Rodzicu! Sprawdź, czy twoje dziecko nie dźwiga zbyt ciężkiego plecaka
Tornister nie powinien ważyć więcej, niż 10- 15 procent masy ciała ucznia - przypomina Główny Inspektorat Sanitarny. Wisława Ostręga - naczelnik wydziału higieny dzieci i młodzieży GIS zwraca uwagę przed początkiem roku szkolnego, że za ciężki plecak, lub noszony na jednym ramieniu, ma wpływ na rozwój wad postawy u dziecka.
2016-08-29, 15:11
Posłuchaj
Szkoła podstawowa i początek gimnazjum to czas bardzo intensywnego rozwoju fizycznego i kształtowania się układu kostnego - mówi Wisława Ostręga. Dźwigając ciężki tornister uczeń nachyla się do przodu, zmienia się sylwetka ciała, powstaje bolesne napięcie w mięśniach i stawach, spłyca się oddech, dochodzi też do skrzywień kręgosłupa.
Najlepiej lekki plecak, z usztywnionymi "plecami" i szerokimi szelkami
Wisława Ostręga dodaje, że najważniejsze, aby sam plecak był lekki i miał usztywnioną ściankę przylegająca do pleców. Powinien mieć szerokie, równej długości szelki, najlepiej spinane z przodu klamrą na klatce piersiowej, aby nie zsuwały się z ramion.
Z badań przeprowadzonych przez GIS wynika, że średnio tornistry uczniów z wyposażeniem ważą 3-4 kilogramy, ale zdarzają się takie, które przekraczają 8 i więcej kilo. Dlatego GIS apeluje do rodziców, aby zwracali uwagę na to, co dziecko nosi w plecaku do szkoły. Czy nie ma tam zbędnych rzeczy.
IAR/dad
REKLAMA
REKLAMA