TK: kilkanaście przepisów nowej ustawy o Trybunale niezgodnych z konstytucją
Trybunał Konstytucyjny ogłosił wyrok w sprawie konstytucyjności nowej ustawy o TK zaskarżonej przez posłów PO, Nowoczesnej i PSL, a także Rzecznika Praw Obywatelskich.
2016-08-11, 15:25
Posłuchaj
Prezes Trybunału Konstytucyjnego Andrzej Rzepliński: wyrok jest ostateczny (IAR)
Dodaj do playlisty
Trybunał Konstytucyjny w 12-osobowym składzie, niejednogłośnie, uznał za niekonstytucyjne m.in.:
- zasadę badania wniosków w kolejności wpływu,
Zgodnie z nową ustawą TK ma badać wnioski w kolejności ich wpływu - wyjątkiem byłoby badanie weta prezydenta, ustawy budżetowej i o Trybunale, wniosków w sprawie zgodności z konstytucją celów lub działalności partii politycznych, a także - przeszkody w pełnieniu urzędu przez prezydenta i sporu kompetencyjnego organów władzy.
- możliwość blokowania wyroku pełnego składu przez czterech sędziów nawet przez pół roku,
W ustawie przewidziano, że podczas narady w pełnym składzie czterech sędziów może zgłosić sprzeciw wobec projektu wyroku, gdy zagadnienie jest ważne ze względów ustrojowych lub porządku publicznego. Wtedy naradę odraczałoby się o trzy miesiące.
Na kolejnej naradzie ci sędziowie zgłaszaliby propozycję rozstrzygnięcia. Jeśli na następnej naradzie znowu czterech sędziów złożyłoby sprzeciw, znów nastąpiłyby trzy miesiące odroczenia, po czym odbywałaby się kolejna narada i głosowanie.
REKLAMA
- zobowiązanie prezesa TK, by dopuścił do orzekania trzech sędziów wybranych przez obecny Sejm,
- wyłączenie wyroku TK z 9 marca z obowiązku urzędowej publikacji,
Zgodnie z nową ustawą - po jej wejściu w życie, w ciągu 30 dni opublikowane zostaną wyroki wydane przez Trybunał Konstytucyjny przed 20 lipca z - jak określono - naruszeniem dotychczasowych przepisów.
Publikacji nie podlegałyby jednak wyroki dotyczące tych aktów normatywnych, które utraciły moc obowiązującą. Oznacza to, że nie będzie publikowany wyrok Trybunału z 9 marca o niekonstytucyjności noweli ustawy o TK z grudnia ub.r.
REKLAMA
- zapis, że prezes TK "kieruje wniosek" o ogłoszenie wyroku do premiera.
Obecnie ogłoszenie orzeczeń prezes zarządza sam.
TVP Info
Część sprawy Trybunał Konstytucyjny umorzył.
Jak wyjaśnił sędzia sprawozdawca Andrzej Wróbel, większość przepisów została umorzona z powodu niedostatecznej argumentacji konstytucyjnej wnioskodawców.
Trybunał Konstytucyjny m.in. nie uznał za niekonstytucyjny zapis ustawy, który mówi, że prezydent powołuje prezesa i wiceprezesa Trybunału spośród trzech kandydatów przedstawianych mu przez Zgromadzenie Ogólne TK (dziś jest to dwóch kandydatów).
Trybunał nie uznał całej ustawy za niekonstytucyjną ze względu na wadliwy tryb jej uchwalenia - jak chciała N i PSL oraz RPO.
Zdanie odrębne do wyroku złożyli sędziowie: Piotr Pszczółkowski i Julia Przyłębska (wybrani do TK przez obecny Sejm w grudniu 2015 roku) oraz Zbigniew Jędrzejewski (wybrany do TK przez obecny Sejm w kwietniu).
Według nich organa państwa nie mogą honorować rozstrzygnięcia "wydanego z rażącym naruszeniem prawa".
TVP Info
REKLAMA
TVP Info
- Wyrok Trybunału Konstytucyjnego w sprawie nowej ustawy o TK jest ostateczny i podlega niezwłocznemu opublikowaniu - powiedział prezes Trybunału Andrzej Rzepliński na zakończenie ogłaszania wyroku.
Nowa ustawa o Trybunale Konstytucyjnym
Parlament zakończył prace nad ustawą 22 lipca.
Zdaniem Prawa i Sprawiedliwości - które było autorem jej projektu bazowego - ustawa jest odpowiedzią na kryzys, jaki od wielu miesięcy trwa wokół Trybunału Konstytucyjnego.
Według opozycji tryb pracy nad ustawą naruszył procedury legislacyjne, zaś część jej zapisów jest niekonstytucyjna i nie uwzględnia zaleceń Komisji Weneckiej.
Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę 30 lipca. 1 sierpnia opublikowano ją w Dzienniku Ustaw, co oznaczało, że ma wejść w życie 16 sierpnia.
Na początku sierpnia złożono skargi na ustawę.
IAR, PAP, kk
REKLAMA