Premier Szydło wraz z delegacją rządową przybyła do Berlina

Od uroczystego powitania premier Beaty Szydło przez kanclerz Niemiec Angelę Merkel rozpoczęły się w środę w Berlinie polsko-niemieckie konsultacje międzyrządowe. W rozmowach wezmą udział szefowie prawie wszystkich resortów.

2016-06-22, 09:39

Premier Szydło wraz z delegacją rządową przybyła do Berlina

Posłuchaj

W Berlinie odbędą się 14 polsko-niemieckie konsultacje międzyrządowe. Relacja Tomasza Majki (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Konsultacje międzyrządowe wpisują się w obchody 25-lecia podpisania polsko-niemieckiego Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy.

W Berlinie "będziemy przede wszystkim rozmawiali o kwestiach ważnych dla Polski" - zapowiedziała Szydło we wtorek na konferencji prasowej. - Z naszej strony będziemy podnosili sprawy, które rząd polski już wielokrotnie artykułuje w naszych relacjach z partnerami, sąsiadami - powiedziała. "Wierzę głęboko, że to będą rozmowy partnerskie" - dodała.

Premier przypomniała, że polsko-niemieckie konsultacje międzyrządowe są jednymi z wielu międzyrządowych spotkań prowadzonych przez polskie władze. Jak podkreśliła, w tym roku odbyły się już konsultacje z rządem czeskim, a "przed nami jeszcze konsultacje m.in. z Francją".

Powiązany Artykuł

16617208(1).jpg
Prezydenci Polski i Niemiec o przyszłości Europy

Wiceszef MSZ Konrad Szymański informował, że konsultacje będą toczyły się przy 17 stolikach sektorowych: od polityki zagranicznej, przez politykę społeczną, po energię, zdrowie i współpracę transgraniczną.

REKLAMA

Nord Stream 2

- Oczywiście, że to wszystko odbywa się w kontekście rocznicy, ale to nie oznacza, że samo spotkanie ma charakter rocznicowy. To jest gdzieś w tle. Między Polską a Niemcami jest tak wiele wspólnych spraw do omówienia - mówił Konrad Szymański.

Minister przyznał, że jednym z tematów będzie kwestia budowy kontrowersyjnego gazociągu Nord Stream 2. - Chcielibyśmy, aby te głosy politycznego poparcia zostały wyciszone i aby Berlin zrozumiał, że w interesie całego regionu jest budowanie rynku na prawdę otwartego, a nie rynku, w którym jedynym elementem gry będzie pośrednictwo w zakresie sprzedaży tego samego rosyjskiego gazu - stwierdził.

Wspólne negocjacje Polski i Niemiec z Turcją

Wiceszef MSZ podkreślił też, że Polska razem z Niemcami zabiegała o "ambitne porozumienie z Turcją, które rozwiązało problem niekontrolowanej migracji na Morzu Egejskim". Zgodnie z zawartym w kwietniu porozumieniem Turcja przyjmuje z powrotem nielegalnych migrantów, przedostających się na greckie wyspy. W zamian plan przewiduje m.in. przyspieszenie zniesienia wiz dla Turków. Szymański przypomniał też, że w Libanie realizowany jest polsko-niemiecki projekt humanitarny.

W ramach obchodów 25. rocznicy podpisania Traktatu o dobrym sąsiedztwie w zeszłym tygodniu odbyły się wzajemne wizyty prezydentów obu krajów. Prezydent Andrzej Duda, który w Berlinie rozmawiał z prezydentem Joachimem Gauckiem i kanclerz Merkel, mówił, że nie stać nas na nieufność i wzajemne uprzedzenia, a pojednanie polsko-niemieckie nazwał przykładem dla świata. Prezydent Niemiec w piątek odwiedził Warszawę. Gauck mówił m.in., że nikomu w Niemczech nie zależy na słabej Polsce, gdyż Niemcy potrzebują silnego sąsiada na Wschodzie, z którym mogą współdziałać w Europie.

REKLAMA

PAP/IAR/mfm

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej