Uwaga na toksyczny barszcz Sosnowskiego. Roślina jest w fazie kwitnienia
Można ją spotkać głównie przy brzegach rzek czy na nieużytkach rolnych. - Nie wolno jej dotykać bo grozi to poważnymi poparzeniami, które mogą doprowadzić nawet do martwicy skóry - przestrzega Ryszard Wąsowicz, kierownik Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Nowym Sączu.
2016-06-21, 12:26
Posłuchaj
- W regionie sądeckim roślina występuje obecnie na terenie 13 gmin. Służby gminne próbują ją usunąć, między innymi poprzez wykaszanie, ale nie jest to łatwe zadanie, bo bardzo szybko się rozsiewa - przyznaje Ryszard Wąsowicz.
Powiązany Artykuł
Nie żyje kobieta poparzona barszczem Sosnowskiego
Barszcz Sosnowskiego w fazie kwitnienia ma wielkie rozłożyste liście i może osiągać nawet 4 metry wysokości.
Bolące pęcherze i rany
Lekarze alarmują: barszcz Sosnowskiego jest bardzo groźny dla zdrowia. Kontakt z tą rośliną wywołuje reakcje podobne do ataku chemicznego - oparzenia, wysypkę i duszności.
Po kontakcie z rośliną, występuje poparzenie i tworzą się bolące pęcherze oraz trudno gojące się rany zostawiające trwałe blizny. Koniecznie trzeba jak najszybciej poradzić się też lekarza. Poparzenie barszczem Sosnowskiego może także wywołać reakcję alergiczną.
REKLAMA
Co robić kiedy dojdzie do kontaktu z barszczem Sosnowskiego? - Przede wszystkim trzeba się natychmiast oddalić od miejsca, gdzie ten chwast rośnie. Miejsce, które jest oparzone schłodzić zimną wodą i przykryć gazą lub opatrunkiem chłodno-żelowym - radzą lekarze.
***
Barszcz Sosnowskiego pochodzi z rejonu Kaukazu. W czasach komunistycznych, w krajach bloku wschodniego był uprawiany na paszę dla zwierząt. Od tego czasu roślina rozprzestrzeniła się na terenie całej Polski.
IAR,kh
REKLAMA
REKLAMA