Polscy europosłowie o nowej koncepcji przyszłości Unii. "To jest wizja Europy Środkowej poza UE"
Polscy europosłowie wypowiadają się krytycznie o raporcie szefa liberałów w Parlamencie Europejskim dotyczącym przyszłości Unii. Guy Verhofstadt zaproponował by państwa, które nie zgadzają się na ściślejszą integrację miały status stowarzyszony z Unią Europejską.
2016-08-22, 15:45
Posłuchaj
Kazimierz Ujazdowski: To jest wizja Unii Europejskiej okaleczonej (IAR)
Dodaj do playlisty
- To skrajna wizja Wspólnoty federalnej, która nie ma szans na poparcie - skomentował w rozmowie z Polskim Radiem europoseł Prawa i Sprawiedliwości Kazimierz Michał Ujazdowski. - Pół żartem pół serio powiem, że to jest taka koncepcja Unii Europejskiej, w której pozostanie Bruksela i Flandria. Trudno mi sobie wyobrazić, żeby inne państwa się z tym pogodziły - powiedział europoseł PiS-u.
Powiązany Artykuł

Zmiany w Unii Europejskiej. Praca nad nowymi traktatami
Dodał, że choć poglądy Guy Verhofstadta są sprzeczne z eurosceptykami, to skutek dla Europy Środkowej będzie identyczny. - To jest wizja Europy Środkowej poza Unią, to jest wizja Unii Europejskiej okaleczonej, która właściwie żegna się z Polską i Europą Środkową - dodał Kazimierz Michał Ujazdowski.
Potrzeba stabilizacji
Także europoseł Platformy Obywatelskiej Jacek Saryusz-Wolski negatywnie ocenił pomysły dotyczące zacieśniania współpracy przez wybraną grupę państw, która zostawia w tyle pozostałe kraje. - Wzywanie dzisiaj do podziału Unii na szybki pociąg i maruderów, czyli na dwie co najmniej grupy, to jest recepta na klęskę - skomentował w rozmowie z Polskim Radiem europoseł PO.
REKLAMA
(Film - Superpaństwo zamiast Unii Europejskiej. Źródło: TVP INFO)
Według niego, kiedy Europą wstrząsają duże turbulencje, należy powstrzymać się od rewolucyjnych pomysłów, potrzebna jest stabilizacja. - Jeżeli jesteśmy w łodzi i jest sztorm, to się łodzią nie chybocze. Jeśli stoimy na lodzie i ten lód trzeszczy to nie podskakujemy, bo się ten lód załamie - dodał Jacek Saryusz-Wolski.
Raportem Guy Verhofstadta dotyczącym rozwoju Unii europosłowie zajmą się po wakacjach. Nad przyszłością Wspólnoty po wyjściu Wielkiej Brytanii zastanawiają się także przywódcy państw członkowskich. W połowie września w Bratysławie mają o tym rozmawiać na nieformalnym spotkaniu. W tej naradzie nie weźmie udziału premier Wielkiej Brytanii.
IAR/dcz
REKLAMA
REKLAMA