John Kerry w Kijowie o NATO: przed Ukrainą wiele reform

2016-07-07, 21:09

John Kerry w Kijowie o NATO:  przed Ukrainą wiele reform
Sekretarz stanu USA John Kerry i prezydent Ukrainy Petro Poroszenko. Foto: PAP/EPA/GLEB GARANICH/POOL

Ukraina spodziewa się deklaracji, że drzwi do NATO są otwarte - tak oczekiwania Kijowa przed szczytem Sojuszu w Warszawie określił prezydent Petro Poroszenko. Warszawskie spotkanie było jednym z tematów rozmowy z sekretarzem stanu USA w czasie jego wizyty w Kijowie. Wieczorem John Kerry przyleciał do Warszawy.

Posłuchaj

John Kerry odwiedził Kijów. Relacja Pawła Buszki (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Powiązany Artykuł

nato_1200_DOB.jpg
SZCZYT NATO W WARSZAWIE

Kijów chce pogłębienia współpracy z NATO. Ukraiński prezydent poinformował, że podczas rozpoczynającego się jutro szczytu planuje spotkanie z przywódcami pięciu dużych krajów paktu.

Zdaniem Petra Poroszenki dobrze by się stało, gdyby Sojusz Północnoatlantycki w Warszawie powtórzył deklarację ze szczytu w Bukareszcie z 2008 roku: o tym że drzwi NATO są otwarte dla każdego z europejskich państw. Jak zaznaczył Petro Poroszenko Ukraina podczas szczytu będzie miała specjalny status - m.in. na najwyższym szczeblu odbędzie się posiedzenie komisji NATO-Ukraina. Pierwszoplanowe zagadnienia to sprawy bezpieczeństwa, rozszerzenia współpracy w sektorze obrony, współpracy wojskowo-technicznej. Prezydent Ukrainy poinformował również że odbędzie spotkanie w formacie jak to określił "wielkiej piątki”, czyli z przywódcami Niemiec, Francji, Włoch, Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych. Ponadto planowane jest dwustronne spotkanie Petra Poroszenki z Andrzejem Dudą.

Donbas i mińskie porozumienia

Stany Zjednoczone wymagają pełnej realizacji mińskich uzgodnień przez Rosję. Zapewniał o tym w Kijowie amerykański sekretarz stanu. John Kerry odwiedził Ukrainę w przededniu warszawskiego szczytu NATO.

John Kerry wskazał, że na wschodniej Ukrainie niezbędne jest m.in. pełne wstrzymanie ognia, demilitaryzacja, przejęcie przez OBWE kontroli nad granicą i wybory zgodne z ukraińskim prawem. Jak mówił Ukraina realizuje swoją część uzgodnień pokojowych.

Amerykański sekretarz stanu zaznaczył, że jeśli Rosja nie będzie wypełniać mińskich uzgodnień. to sankcje nałożone przez zachód będą przedłużone.

John Kerry wskazał, że takie stanowisko USA w sprawie konfliktu na wschodniej Ukrainie będzie prezentowane podczas rozpoczynającego się jutro szczytu NATO w Warszawie.

Jak dodał, Stany Zjednoczone będą przekonywać przede wszystkim Niemcy i Francję do prezentowanej przez Waszyngton, ale też Kijów, linii rozwiązania konfliktu w Donbasie.

Powiązany Artykuł

ukraina free 1200 free .jpg
UKRAIŃCY CORAZ BARDZIEJ CHCĄ DO NATO

Pomoc dla Donbasu

Stany Zjednoczone przekażą niemal 23 miliony dolarów dodatkowej pomocy humanitarnej dla mieszkańców obwodów donieckiego i ługańskiego we wschodniej Ukrainie - oświadczył też w czwartek sekretarz stanu USA.

Na wspólnej konferencji prasowej z prezydentem Ukrainy Petrem Poroszenką oznajmił, że pomoc będzie przeznaczona dla "tysięcy ludzi, którzy ucierpieli w wyniku konfliktu na wschodniej Ukrainie".

W osobnym komunikacie Departamentu Stanu USA sprecyzowano, że tym samym całkowita amerykańska pomoc humanitarna dla Ukrainy od wybuchu kryzysu w 2014 roku wzrośnie do ponad 135 mln dolarów.

Kerry poinformował, że jednym z głównych tematów jego rozmów z ukraińskim prezydentem i przedstawicielami władz w Kijowie była kwestia reform, w tym prokuratury generalnej i systemu sądownictwa, a także walka z korupcją, zmniejszenie wpływu oligarchów, wzmocnienie systemu finansowego Ukrainy i postęp w procesie prywatyzacji. Omówiono także kwestię poprawy klimatu biznesowego na Ukrainie.

Jak zastrzegł szef dyplomacji USA, Ukraina wprowadza wiele reform, jednak wiele wciąż pozostaje do zrobienia.

Dodał, że prezydent Barack Obama "bardzo wyraźnie" wypowiedział się w czasie rozmowy telefonicznej z prezydentem Władimirem Putinem w środę, że Rosja powinna zaprzestać wspierania separatystów, o co oskarża ją Zachód; Moskwa odpiera te zarzuty.

Poroszenko oświadczył, że między Ukrainą a USA panuje pełna zgoda co do odpowiedzialności Federacji Rosyjskiej i wspieranych przez nią bojowników w kwestii zapewnienia bezpieczeństwa w Donbasie.

Podkreślił także znaczenie współpracy ze Stanami Zjednoczonymi w dziedzinie obronności i wyraził nadzieję na jej wzmocnienie. - Pomoc USA w reformowaniu sił zbrojnych Ukrainy, dostawy sprzętu i oprzyrządowania, wspólne ćwiczenia i szkolenia są bardzo ważnym etapem budowy efektywnej współpracy i koordynacji w dziedzinie obronności - powiedział ukraiński prezydent. Zaznaczył, że USA pozostają kluczowym partnerem Ukrainy na arenie międzynarodowej w zwalczaniu wyzwań dla bezpieczeństwa.

Jak oznajmił, Ukraina i USA podzielają "wspólne wartości, wspólny pogląd, że świat cywilizowany tylko wspólnie może efektywnie przeciwstawić się próbom destabilizacji globalnego systemu międzynarodowego bezpieczeństwa".

Kerry zapewnił również, że Stany Zjednoczone są gotowe do przyjęcia nowych członków do NATO, gdy będą oni przygotowani, ale Ukrainie pozostało jeszcze do wdrożenia wiele reform. - Jak powiedział prezydent Poroszenko, przed Ukrainą jeszcze długa droga reform sektora obronnego i dlatego jest to tematem dialogu w kontekście Komisji Ukraina-NATO - oznajmił szef amerykańskiej dyplomacji.

Wieczorem John Kerry przybył do Polski

Samolot z amerykańskim politykiem na pokładzie wylądował wieczorem w czwartek na warszawskim Okęciu. John Kerry weźmie udział w rozpoczynającym się jutro w Warszawie szczycie NATO.

Obecny będzie na nim też amerykański prezydent Barack Obama. Jutro rano Obama spotka się w Warszawie z szefami Komisji Europejskiej i Rady Europejskiej Jean Claudem Junckerem i Donaldem Tuskiem, a o 13.30 z polskim prezydentem Andrzejem Dudą.

IAR/PAP/agkm

WIDEO PAP: NATO powinno zostawić otwarte drzwi dla Ukrainy, Gruzji, Mołdawii - powiedział prezydent Andrzej Duda. Wyraził nadzieję, że z warszawskiego szczytu NATO zostanie wysłany sygnał, że Sojusz jest z Ukrainą i że uważa za jeden ze swych celów przywrócenie pokoju w tym kraju.

 



Polecane

Wróć do strony głównej