Marszałek Senatu: ustawa o TK na posiedzeniu, które rozpoczyna się 20 lipca
- Ustawa o Trybunale Konstytucyjnym będzie rozpatrywana, jako pierwszy punkt, na najbliższym, rozpoczynającym się 20 lipca, posiedzeniu Senatu - poinformował marszałek Senatu Stanisław Karczewski.
2016-07-08, 11:22
Posłuchaj
W czwartek Sejm uchwalił nową ustawę o Trybunale Konstytucyjnym. Projekt nowej ustawy powstał po rozpatrzeniu projektów PiS, PSL, Kukiz'15 oraz obywatelskiego, zgłoszonego przez Komitet Obrony Demokracji. Za bazowy projekt uznano propozycje Prawa i Sprawiedliwości. Posłowie odrzucili ponad 40 poprawek zgłoszonych przez opozycję.
Zgodnie z ustawą pełny skład Trybunału to co najmniej 11 sędziów. Ma on orzekać m.in. w sprawach o szczególnej zawiłości. Pełny skład ma też badać: weta prezydenta do ustaw; ustawę o TK, spory kompetencyjne między organami państwa, przeszkodę w sprawowaniu urzędu Prezydenta RP; zgodność z konstytucją działalności partii politycznych. Konstytucyjność ustaw mają badać składy 5-osobowe.
Zdaniem PiS ustawa rozwiązuje "najważniejszy i palący problem - usuwa stan niepewności prawnej". Według opozycji tryb pracy nad ustawą naruszył procedury legislacyjne, zaś część jej zapisów jest niekonstytucyjna i nie uwzględnia zaleceń Komisji Weneckiej.
Ustawa trafi teraz do Senatu
Stanisław Karczewski powiedział, że "były takie podejrzenia - szczególnie ze strony opozycji - że w trybie pilnym, szybko" ustawa o Trybunale Konstytucyjnym będzie rozpatrywana w piątek. - Mówi się o Senacie, że Senat to Izba Wyższa, izba zadumy i refleksji. Będzie czas i będzie możliwość zmian w ustawie - zaznaczył.
- Jesteśmy otwarci również na merytoryczne, pogłębione analizy opozycji. Jeśli senatorowie Platformy Obywatelskiej będą chcieli składać poprawki, bardzo poważnie je będziemy jeszcze rozpatrywać - zapewnił marszałek Senatu.
TVP Info
Karczewski wskazał, że część senatorów rozważa m.in. możliwość zwiększenia kompetencji Rzecznika Praw Obywatelskich oraz zmianę trybu kolejności rozpatrywania spraw przez Trybunał Konstytucyjny.
- Poza możliwością decyzji i wpływu na to pana prezydenta, również - najprawdopodobniej - prezes TK zostanie upoważniony do tego, aby decydować o kolejności rozpatrywania wpływających spraw do Trybunału Konstytucyjnego - oznajmił marszałek.
Karczewski dodał, że postanowił skierować ustawę do Komisji Praw Człowieka, Praworządności i Petycji i Komisji Ustawodawczej, a wspólne posiedzenie komisji - jak powiedział - odbędzie się w czwartek, 14 lipca.
PAP, IAR, kk
REKLAMA
REKLAMA