MEN: projekty dotyczące reformy systemu oświaty zaprezentujemy we wrześniu

- W połowie września projekty zostaną przekazane do konsultacji społecznych - powiedziała minister edukacji narodowej Anna Zalewska.

2016-08-24, 17:38

MEN: projekty dotyczące reformy systemu oświaty zaprezentujemy we wrześniu
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: Glow Images/East News

Minister edukacji narodowej skierowała w środę list do dyrektorów, nauczycieli i pracowników oświaty w związku z rozpoczęciem nowego roku szkolnego. Przedstawiła w nim najważniejsze kierunki zmian i zachęciła do włączania się w prace nad ostatecznymi rozwiązaniami.

W ocenie Anny Zalewskiej, najważniejsze decyzje, które będą realizowane od nowego roku szkolnego to m.in.: zniesienie obowiązku szkolnego dla sześciolatków, likwidacja sprawdzianu dla szóstoklasistów, możliwość niezależnego odwoływania się od wyników egzaminów maturalnych i usunięcie restrykcyjnego rozporządzenia dotyczącego sklepików szkolnych.

Szefowa MEN zadeklarowała znaczny wzrost kwot przekazywanych z budżetu państwa dla jednostek samorządu terytorialnego z przeznaczeniem na wsparcie wychowania przedszkolnego dzieci sześcioletnich. Poinformowała, że resort pracuje nad podstawą programową wychowania przedszkolnego i kształcenia ogólnego - dla uczniów szkoły podstawowej i szkół ponadpodstawowych - liceum ogólnokształcącego, branżowej szkoły pierwszego i drugiego stopnia i technikum.

x-news.pl, TVN24

Pierwszy etap zmian, to przede wszystkim rozpoczęcie od 1 września 2017 roku wdrażania nowej struktury szkół - przekształcenia sześcioletnich szkoły podstawowych w ośmioletnie, wygaszanie gimnazjów i uruchamianie pierwszych klas szkół branżowych I stopnia. Według minister projektowane rozwiązania przewidują dogodne dla organów prowadzących możliwości dostosowania do nowej struktury szkół, ze stabilnymi rozwiązaniami przejściowymi.

Minister wskazała, że nauczyciele zatrudnieni w szkołach aktualnie funkcjonujących, od 1 września 2017 roku z urzędu staną się nauczycielami szkół tworzonych w ramach nowego systemu. Dodała, że podjęła działania zmierzające do budowy nowych rozwiązań finansowych w zakresie kształtowania płac nauczycielskich.

Zalewska zapewniła, że w związku z reformą nie ma zagrożenia zwolnieniami nauczycieli. - Zwolnienia będą wynikały tylko i wyłącznie z niżu demograficznego - dodała.

ZNP: powstała koalicja "NIE dla chaosu w szkole"

Polska szkoła nie potrzebuje rewolucji, lecz mądrych i przemyślanych zmian - przekonują członkowie powołanej w środę - w reakcji na planowaną reformę systemu edukacji - koalicji "NIE dla chaosu w szkole". Koalicję, jak podkreślił Związek Nauczycielstwa Polskiego, tworzą organizacje, instytucje, ruchy społeczne, rodzice i nauczyciele, "którym leży na sercu dobro dzieci i młodzieży".

Do koalicji przystąpili m.in. Obywatele dla Edukacji, Przestrzeń dla Edukacji, Stowarzyszenie Rodzice dla Edukacji, Społeczne Towarzystwo Oświatowe, Krajowe Forum Oświaty Niepublicznej, Komitet Obrony Demokracji, Społeczny Monitor Edukacji, Evidence Institute i Związek Nauczycielstwa Polskiego.

W związku z planowaną reformą edukacji Związek Nauczycielstwa Polskiego przygotował harmonogram działań przeciwko projektowanej zmianie ustroju szkolnego. Przewiduje on m.in. wspólne działania podejmowane z organizacjami pozarządowymi, rodzicami i samorządami w ramach społecznego ruchu przeciwko projektowanym zmianom w ustroju szkolnym.

Planowane jest m.in. prowadzenie kampanii informacyjnej o projektowanych zmianach programowych i strukturalnych w szkolnictwie oraz możliwych konsekwencjach tych zmian dla uczniów, rodziców i nauczycieli. W jej ramach ZNP chce przekazać list otwarty do rodziców i nauczycieli, zbierać podpisy pod petycją "w obronie polskiej szkoły", organizować pikiety pod urzędami wojewódzkimi oraz spotkania otwarte dla nauczycieli i rodziców.

Zdaniem ZNP reforma wywoła chaos i spowoduje masowe zwolnienia pracowników oświaty. Związkowcy uważają też, że reforma stwarza więcej zagrożeń niż szans, a jej skutkiem będzie obniżenie poziomu jakości edukacji. Według szacunków Związku zagrożone będą etaty co najmniej 37 tys. nauczycieli gimnazjów, a wypowiedzenia otrzymają dyrektorzy 7,5 tys. gimnazjów.

PAP, kk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej