Francja: pogrzeb księdza zamordowanego przez dżihadystów

Dzisiaj we Francji, o godz. 14.00 odbędzie się pogrzeb 85-letniego księdza zamordowanego przez dwóch młodych dżihadystów. Duchowny stracił życie w ubiegłym tygodniu, we wtorek, w czasie odprawiania mszy świętej.

2016-08-02, 09:40

Francja: pogrzeb księdza zamordowanego przez dżihadystów
Katedra w Rouen, w której odbędzie się pogrzeb . Foto: FLICKR/ISAMIGA76/CC-BY 2.0

Posłuchaj

Pogrzeb księdza Hamela odbędzie się w gotyckiej katedrze w Rouen. Władze spodziewają się tłumów. Relacja Marka Brzezińskiego (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Uroczystości odbędą się w gotyckiej katedrze pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny w Rouen. Władze wybrały tę świątynię, nie tylko ze względu na niezwykłą atmosferę w niej panującą, ale i na jej rozmiary. Oczekuje się, iż w uroczystości żałobnej udział ma wziąć dwa i pół tysiąca osób - nie tylko katolików, ale także wszystkich tych, także niewierzących, którzy chcą oddać hołd pamięci brutalnie zamordowanego księdza.

W kościele obecny będzie minister spraw wewnętrznych Bernard Cazeneuve. Mszę celebrowac będzie arcybiskup Rouen Dominique Lebrun, któremu towarzyszyć będzie przewodniczący Episkopatu Francji Georges Pontier.

Powiązany Artykuł

francja kościół pap 1200.jpg
Trzy osoby zatrzymane po ataku na kościół w Normandii

Kościół, w którym zginął duchowny będzie przez wiele tygodni zamknięty, gdyż ze względu na popełnione w nim morderstwo doszło do profanacji świątyni.

Mieszkańcy miejscowości, w której wydarzyła się tragedia, chcieliby, aby ksiądz spoczął na tamtejszym cmentarzu, bo w tej parafii spędził większą część z ponad pięćdziesięciu lat pełnienia obowiązków kapłańskich. Według bliskich duchowny zostanie pochowany na północy Francji, obok swojej siostry, którą często odwiedzał.

REKLAMA

Brutalne morderstwo w kościele

We wtorek, 26 lipca, ok. godziny 10:00, dwóch napastników - Abdel Malik Petitjean i Adel Kermiche zabarykadowali się w kościele w Saint-Etienne de Rouvray na przedmieściach Rouen, w Normandii. Według naocznych świadków, dwaj napastnicy mający noże i maczety wtargnęli z okrzykiem "Allah Akbar" do kościoła, w którym było odprawiane nabożeństwo. W świątyni było sześć osób. Jednej z sióstr zakonnych udało się wymknąć tylnymi drzwiami. To ona zaalarmowała policję. W tym czasie napastnicy zabili emerytowanego, 84-letniego księdza Jaqcuesa Hamela, który w czasie wakacji pełnił w parafii obowiązki proboszcza. Cztery osoby zostały ranne. Obydwóch napastników zabili funkcjonariusze jednostki specjalnej.

Jeden z morderców był mieszkańcem dzielnicy Rouen, w której doszło do ataku. Tureckie władze zatrzymały go na granicy, gdy usiłował przedostać się do Syrii. We Francji został skazany, a następnie wypuszczony na wolność. Nosił elektroniczną bransoletkę. Do ataku przyznało się Państwo Islamskie.

(Film - Muzułmanie na chrześcijańskiej mszy we Francji. Potępiono sprawców ataku na kościół w Normandii. Źródło: FR M6/X-NEWS)

Francja zmienia politykę wobec islamu

Kilka dni temu francuski premier Manuel Valls opowiedział się za wprowadzeniem zakazu finansowania meczetów z zagranicy "przez pewien okres, który należy ustalić" i za tym, by "imamowie byli kształceni we Francji, a nie gdzieś indziej". - Musimy wypracować nową relację z islamem we Francji - stwierdził.

REKLAMA

Francuskie media bardzo uważnie przyglądają się zamiarom władz w Paryżu wobec islamu. "Le Monde" podziela zdanie, że najważniejszą sprawą jest w tej chwili kwestia odcięcia środowisk muzułmańskich od finansowania ich przedsięwzięć z środków płynących z zagranicy. Ale to są kroki na poziomie polityki i władz, stwierdza dziennik, który pisze, że sprawa nie jest taka prosta jeśli chodzi o ludzkie serca i umysły.  

Seria zamachów w Niemczech i Francji

W ostatnich tygodniach doszło do kilku zamachów terrorystycznych na terenie Niemiec i Francji. Kilka dni przed zamachem w Normandii, w Nicei terrorysta wjechał rozpędzoną ciężarówką w tłum. Zginęły 84 osoby, prawie 200 zostało rannych.

Z kolei w Niemczech w pociągu pod Wuerzburgiem młody Afgańczyk zaatakował siekierą i nożem pasażerów, raniąc pięć osóbW Ansbach uchodźca z Syrii wysadził się w powietrze raniąc 15 osób. W Monachium 18-letni uczeń z niemieckim i irańskim paszportem zastrzelił dziewięć osób w galerii handlowejw Reutlingen uchodźca z Syrii zamordował Polkę. Jak poinformowała niemiecka policja, dwa ostatnie zdarzenia nie miały podłoża terrorystycznego.

REKLAMA

PAP/IAR/dcz

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej