Prymas Polski na Jasnej Górze: zgoda drogą do osiągnięcie dobra całego narodu

Mimo dzielących nas różnic, w polskich wspólnotach wciąż są wartości, dzięki którym możliwa jest zgoda i jedność - mówił na Jasnej Górze prymas Polski abp Wojciech Polak. Właśnie zgoda jest drogą do osiągnięcia dobra całego narodu - dodał prymas przypominając słowa Franciszka.

2016-08-26, 13:56

Prymas Polski na Jasnej Górze: zgoda drogą do osiągnięcie dobra całego narodu

Na Jasnej Górze odbywają się w piątek główne uroczystości święta Matki Bożej Częstochowskiej. Najważniejszym wydarzeniem tego dnia była suma pontyfikalna pod przewodnictwem prymasa, który wygłosił także homilię. Podczas uroczystości polskie parafie dokonały Aktu Zawierzenia Matce Bożej Królowej Polski, co wpisuje się w obchody 1050-lecia chrztu Polski.

W słowie do wiernych prymas przypomniał, że przypadające w piątek święto jest kolejną okazją do wspominania 1050. rocznicy chrztu - po uroczystościach m.in. w Gnieźnie, Poznaniu, uroczystościach Matki Bożej Królowej Polski na Jasnej Górze, podczas której biskupi dokonali Aktu Zawierzenia Matki Bożej, a także wizycie papieża Franciszka, który w lipcu w Częstochowie przewodniczył mszy dziękczynnej za chrzest Polski.

"Możliwa jest zgoda i jedność"

- Wszyscy też widzimy i pamiętamy - jak przypomniał nam z tego jasnogórskiego wzgórza papież - że nasz naród pokonał na swej drodze wiele trudnych chwil w jedności” - powiedział prymas. Przypomniał też słowa Franciszka, który powiedział, że charakterystyczną cechą narodu polskiego jest dobra pamięć.

- Aby ją pielęgnować i rozwijać - podpowiadał nam jeszcze Ojciec Święty - konieczna jest mocna nadzieja i ufność w Tym, który kieruje losami narodów, otwiera drzwi zamknięte, przekształca trudności w szanse i stwarza nowe scenariusze tam, gdzie wydawało się to niemożliwe - wskazał abp Polak.

REKLAMA

Dodał, że właśnie w tej „pełnej nadziei perspektywie” przezywano jubileusz chrztu w wielu polskich miastach. - Z takim nastawieniem chcemy bowiem wracać do chrztu Mieszka i do naszego własnego chrztu. Widzimy przecież, że na horyzoncie wspólnego życia, pod polskim niebem, w naszych domach rodzinnych, parafiach, wspólnotach wciąż są przecież takie wartości, dzięki którym, pomimo dzielących nas różnic, naprawdę możliwa jest zgoda i jedność - podkreślił prymas Polak.

- Bo to właśnie zgoda - przypomniał nam papież Franciszek - pomimo różnorodności poglądów, jest pewną drogą do osiągnięcia dobra wspólnego całego narodu polskiego - dodał prymas i przypomniał, że podczas wizyty w Częstochowie Franciszek modlił się o „naszą wzajemną miłość, o przebaczenie i pojednanie, o zapomnienie i darowanie sobie nawzajem urazów i krzywd, o naszą narodową zgodę, która leży u fundamentów szczęśliwej dla wszystkich przyszłości”.

Zgromadzonych powitał generał Zakonu Paulinów o. Arnold Chrapkowski. Przypomniał, że 8 września rozpocznie się na Jasnej Górze przygotowanie do Jubileuszu 300-lecia koronacji Cudownego Obrazu. - Pragniemy ukoronować Maryję już nie nowymi, materialnymi koronami, ale koronami naszych duchowych darów, odnową życia w duchu Ewangelii - podkreślił.

We mszy brali udział biskupi, wśród nich przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki oraz przedstawiciele władz. Na przypadającą 26 sierpnia uroczystość Matki Bożej Jasnogórskiej do Częstochowy pielgrzymuje około 80 pieszych pielgrzymek, głównie z regionu częstochowskiego oraz sąsiednich diecezji. Przez dwa dni, 24 i 25 sierpnia, na Jasną Górę dociera ok. 30 tys. osób.

REKLAMA

PAP, to

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej