Szef NATO: wyślemy cztery bataliony na Wschód, również do Polski
Na szczycie NATO w Warszawie zapadnie decyzja o wysłaniu czterech batalionów bojowych do Polski, na Litwę, Łotwę i do Estonii. Potwierdził to w Brukseli sekretarz generalny Sojuszu Jens Stoltenberg.
2016-07-04, 19:15
Posłuchaj
Sekretarz generalny Sojuszu Północnoatlancykiego Jens Stoltenberg o batalionach NATO (IAR)
Dodaj do playlisty
Powiązany Artykuł
SZCZYT NATO W WARSZAWIE
Cztery bataliony wojska na wschód - do Polski, na Litwę, Łotwę i do Estonii - tak ma wyglądać główna decyzja rozpoczynającego się w piątek szczytu NATO w Warszawie. Zapowiedział to w Brukseli sekretarz generalny Sojuszu Jens Stoltenberg. Na spotkanie do polskiej stolicy przyjadą przedstawiciele 54 krajów, w tym światowi liderzy.
W odpowiedzi na zagrożenie ze strony Rosji NATO wyśle na wschód Europy 4 tysiące żołnierzy - po tysiąc do każdego z zainteresowanych krajów, w tym do Polski. Dodatkowe oddziały mają być na miejscu na początku przyszłego roku. Za batalion w Polsce będą odpowiadać prawdopodobnie Amerykanie, na Litwie - Niemcy, na Łotwie - Kanada, a w Estonii - Wielka Brytania.
Prócz tego prawdopodobnie Stany Zjednoczone przyślą do Europy kolejnych 5 tysięcy żołnierzy. Prezydent Andrzej Duda będzie w piątek w Warszawie rozmawiał o tym z amerykańskim prezydentem Barackiem Obamą. Jak mówił w TVP INFO dyrektor biura prasowego Kancelarii Prezydenta Marek Magierowski, tematów do rozmowy będzie jednak więcej. - Przyszłość NATO, jak NATO powinno reagować na współczesne nowe zagrożenia, jak NATO powinno się wzmocnić - wylicza.
Na szczycie w Warszawie liderzy krajów NATO zajmą się także flanką południową. - Opracujemy szczegółową obecność na południu, na bazie wielonarodowej brygady w Rumunii - mówił w Brukseli sekretarz generalny Paktu Jens Stoltenberg.
REKLAMA
Przywódcy zajmą się także wydatkami na obronność, rozszerzeniem misji na Morzu Śródziemnym i współpracą z Unią Europejską. Podejmą decyzje o pakiecie pomocowym dla Ukrainy i finansowaniu afgańskiego wojska i policji. Chodzi też o kontynuację misji Resolute Support w Afganistanie.
W spotkaniu w Warszawie pierwszy raz uczestniczyć będzie także Czarnogóra, która ma obecnie status obserwatora, a w najbliższych miesiącach ma zostać przyjęta do NATO.
Szczyt NATO zaplanowano na piątek i sobotę na Stadionie Narodowym w Warszawie.
Będzie szczyt NATO-Rosja
Jens Stoltenberg potwierdził, że po szczycie dojdzie do spotkania rady NATO-Rosja. Jak stwierdził, trwają starania o jego zwołanie.
REKLAMA
Podkreślił jednak, że nie ma jeszcze ustalonej ostatecznej daty spotkania. Wcześniej Moskwa informowała, że do rozmów miałoby dojść 13 lipca.
Według niego tematem ewentualnego posiedzenia Rady NATO-Rosja na szczeblu ambasadorów będzie "przejrzystość działań i ograniczenie ryzyka". Stoltenberg podkreślił na konferencji prasowej, że Rada NATO-Rosja ma ważną rolę do odegrania zwłaszcza w czasie napięć.
Początkowo Sojusz starał się o zwołanie Rady NATO-Rosja jeszcze przed warszawskim szczytem, nie udało się jednak uzgodnić terminu spotkania.
W 2014 roku po aneksji Krymu przez Rosję i wybuchu konfliktu na wschodniej Ukrainie NATO zawiesiło praktyczną współpracę z Rosją, deklarując jednak gotowość do utrzymania dialogu w ramach Rady NATO-Rosja na szczeblu ambasadorów. W kwietniu bieżącego roku Rada NATO-Rosja spotkała się po raz pierwszy od 2014 roku, ale spotkanie to nie przyniosło złagodzenia napięć.
REKLAMA
Plany NATO w zakresie zwalczania Państwa Islamskiego i migracji
NATO ma też m.in. podjąć decyzję, że samoloty systemu naprowadzania i kontroli AWACS wesprą międzynarodową koalicję walczącą z tzw. Państwem Islamskim (IS). Samoloty mają obserwować przestrzeń powietrzną nad Syrią i Irakiem i dostarczać informacji międzynarodowej koalicji.
Na szczycie zapadną też decyzje co do zwiększenia zaangażowania NATO w centralnej części Morza Śródziemnego, by wesprzeć unijną operację wymierzoną w przemytników migrantów.
W planach jest przekształcenie aktualnej operacji Active Endeavour na Morzu Śródziemnym, która ma za zadanie chronić jednostki cywilne przed atakami terrorystycznymi, w szerszą morską operację bezpieczeństwa, która będzie mogła pomóc unijnej operacji Sophia wymierzonej w przemytników ludzi.
REKLAMA
Przywódcy państw Sojuszu mają też oficjalnie uznać cyberprzestrzeń za sferę działań wojskowych, w której mogą toczyć się konflikty, podobnie jak na lądzie, na morzu i w powietrzu. W Warszawie podpisana zostanie również deklaracja o współpracy między UE a NATO, w tym w dziedzinie zwalczania zagrożeń hybrydowych.
PAP/IAR/agkm
WIDEO PAP 4 lipca: Co warto wiedzieć o NATO: NATO założyło 12 państw, dzisiaj do Sojuszu należy 28, z czego dwa są spoza Europy: USA i Kanada. Sercem paktu jest artykuł 5., który stanowi, że atak na jedno z państw członkowskich jest atakiem na cały Sojusz. W historii NATO przywołany został tylko raz, 12 września 2001, dzień po zamachach terrorystycznych w USA.
REKLAMA