Prezydent Andrzej Duda spotkał się z członkami prezydium Krajowej Rady Sądownictwa

Rozmowy dotyczyły trybu nominacji sędziów, przepisów nowelizacji ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa oraz ogólnej kondycji wymiaru sprawiedliwości.

2016-09-02, 21:08

Prezydent Andrzej Duda spotkał się z członkami prezydium Krajowej Rady Sądownictwa

Posłuchaj

Prezydent spotkał się z członkami prezydium KRS. Relacja Kseni Maćczak (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Reprezentanci Krajowej Rady Sądownictwa poprosili o spotkanie z Andrzejem Dudą po tym, jak odmówił on powołania 10 kandydatów wskazanych przez Radę do pełnienia urzędu sędziego.

Przedstawiciele KRS podkreślili, że nie podważają prerogatywy prezydenta do niepowołania sędziów, ale chcieliby, aby ta decyzja została ponownie rozpatrzona.

Duda zaznaczył, że w jego ocenie, nie ma silnego państwa bez sprawnie działającego wymiaru sprawiedliwości, cieszącego się zaufaniem społecznym.

Zwrócił uwagę, że spoczywa na nim ogromna odpowiedzialność związana z powoływaniem sędziów. Oświadczył, że każdą decyzję podejmuje po wnikliwym rozważeniu kandydatury, tak, aby do stanu sędziowskiego trafiały osoby godne pełnienia tej funkcji.

Prezydent zadeklarował chęć współpracy z Radą w sprawie powoływania sędziów w przyszłości. Wskazał, że z jego punktu widzenia istotne byłoby, żeby proces ten był maksymalnie jawny.

Na spotkaniu poruszono także temat nowelizacji ustawy o KRS. W maju

W maju Ministerstwo Sprawiedliwości przedstawiło projekt, który przewiduje m.in. nowe zasady wyboru sędziów na 4-letnie kadencje członków Rady, wprowadzenie zasady, że członkiem KRS można być tylko raz, wygaszenie obecnych kadencji sędziów - członków KRS oraz zmianę zasad powoływania sędziów przez prezydenta.

Według Krajowej Rady Sądownictwa znacząca część zaproponowanych rozwiązań jest niezgodna z konstytucją i może grozić ograniczeniem sprawności Rady.

REKLAMA

"Projekt przewiduje rozwiązania zmieniające ustrojową pozycję Krajowej Rady Sądownictwa bez zmiany konstytucji, sprowadzając ryzyko ograniczenia sprawności Rady w wypełnianiu wyznaczonej w ustawie zasadniczej roli strażnika niezależności sądów i niezawisłości sędziów" - głosi przyjęta w połowie maja opinia KRS.

Zdecydowaną krytykę Rady wywołała także propozycja w sprawie nowego mechanizmu powoływania sędziów polegająca na tym, aby KRS przedstawiała prezydentowi dwóch kandydatów na dane stanowisko sędziowskie, spośród których prezydent dokonywałby wyboru.

Obecnie Krajowa Rada Sądownicza rozpatruje kandydatury na sędziów i wybiera jedną, jej zdaniem najlepszą, przedkładając ją do powołania prezydentowi - nawet jeśli kandydatów było więcej.

***

Na sobotę 3 września Krajowa Rada Sądownictwa zwołała nadzwyczajny Kongres Sędziów Polskich, który zajmie się m.in. oceną sytuacji wokół Trybunału Konstytucyjnego oraz odmową powołania przez prezydenta niektórych kandydatów na sędziów.

prezydent.pl, IAR, kk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej