Co dalej z UE? Szefowie MSZ Polski i Niemiec wymienili poglądy, jutro konsultacje grupy V4
Szefowie dyplomacji Polski i Niemiec rozmawiali o potencjalnych i już odczuwanych skutkach Brexitu. Minister Witold Waszczykowski powiedział, że wymienił poglądy z Frankiem-Walterem Steinmeierem na temat dalszych możliwych scenariuszy funkcjonowania Unii Europejskiej.
2016-06-26, 14:11
Posłuchaj
Powiązany Artykuł
REFERENDUM W SPRAWIE BREXITU
Szef MSZ Witold Waszczykowski podczas niedzielnej rozmowy z ministrem spraw zagranicznych Niemiec Frankiem-Walterem Steinmeierem poinformował również o swoim udziale w planowanych na poniedziałek konsultacjach, które tego dnia odbędą się w Pradze z udziałem ministrów SZ państw Grupy Wyszehradzkiej - podał MSZ.
W spotkaniu uczestniczył będzie także minister Frank-Walter Steinmeier - poinformował resort.
Jak wynika z komunikatu MSZ, głównym tematem rozmowy szefów polskiej i niemieckiej dyplomacji były wyniki czwartkowego referendum w Wielkiej Brytanii. Ministrowie wymienili poglądy m.in. na temat dalszych możliwych scenariuszy funkcjonowania Unii Europejskiej.
REKLAMA
Polska z dniem 1 lipca obejmie przewodnictwo w Grupie Wyszehradzkiej.
Po sobotnim spotkaniu w Berlinie ministrów spraw zagranicznych sześciu krajów UE poświęconym przyszłości UE po Brexicie, szef dyplomacji Niemiec Frank-Walter Steinmeier zapewniał, że jeszcze w sobotę poinformuje o jego przebiegu trzy kraje bałtyckie, a w poniedziałek złoży relację krajom Grupy Wyszehradzkiej, by "posłuchać, jak tam przebiega debata i jakie są oczekiwania wobec europejskiego procesu odnowy".
W niedzielę po południu Steinmeier spotka się z szefem MSZ Słowacji Miroslavem Lajczakiem. Obaj politycy obejrzą wspólnie mecz Niemcy-Słowacja.
Szef MSZ chce zorganizować w Warszawie szczyt ws. Brexitu
Szef MSZ Witold Waszczykowski poinformował w sobotę, że prowadzi konsultacje co do możliwości spotkania w poniedziałek w Warszawie ministrów spraw zagranicznych państw UE ws. Brexitu.
REKLAMA
Pytany o tę inicjatywę rzecznik rządu Rafał Bochenek powiedział: "Badamy możliwości zorganizowania takiego spotkania z uwagi na to, że każdy z ministrów spraw zagranicznych ma oczywiście swój kalendarz. Idea takiego spotkania została zainicjowana z niedużym wyprzedzeniem, w związku z tym trudno oczekiwać, że wszyscy ministrowie mający swoje bieżące sprawy, nagle będą w stanie je przełożyć. Liczymy się z tym. Natomiast taki pomysł się pojawił, podobnie jak ta "szóstka", która się (w sobotę) spotkała. Uważamy, że trzeba rozmawiać ze wszystkimi, stąd też inicjatywa ministra Waszczykowskiego".
Dopytywany, czy zaproszenia wysłano także do szefów MSZ "szóstki", odparł, że "można spotykać się w różnych formatach". Przywołał wypowiedź niemieckiego szefa dyplomacji Franka-Waltera Steinmeiera po spotkaniu "szóstki", że "można spotykać się w mniejszych i większych grupach".
- My stwierdziliśmy, że warto także rozmawiać z tymi, którzy dzisiaj w tym spotkaniu nie uczestniczyli - powiedział Rafał Bochenek.
REKLAMA
PAP/IAR/agkm
WIDEO TVP/TVP INFO.– Zaproponujemy reformy, które w naszej opinii trzeba koniecznie przeprowadzić w UE – oświadczyła w związku z Brexitem premier Beata Szydło. – Rezultat brytyjskiego referendum to wynik kryzysów w UE, które nie były rozwiązywane, tylko zamiatane pod dywan – podkreśliła.
WIDEO TVP/TVP INFO. – Należy dokonać reformy Unii Europejskiej. To będzie pozytywna odpowiedź na Brexit, która może stać się też ofertą dla Wielkiej Brytanii – powiedział po brytyjskim referendum prezes PiS Jarosław Kaczyński. Dodał, że potrzebny jest nowy traktat europejski.
REKLAMA
WIDEO TVP/TVP INFO.– Kontynent europejski przejdzie przez szok ekonomiczny, liżąc rany po wielkim kryzysie – powiedział w "Polityce przy kawie” Janusz Lewandowski, europoseł PO, byly komisarz UE ds. budżetu, komentując decyzje Brytyjczyków, którzy zagłosowali w referendum za wyjściem z Unii. – To wielkie zwycięstwo lęków nad rozumem – dodał.
WIDEO TVP/TVP INFO – To koniec Unii Europejskiej, jaką znamy – tak Leszek Miller ocenia decyzję Brytyjczyków o wyjściu ze Wspólnoty. Zdaniem byłego premiera, bez względu na to co się wydarzy, Polska powinna stanowczo popierać istnienie Unii.
REKLAMA
WIDEO PAP. Wyniki brytyjskiego referendum ws. Brexitu wywołały liczne komentarze czołowych europejskich przywódców i polityków. Część z nich nie kryła rozczarowania decyzją Brytyjczyków, inni tryskali radością.
WIDEO PAP. Decyzja Brytyjczyków o wyjściu z Unii Europejskiej zwiększa niepewność na rynkach. Dla Polski podstawowym ryzykiem będzie ryzyko rewizji budżetu unijnego. Dla polskiej gospodarki Brexit oznacza potencjalnie wolniejszy wzrost gospodarczy oraz może zmieniać ruchy po stronie inflacji - powrót do dodatnich wskaźników inflacji może się odsunąć w czasie. RPP dłużej niż się wcześniej spodziewano nie będzie miała argumentów, aby podwyższać stopy procentowe i być może cały 2017 rok upłynie pod hasłem "wait and see" - komentuje Marta Petka-Zagajewska, główna ekonomistka Raiffeisen Polbank.
REKLAMA
WIDEO PAP. Wynik referendum w sprawie członkostwa Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej jest z punktu widzenia rynku walutowego dużym szokiem. Następuje ucieczka w kierunku "bezpiecznych przystani" takich jak złoto, frank czy jen, co oznacza przejściowe osłabienie polskiej waluty. W kolejnych latach należy spodziewać się fundamentalnej deprecjacji funta do dolara i prawdopodobnie do złotego. Gorsze perspektywy światowej gospodarki i silniejszy dolar są czynnikami, które będą hamowały FED przed rozpoczęciem podwyżki stóp procentowych w ciągu najbliższych kilku miesięcy. Umacnia się także frank szwajcarski, ale jeżeli rynki finansowe ustabilizują się po interwencjach i bardziej "gołębim" tonie FED, wówczas jest szansa, że kurs franka do końca roku pozostanie na poziomie ok. 4,10 zł. Wpływ wyniku referendum na rynek walutowy i politykę banków centralnych komentują Jarosław Kosaty, strateg rynku walutowego PKO BP oraz Marta Petka-Zagajewska, główna ekonomistka Raiffeisen Polbank.
REKLAMA