Prawosławne święto Zaśnięcia Najświętszej Bogurodzicy
Wierni niosą do cerkwi zboża i zioła, by je poświęcić. Prawosławni świętują Zaśnięcie Najświętszej Bogurodzicy. W Kościele katolickim znane jest pod nazwą Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Do tego dnia wierni przygotowywali się poprzez dwutygodniowy post.
2016-08-28, 11:00
Święto zostało ustanowione na przełomie IV i V wieku i jest dwunastym, ostatnim świętem w prawosławnym roku liturgicznym.
Nowy rok cerkiewny, czyli indyktion, rozpoczyna się w kościele prawosławnym 1 września.
Kanon Zaśnięcia Bogurodzic/domkov91/You Tube
Zaśnięcie Najświętszej Marii Panny, to święta patronalne w białostockich Starosielcach, Zabłudowie, Bielsku Podlaskim, Czyżach, Dubinach, Kleszczelach i żeńskim monasterze w Wojnowie.
REKLAMA
W białostockich Starosielcach świątecznej liturgii przewodniczył arcybiskup białostocki i gdański Jakub. Po nabożeństwie dokonał poświęcenia tegorocznych plonów w ramach obchodzonych w niedzielę wojewódzkich dożynek.
Święto Zaśnięcia Najświętszej Bogurodzicy jest szczególnie uroczyście obchodzone w parafii w Werstoku, która świętuje jubileusz 250-lecia istnienia. Z tej okazji zwierzchnik Cerkwi prawosławnej w Polsce, metropolita Sawa poświęcił tamtejszą cerkiew.
Zabytkowa, osiemnastowieczna cerkiew Werstoku w ostatnich latach przeszła gruntowny remont, finansowany między innymi ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego. Do werstockiej parafii należy czternaście niewielkich wsi położonych na obrzeżu Puszczy Białowieskiej, a parafia znajduje się w granicach czterech przygranicznych gmin.
IAR/iz
REKLAMA
REKLAMA