"Maria. Mater Misericordiae". Jedyna taka wystawa

Arcydzieła sztuki europejskiej tworzone od roku 1100 po wiek XVIII takich sławnych mistrzów, jak: Giotto di Bondone, Paolo Veneziano, Donatello, Luca della Robbia, Hans Memling, Andrea Mantegna, Albrecht Dürer, Lorenzo Ghiberti, Francisco Zurbarán, Peter Paul Rubens, można zobaczyć w Krakowie na wystawie Maria. Mater Misericordiae.

2016-06-23, 17:44

"Maria. Mater Misericordiae". Jedyna taka wystawa
Francisco de Zurbarán y Salazar, Matka Boska Różańcowa adorowana przez kartuzów 1638–1639, olej na płótnie, Fundacja im. Raczyńskich przy Muzeum Narodowym w Poznaniu. Foto: materiały promocyjne

Posłuchaj

W Krakowie otwarto wystawę Maria. Mater Misericordiae. Relacja Krystyny Prostak (IAR)
+
Dodaj do playlisty

To jedyna oficjalna ekspozycja towarzysząca Światowym Dniom Młodzieży. Jej uroczyste otwarcie nastąpiło w czwartek popołudniu. Wystawę oglądać można do 9 października.

Muzeum Narodowe w Krakowie zorganizowało ją we współpracy z watykańską Fundacją Jana Pawła II dla Młodzieży. Krakowska wystawa jest nawiązaniem do tradycji prezentacji sztuki sakralnej organizowanych przy okazji Światowych Dni Młodzieży w prestiżowych muzeach miast, które są gospodarzami tych spotkań (Colorado History Museum w Denver, Metropolitan Museum w Manili, Royal Ontario Museum w Toronto czy Museo del Prado w Madrycie).

Na wystawie Maria. Mater Misericordiae w MNK można zobaczyć 90 obrazów, rzeźb i grafik wypożyczonych z 62 instytucji, głównie włoskich - muzeów, kościołów kolekcji prywatnych (6 dzieł przechowywanych jest w Polsce).

"W artystycznej oprawie kultu Matris Misericordiae, żywego zarówno w Kościele wschodnim, jak i zachodnim, pojawiały się różnorodne rozwiązania ikonograficzne, spośród których na wystawie zaprezentujemy formuły inspirujące w szczególny sposób zleceniodawców i artystów do tworzenia dzieł o ważkich programach i wysokiej klasie artystycznej. Odwiedzający wystawę będą mogli zobaczyć liczne przedstawienia Matki Boskiej w płaszczu opiekuńczym, Bogurodzicy karmiącej Dzieciątko, Matki Boskiej Czułej (Eleusy), Piety, czyli Marii Współodkupicielki opłakującej Jezusa zdjętego z krzyża i Marii Orantki, modlącej się w intencji wszystkich ludzi" - pisze we wstępie do katalogu wystawy dr hab. Andrzej Betlej, dyrektor MNK.

REKLAMA

Powiązany Artykuł

śdm1200.jpg
Światowe Dni Młodzieży

Eksponaty zostały wybrane w taki sposób, aby pokazać z jednej strony różne adaptacje tych ujęć tematycznych, wynikające z czasu powstania tych dzieł oraz ich konkretnego przeznaczenia. Na wystawie znajdują się przede wszystkim dzieła twórców włoskich, hiszpańskich i północnoeuropejskich (a także ikony bizantyńskie, italo-bizantyńskie i ruskie), głównie z okresu późnego średniowiecza i epoki nowożytnej, wśród których nie brakuje pierwszorzędnych nazwisk, co podkreśla wysoką rangę kulturową i społeczną nabożeństwa do Matki Miłosierdzia w średniowiecznej i nowożytnej Europie. 

Zdaniem profesora Piotra Krasnego, jednego z dwóch kuratorów wystawy, MNK podjęło się jej organizacji, ponieważ nawiązuje ona do koncepcji Światowych Dni Młodzieży, których tematem jest idea Bożego Miłosierdzia, a Kraków jest ważnym ośrodkiem kultu Bożego Miłosierdzia.

- Dziś każdy kojarzy Boże Miłosierdzie z obrazem z Łagiewnik ukazującym miłosiernego Chrystusa, a tymczasem co najmniej od XII wieku idea Bożego Miłosierdzia była personifikowana przez Matkę Bożą i różnorodne jej przedstawienia - wyjaśnia.

"Patrząc na te obrazy, na ich różnorodność i tematyczne bogactwo, można uświadomić sobie, że stworzona przez nie wizualna opowieść o Matre Misericordiae jest również opowieścią o ludziach i kulturach. W dziełach sztuki, w przestawieniach malarskich zobaczyć możemy oczywiście refleksy teologicznych debat i doktrynalnych ustaleń na temat pozycji Marii w nauce chrześcijańskiej. Jednak w wielu wizerunkach maryjnych widać przede wszystkim odbicie popularnego kultu. Obrazy takie możemy odczytywać jako wyraz żywej wiary oraz znak relacji, które ludzie budowali (i nadal budują) z postacią Matki Boskiej" - pisze w katalogu do wystawy antropolog Anna Niedźwiedź.

REKLAMA

bk/mfm

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej