Sejm przyjął nowelizację ustawy o Trybunale Konstytucyjnym
Sejm przyjął w trzecim czytaniu nowelizację ustawy autorstwa PiS o Trybunale Konstytucyjnym. Za głosowało 238 posłów, przeciw - 173, nikt nie wstrzymał się od głosu.
2016-07-07, 12:20
Posłuchaj
Ostra dyskusja w Sejmie wokół TK (IAR)
Dodaj do playlisty
Wcześniej Sejm nie uwzględnił wniosku o odrzucenie ustawy w całości, odrzucił także 44 poprawki zgłoszone w drugim czytaniu przez kluby: PO, Nowoczesnej i PSL. Głosowania dotyczące ustawy trwały ponad dwie i pół godziny, posłowie opozycji zadawali liczne pytania i krytykowali zapisy ustawy.
Zgodnie z ustawą pełny skład Trybunału to co najmniej 11 sędziów. Ma on orzekać m.in. w sprawach o szczególnej zawiłości. Pełny skład ma też badać: weta prezydenta do ustaw; ustawę o TK, spory kompetencyjne między organami państwa, przeszkodę w sprawowaniu urzędu Prezydenta RP; zgodność z konstytucją działalności partii politycznych. Konstytucyjność ustaw mają badać składy 5-osobowe.
Posłuchaj
Jeszcze przed głosowaniem projekt krytykował lider PSL Władysław Kosiniak-Kalisz który podkreślał, że ustawa utrudni pracę Trybunału, a przede wszystkim - że nowe przepisy nie zakończą sporu (IAR) 0:17
Dodaj do playlisty
We wtorek Sejm przeprowadził drugie czytanie projektu nowej ustawy o TK - powstałego po rozpatrzeniu projektów PiS, PSL, Kukiz'15 oraz obywatelskiego, zgłoszonego przez KOD. Za bazowy projekt uznano propozycje PiS. Jednak w drugim czytaniu swój projekt wycofał KOD i marszałek Sejmu Marek Kuchciński stwierdził, że w tej sytuacji trzeba ponownie omówić pozostałe projekty.
W związku z tym komisja zebrała się we wtorek wieczorem i zdecydowała, że będzie pracować nad projektem zgłoszonym przez PiS. Jak tłumaczył Stanisław Piotrowicz (PiS) - "był to jedyny projekt kompleksowy, całościowy", a projekty klubów opozycyjnych - PSL i Kukiz'15 to, jego zdaniem, "nieznaczne nowelizacje do istniejącej już ustawy". Po ponad siedmiu godzinach obrad, w środę nad ranem, komisja zarekomendowała projekt wypracowany na podstawie propozycji PiS.
Posłuchaj
Poseł PiS Paweł Lisiecki pytał opozycję, jakie ma pomysły na reformę Trybunału Konstytucyjnego, przypominał też, że z Sejmu wycofany został projekt Komitetu Obrony Demokracji w tej sprawie (IAR) 0:27
Dodaj do playlisty
PiS podczas prac komisji wprowadził do projektu poprawki, m.in. zapis aby z wnioskiem o zbadanie sprawy w pełnym składzie mógł występować jedynie prezes TK, skład z danej sprawy albo trzech sędziów, a nie - jak proponowało uprzednio PiS - także prokurator generalny i prezydent. Ponadto PiS zrezygnowało z zapisu, aby w pewnych sytuacjach orzeczenia Trybunału wymagały większości 2/3 głosów.
W środę późnym wieczorem przeprowadzono ponowne drugie czytanie. Ponieważ posłowie opozycji złożyli sprzeciw wobec skierowania - w związku ze zgłoszonymi poprawkami - projektu do komisji, wicemarszałek Ryszard Terlecki (PiS) ogłosił, że trzecie czytanie projektu odbędzie się po doręczeniu posłom tekstu poprawek oraz wniosku o odrzucenie projektu.
Posłuchaj
Szef Nowoczesnej Ryszard Petru zwracał uwagę, że ustawa nie rozwiązuje konfliktu wokół Trybunału (IAR) 0:14
Dodaj do playlisty
PO zaskarży do Trybunału Konstytucyjnego nową ustawę o TK
Niezwłocznie po podpisaniu przez prezydenta Andrzeja Dudę nowej ustawy o TK, PO zwróci się do Trybunału Konstytucyjnego o zbadanie jej konstytucyjności - zapowiedział poseł PO Borys Budka. Według niego uchwalona w czwartek przez Sejm ustawa prowadzi do paraliżu prac Trybunału.
- To już kolejny raz kiedy Prawo i Sprawiedliwość przyjmuje niekonstytucyjną ustawę o Trybunale Konstytucyjnym - powiedział Budka, b. minister sprawiedliwości w rządzie PO-PSL, na briefingu po czwartkowych głosowaniach.
Jak mówił TK, to "ostatni wróg Prawa i Sprawiedliwości, ostatni wróg Jarosława Kaczyńskiego", przed osiągnięciem przez prezesa PiS "władzy totalnej". Budka podkreślił, że "TK broni obywateli przed każdą władzą, przed każdą większością, by nie naruszała konstytucji".
Według PiS ustawa przecina spory dotyczące TK. Według opozycji tryb pracy nad ustawą naruszył procedury legislacyjne, zaś część jej zapisów jest niekonstytucyjna.
Źródło: TVP Info
IAR/PAP/mfm