Weszła w życie ustawa o Radzie Mediów Narodowych
Rada ma powoływać władze Polskiego Radia, Telewizji Polskiej i Polskiej Agencji Prasowej.
2016-07-07, 10:10
Zgodnie z ustawą, Rada ma liczyć pięciu członków. Trzech ma wybierać Sejm, a dwóch - spośród kandydatów zgłoszonych przez dwa największe kluby opozycyjne - prezydent. Jeśli któryś z nich z tego nie skorzysta - prawo do zgłoszenia kandydatów przejdzie na kolejny pod względem liczebności klub. Kadencja członków Rady ma trwać 6 lat.
Teraz prezydent ma 30 dni na wyznaczenie klubom opozycyjnym 14-dniowego terminu na zgłaszanie kandydatów.
Ustawa o Radzie Mediów Narodowych to pierwsza z tzw. ustaw pomostowych, po wygaśnięciu 30 czerwca obowiązywania tzw. małej ustawy medialnej. Drugą mają być przepisy o poprawie ściągalności abonamentu.
Zmiany w Regulaminie Sejmu
Nad dostosowaniem Regulaminu Sejmu do powołania Rady Mediów Narodowych pracują posłowie. W środę wieczorem odbyła się debata, dziś ma być głosowanie. Po zmianie Regulaminu Sejm będzie określał kwestię wyboru członków Rady przez posłów. Wnioski ws. wyboru przez izbę członków RMN będą mogli zgłaszać: marszałek Sejmu albo co najmniej 35 posłów.
REKLAMA
Powiązany Artykuł
![duzanie.jpg](http://static.prsa.pl/images/6db59624-0621-47e8-9419-faa92f63bd2b.jpg)
"Duża ustawa medialna" nie teraz. Najpierw Rada Mediów Narodowych
Wnioski składane będą w terminie ustalonym przez marszałka. Poddanie pod głosowanie wniosków ws. wyboru przez Sejm członków RMN nie będzie mogło się odbyć wcześniej niż siódmego dnia od dnia doręczenia posłom druku zawierającego kandydatury, chyba że Sejm postanowi inaczej.
Wnioski w sprawie ich wyboru marszałek ma skierować do komisji sejmowej w celu zaopiniowania. Rozpatrzenie przez Sejm wniosku może odbyć się nie wcześniej niż następnego dnia po dniu doręczenia posłom druku zawierającego opinię komisji. Sejm w szczególnych wypadkach może jednak skrócić postępowanie.
Informacja o działalności
Ustawa o Radzie Mediów Narodowych przewiduje ponadto, że Rada przedstawia corocznie do 31 marca Sejmowi, Senatowi, Prezydentowi RP, Prezesowi Rady Ministrów oraz Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji, a także podaje do wiadomości publicznej pisemną informację o swojej działalności w poprzednim roku.
W związku z tym zaproponowano zmianę Regulaminu Sejmu, zgodnie z którą Sejm będzie rozpatrywał m.in. przedstawioną przez Radę Mediów Narodowych informację o jej działalności. Rozpatrzenie tej informacji oraz sprawozdania z działalności Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, zgodnie z intencją wnioskodawców powinno nastąpić nie później niż w terminie 3 miesięcy od dnia jej doręczenia posłom.
REKLAMA
Informację o działalności Rady przesyła się do komisji, która po ich rozpatrzeniu przedstawia Sejmowi projekt uchwały o przyjęciu lub odrzuceniu informacji. Uchwałę o przyjęciu lub odrzuceniu informacji wraz ze zgłoszonymi uwagami i zastrzeżeniami marszałek Sejmu przesyła przewodniczącemu Rady Mediów Narodowych. Sejm, przyjmując lub odrzucając informację o działalności Rady, decyduje o wykorzystaniu wniosków wynikających z informacji.
IAR/PAP/fc
REKLAMA