Ostatnie pożegnanie kardynała Franciszka Macharskiego
Dziś w Katedrze na Wawelu (o godzinie 11.00) odbędą się główne uroczystości pogrzebowe kardynała Franciszka Macharskiego. Zostanie on pochowany w wawelskiej krypcie biskupów krakowskich, która znajduje się pod konfesją Świętego Stanisława. Były metropolita krakowski zmarł 2 sierpnia, w wieku 89 lat. Po jego śmierci na Wawelu zabił Dzwon Zygmunt.
2016-08-05, 07:10
Posłuchaj
Hierarchowie wspominają kard. Macharskiego. Relacja Katarzyny Ingram (IAR)
Dodaj do playlisty
- Uroczystości będą mieć oprawę liturgiczną. W mszy pogrzebowej uczestniczyć będą kardynałowie i biskupi, mamy też przygotowanych 300 miejsc dla kapłanów koncelebransów oraz 600 miejsc dla władz państwowych i samorządowych. Swój udział w uroczystości zapowiedzieli prezydent RP Andrzej Duda i premier Beata Szydło, parlamentarzyści oraz samorządowcy z całego kraju - mówił proboszcz parafii archikatedralnej ks. prałat Zdzisław Sochacki.
Powiązany Artykuł
"Dziękujemy Bogu za 90 lat życia kardynała Macharskiego"
Jak poinformował podczas uroczystości nie przewidziano przemówień ani składania kondolencji. Trumnę wniosą do katedry księża z ostatniego rocznika wyświęconego przez kard. Macharskiego w 2005 r.
- Myślę, że ksiądz kardynał Franciszek Macharski by się zdziwił i pewnie nie chciałby takich uroczystości. Był człowiekiem wyjątkowo skromnym, nie chodził wokół swojej osoby, nie zabiegał o nic. Nie przyjmował wielkich odznaczeń, a te, które przyjął to jakby z konieczności. Dlatego ważne jest, że piątkowa uroczystość będzie miała przede wszystkim charakter liturgiczny i modlitewny - podkreślił ks. Sochacki.
Na wieku trumny kard. Macharskiego wyłożony będzie Ewangeliarz oraz infuła biskupia – znak urzędu pasterskiego.
REKLAMA
Trumna zostanie położona na posadzce katedry przed konfesją św. Stanisława, a następnie po modlitwach, pokropieniu wodą święconą oraz posypaniu ziemią, pochowana w krypcie biskupów krakowskich, która znajduje się pod konfesją.
TVN24/x-news
Kardynał spocznie w katedrze na Wawelu. Ks. prof. Jacek Urban, dyrektor Archiwum i Biblioteki Krakowskiej Kapituły Katedralnej przypomina, że biskupi w Polsce mają prawo pochówku w kościołach katedralnych - "In medio ecclesiae" czyli w środku świątyni, najczęściej w miejscu, gdzie krzyżują się nawa główna i transept.
W przypadku katedry na Wawelu miejscem centralnym jest konfesja św. Stanisława – nazywana także "ołtarzem Ojczyzny", bo w tym miejscu władcy składali wota i trofea wojenne. - Katedr w Polsce jest 44, ale katedra na Wawelu jest tylko jedna. Pochówek w tej katedrze jest przez niektórych traktowany jako szczególne wyróżnienie. Ks. kard. Macharski ma do tego prawo jako biskup krakowski i z racji swoich zasług – mówił ks. prof. Urban. Przypomniał, że kardynał wielokrotnie mówił, iż chce być pochowany właśnie na Wawelu. "Kardynał był jedną najważniejszych postaci nie tylko Kościoła w Polsce. Będzie żegnany jako mąż stanu i mąż Kościoła, choć on sam wolałby być żegnany tak skromnie, jak żył" - dodał.
Wyjątkiem wśród biskupów krakowskich jest Karol Wojtyła, który jako papież Jana Paweł II spoczął nie na Wawelu, lecz w Rzymie. Na ołtarzu św. Stanisława umieszczone są relikwie jego krwi.
Krypta biskupów krakowskich powstała w XVII wieku. Kard. Macharski będzie siódmym duchownym pochowanym w tym miejscu. Jako pierwszy spoczął tam fundator konfesji św. Stanisława bp Marcin Szyszkowski. Leżą tam także biskupi: Kazimierz Łubieński, Jan Małachowski, Karol Skórkowski, kard. Albin Dunajewski i kard. Adam Stefan Sapieha.
Kard. Macharski spocznie obok kard. Sapiehy. - Franciszek Macharski jako kleryk "rósł" przy Sapiesze, był w ostatnim roczniku kapłanów wyświęconych przez tego wielkiego Polaka i wielkiego męża Kościoła. Przy wejściu do mieszkania kard. Macharskiego przy ul. Woronicza był właśnie portret Sapiehy - powiedział ks. Urban.
Jak wyjaśniał naukowiec, uroczystości pogrzebowe kard. Macharskiego odbywały się w Domu Arcybiskupów Krakowskich i u sióstr albertynek, czyli w miejscach, które przez ostatnie lata były domem kardynała. Z kolei zwyczaj wystawienia trumny biskupa krakowskiego w kościele franciszkanów sięga XV wieku, by tam mogli mu oddać cześć wierni. Katedra dla biskupa spełnia zaś dwie funkcję: kościoła i cmentarza.
Źr. TVP Info
REKLAMA
W czwartek wieczorem w Katedrze na Wawelu odbyła się część liturgii brewiarzowej w intencji zmarłego kardynała Franciszka Macharskiego. Wcześniej kondukt z trumną kardynała Franciszka Macharskiego dotarł na Wawel z Bazyliki Ojców Franciszkanów. Konnemu karawanowi wiozącemu trumnę towarzyszyły tysiące wiernych. Kondukt przeszedł spod "okna papieskiego" w Pałacu Arcybiskupim ulicami Franciszkańską i Grodzką do wejścia na Wawel od strony ulicy Bernardyńskiej. Już na wzgórzu wawelskim trumnę ponieśli strażacy, przedstawiciele Bractwa Kurkowego, górali, Rycerzy Kolumba oraz kapłani.
Na przedzie konduktu niesiono krzyż i wieńce, za trumną szły kompanie reprezentacyjne straży pożarnej i Wojska Polskiego, niepełnosprawni, delegacje wspólnot religijnych, zakonnice, przedstawiciele Bractwa Kurkowego, Zakonu Maltańskiego i innych zakonów oraz seminarzyści i księża, w tym metropolita krakowski kardynał Stanisław Dziwisz.
W kondukcie szli też przedstawiciele władz centralnych i samorządowych.
Wcześniej, w Bazylice Ojców Franciszkanów odprawiona została uroczysta msza święta w intencji zmarłego. Mszy przewodniczył arcybiskup Stanisław Gądecki, homilię wygłosił kardynał Marian Jaworski.
TVN24/x-news
Kardynał Franciszek Macharski kierował archidiecezją krakowską w latach 1979-2005. Jego poprzednikiem i wielkim przyjacielem był Karol Wojtyła, późniejszy papież Jan Paweł II. Jako pierwszy Polak, 6 stycznia 1979 roku w Rzymie otrzymał z jego rąk sakrę biskupią. Jako zawołanie przyjął słowa: "Jezu, ufam Tobie".
REKLAMA
Był wiceprzewodniczącym Konferencji Episkopatu Polski od końca lat 70. do 1994 roku. Przez wiele lat przewodniczył Komisji do spraw Nauki Katolickiej i Komisji do spraw Apostolstwa Świeckich. Pracował w kilku watykańskich kongregacjach - do spraw Biskupów, Duchowieństwa, Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego oraz Wychowania Katolickiego. Miał tytuł doktora nauk teologicznych.
Po Sierpniu 1980 roku kardynał Macharski został współprzewodniczącym reaktywowanej Komisji Wspólnej Rządu i Episkopatu. W okresie stanu wojennego zabiegał o prawa internowanych i ich rodzin. Wspierał Solidarność.
Był wielkim orędownikiem kultu Bożego Miłosierdzia. Kierując archidiecezją krakowską, wybudował sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach oraz założył Centrum Dialogu i Modlitwy w Oświęcimiu. Wrażliwy na sprawy ludzkie, zwłaszcza biednych i chorych, aktywnie angażował się w dzieła charytatywne. Reaktywował i rozbudował Caritas, wspomagał tworzenie domów samotnej matki, rodzinnych domów dziecka, poradni psychologicznych i schronisk dla bezdomnych. Wielokrotnie apelował o pomoc dla potrzebujących.
Kardynał Macharski założył diecezjalne Radio Mariackie, potem Radio Plus. Przyczynił się do transmitowania w każdy piątek mszy dla chorych na antenie Telewizji Kraków. Jako metropolita krakowski ustanowił ponad 200 nowych parafii. Przed przejściem na emeryturę pełnił funkcję przewodniczącego Zespołu Episkopatu Polski do spraw Stypendiów Naukowych i Językowych.
REKLAMA
Kardynał Franciszek Macharski był znany z serdeczności w kontaktach z wiernymi, a także z poczucia humoru i dystansu do siebie. Krakowianie zapamiętali go stojącego wraz z nimi po oknem papieskim na Franciszkańskiej 3, w trudnym czasie odchodzenia Jana Pawła II.
Były metropolita krakowski od 12 czerwca przebywał w szpitalu, nie odzyskawszy przytomności po doznanym urazie. W ubiegłym tygodniu odwiedził go papież Franciszek.
Źr. TVP Info
IAR,PAP,kh
REKLAMA
REKLAMA