Rozmowy Kaczyński-Orban. Prezes PiS z wizytą na Węgrzech
W Budapeszcie odbyło się spotkanie prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego z premierem Węgier, szefem partii Fidesz Viktorem Orbanem. Temat to przyszłość UE po Brexicie i współpraca PiS z partią Fidesz.
2016-08-09, 20:00
Posłuchaj
- Viktor Orban przyjął swego gościa w parlamencie, a potem udali się do Esztergomu na północy Węgier – poinformował szef biura prasowego węgierskiego premiera Bertalan Havasi. Jak podkreślił, podczas trwającej całe popołudnie rozmowy przeanalizowano sytuację polityczną w Europie.
Havasi powiedział, że wizyta Kaczyńskiego odbyła się na zaproszenie szefa Fideszu.
Jarosławowi Kaczyńskiemu towarzyszyli: marszałek Sejmu Marek Kuchciński i wicemarszałkowie Joachim Brudziński i Ryszard Terlecki.
Terlecki w rozmowie z IAR wyjaśnił, że spotkanie miało charakter roboczy, polityczny i partyjny, i jest rewizytą. Prezes PiS i szef węgierskiego FIDESZ spotkali się w styczniu w Niedzicy.
Polscy i węgierscy politycy, po spotkaniu w parlamencie, wsiedli na statek pływający po Dunaju, gdzie kontynuowali rozmowy.
REKLAMA
Współpraca Grupy Wyszehradzkiej
W drugiej połowie lipca w Warszawie odbyło się spotkanie szefów rządów Grupy Wyszehradzkiej, na którym ustalono, że V4 we wrześniu na szczycie UE w Bratysławie złoży wspólną propozycję dotyczącą reformy Unii
Na przełomie sierpnia i września, ma dojść do spotkania V4 w Krynicy, które ma posłużyć wypracowaniu ostatecznych propozycji. Polska w lipcu objęła przewodnictwo w Grupie Wyszehradzkiej.
Powiązany Artykuł
![Budapeszt free 1200.jpg](http://static.prsa.pl/images/048e65f0-8616-4ceb-961f-4a4ae7216011.jpg)
Polska i Węgry mają wspólną wizję znaczenia Brukseli w UE
Węgry, podobnie jak Polska uważają, że należy zmniejszyć polityczne znaczenie Brukseli. Budapeszt i Warszawa mają też podobne podejście do kwestii przyjmowania imigrantów. Obydwa kraje chcą ograniczenia ich napływu.
REKLAMA
Co po Brexicie?
Premier Wielkiej Brytanii Theresa May pod koniec lipca spotkała się w Warszawie z premier Beatą Szydło. Szefowe rządów zgodziły się wówczas, że po Brexicie sytuacja obywateli UE mieszkających na Wyspach będzie uregulowana na zasadzie wzajemności, będzie ona dokładnie taka jak Brytyjczyków mieszkających w Unii.
16 września w Bratysławie odbędzie się nieformalny szczyt unijny bez udziału Wielkiej Brytanii poświęcony strategii UE na przyszłość.
23 czerwca większość Brytyjczyków opowiedziała się w referendum za opuszczeniem przez kraj UE. Dla May, która kieruje brytyjskim rządem od 13 lipca, jednym z głównych zadań jest negocjacja z państwami UE warunków i terminu wystąpienia Wielkiej Brytanii z UE, a także ukształtowanie na nowo relacji Londynu ze Wspólnotą już po Brexicie.
PAP/IAR/iz
REKLAMA
REKLAMA