Prezydent Andrzej Duda: NATO pokaże jedność
- NATO pokaże jedność, pokaże, że reaguje w sposób adekwatny na zmieniającą się sytuację bezpieczeństwa na świecie - powiedział prezydent Andrzej Duda po czwartkowej rozmowie z sekretarzem generalnym Sojuszu Jensem Stoltenbergiem.
2016-07-07, 15:08
Posłuchaj
Andrzej Duda o rozpoczynającym się szczycie NATO (IAR)
Dodaj do playlisty
Prezydent Duda podkreślił, że odbył z sekretarzem generalnym NATO ostatnie konsultacje przed rozpoczęciem w piątek warszawskiego szczytu Sojuszu. - Rozmawialiśmy na temat przygotowania, tego, co na szczycie zostanie postanowione - powiedział.
- Rzeczą najważniejszą, którą z całą mocą chcę podkreślić, jest to, że Sojusz Północnoatlantycki pokazuje i pokaże w ciągu najbliższych dwóch dni jedność, pokaże, że jest sojuszem żywym, że reaguje w sposób adekwatny na zmieniającą się sytuację bezpieczeństwa na świecie, że wśród członków Sojuszu panuje wzajemne zrozumienie i jest solidarne podejście do wszystkich tematów, że zasada "jeden za wszystkich, wszyscy za jednego" obowiązuje - powiedział prezydent.
Andrzej Duda: NATO jest sojuszem żywym. Źródło: TVP INFO
Szczyt NATO, pod przewodnictwem sekretarza generalnego Sojuszu, odbędzie się w piątek i sobotę. Wezmą w nim udział przywódcy państw i rządów 28 krajów członkowskich oraz państw partnerskich. Przewidywane tematy szczytu to odpowiedź na zagrożenia ze Wschodu i Południa, w tym decyzje dotyczące zwiększenia obecności wojskowej na wschodnich obrzeżach Sojuszu, a także dalsze rozszerzanie NATO.
REKLAMA
Szczyt NATO w Warszawie - zobacz serwis specjalny >>>
W rozmowach plenarnych brali udział też szef MSZ Witold Waszczykowski, szef MON Antoni Macierewicz, szef BBN Paweł Soloch i prezydencki minister Krzysztof Szczerski.
"Atak na jednego sojusznikam, atakiem na wszystkich"
- Przesłanie, jakie płynie stąd to to, że atak na jednego z sojuszników jest atakiem na wszystkich sojuszników - zaznaczył Stoltenberg na czwartkowej konferencji prasowej.
Sekretarz generalny NATO wskazał również wyzwania, które stoją przed Sojuszem. - Będziemy musieli zająć się ryzykami i zagrożeniami z Południa, zwiększyć naszą odporność na ryzyko cyberwojny i również starać się podnieść naszą współpracę z UE na jeszcze wyższy poziom - powiedział.
W związku z tym - zaznaczył Stoltenberg - szczyt NATO w Warszawie będzie kluczowym w historii całego Sojuszu.
Stoltenberg: decyzje, które zapadną podczas szczytu, uczynią Pakt mocniejszym. Źródło: TVP INFO
REKLAMA
Odznaczenie Alexandra Vershbowa
Prezydent Andrzej Duda odznaczył w czasie dzisiejszego spotkania z szefem Sojuszu zastępcę sekretarza generalnego NATO Alexandra Vershbowa Krzyżem Wielkim Orderu Zasługi RP. - To przyjemność móc odznaczyć wielkiego przyjaciela mojego kraju - powiedział prezydent podczas uroczystości w Belwederze.
Vershbow otrzymał Krzyż Wielki Orderu Zasługi RP z wybitne osiągnięcia w rozwijaniu międzynarodowej współpracy, za zasługi w umacnianiu bezpieczeństwa i obronności Rzeczpospolitej Polskiej w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego.
- To dla mnie nie tylko bardzo radosny dzień, bardzo godna uroczystość, ale to dla mnie także i osobista przyjemność móc odznaczyć dzisiaj tym wysokim polskim odznaczeniem wielkiego przyjaciela mojego kraju - powiedział Andrzej Duda.
Podkreślił, że okres, na który przypadła misja Vershbowa, był z całą pewnością jednym z najtrudniejszych w historii po upadku żelaznej kurtyny, po zakończeniu zimnej wojny. - NATO, Europa i świat stanęły przed nowymi wyzwaniami, jeśli chodzi o zapewnienie tego, co najważniejsze dla wszystkich obywateli na terytorium NATO: o bezpieczeństwo, spokojne życie - dodał prezydent.
Vershbow odznaczony przez prezydenta. Źródło: TVP INFO
Po spotkaniu odbyła się ceremonia odznaczenia zastępcy sekretarza generalnego NATO Alexandra Vershbowa.
REKLAMA
Szczyt NATO
Cztery bataliony wojska do Polski i krajów bałtyckich, dalsza pomoc dla Ukrainy oraz wzmocnienie bezpieczeństwa na południu Europy - to główne decyzje, jakie zapadną na rozpoczynającym się w piątek szczycie NATO w Warszawie. W spotkaniu na Stadionie Narodowym wezmą udział przedstawiciele 54 krajów oraz 11 organizacji międzynarodowych.
Źródło: PAP
Do Warszawy przylatują między innymi, amerykański prezydent Barack Obama, niemiecka kanclerz Angela Merkel, brytyjski premier David Cameron, prezydenci Turcji i Ukrainy Recep Erdogan i Petro Poroszenko oraz król Jordanii Abdullah.
Źródło: PAP
REKLAMA
Prócz głów państw i liderów rządów w rozmowach wezmą udział także ministrowie obrony i spraw zagranicznych. Polskiej delegacji przewodniczyć będzie prezydent Andrzej Duda. W sumie w dwudniowych obradach weźmie udział 2103 delegatów, w tym 18 prezydentów, 21 szefów rządów, 41 ministrów spraw zagranicznych i 39 ministrów obrony.
PAP/mfm
REKLAMA