USA: genetycznie zmodyfikowane komary w walce z Zika

Amerykańska Federacja Żywności i Leków wprowadzi do środowiska genetycznie zmodyfikowane komary. Pomogą one w skutecznej walce z wirusem Zika. Kilka dni temu na Florydzie odnotowano pierwsze przypadki zarażenia się ludzi od lokalnych owadów.

2016-08-07, 20:07

USA: genetycznie zmodyfikowane komary w walce z Zika
Wirus zika pod mikroskopem elektronowym . Foto: Wikipedia/CDC/Cynthia Goldsmith

Posłuchaj

Genetycznie zmodyfikowane komary w walce z Zika. Relacja Jana Pachlowskiego (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Badania nad męską odmianą komara, zmodyfikowaną genetycznie, trwały od kilku miesięcy. Wykazały, że obecność takiej odmiany w naturalnym środowisku nie jest niebezpieczna dla ludzi i nie wpłynie na ich zdrowie. Owad, w taki sposób wychodowany przez człowieka, ma w sobie specjalny gen, który wytwarza białko, zakłócające aktywność komórkową. Dzięki niemu po zapłodnieniu samicy jej potomstwo umrze, zanim osiągnie dorosłość.

CZYTAJ WIĘCEJ O WIRUSIE ZIKA >>>

To z kolei sprawi, że znacznie zmniejszy się ryzyko rozprzestrzeniania się komarów przenoszących Zika, który jest szczególnie groźny dla kobiet w ciąży. Pierwszy eksperyment zostanie przeprowadzony na jednej z wysp południowej Florydy. Znajduje się tam 450 domów, dzięki czemu nie będzie większych problemów z prowadzeniem obserwacji.

Wpuszczenie do naturalnego środowiska takich komarów ma być w założeniu tak samo skuteczne jak stosowanie pestycydów, ale będzie mniej groźne.

REKLAMA

pp/IAR

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej