniej do końca roku - powiedział Waszczykowski.

Uważa on też, że w UE dojdzie do dyskusji o dalszych działaniach w sprawie sankcji wobec Rosji. - Będą trwały dyskusje, co dalej. Czy przedłużenie sankcji o kolejne pół roku przyniesie skutek? Na pewno będą próby podejścia do jakichś innych rozwiązań. Można się spodziewać prób osłabienia sankcji, ale można się też spodziewać prób wzmocnienia sankcji, by wymusić na Rosji realizację porozumień mińskich - oświadczył szef polskiej dyplomacji w rozmowie z dziennikarzami.

IAR/PAP/agkm

WIDEO PAP: NATO musi w większym niż do tej pory stopniu zaangażować się w znalezienie sposobów na powstrzymanie możliwych aktów agresji Rosji wobec krajów bałtyckich i Europy Wschodniej, w tym Polski - mówi PAP Seth G. Jones, ekspert amerykańskiego think-tanku RAND.

REKLAMA


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej