Nadzwyczajny Kongres Sędziów Polskich. "Najważniejszy jest spór o TK"

Ponad tysiąc sędziów z całego kraju bierze dziś udział w nadzwyczajnym Kongresie Sędziów Polskich. Zajmie się on m.in. oceną sytuacji wokół Trybunału Konstytucyjnego oraz odmową powołania przez prezydenta niektórych kandydatów na sędziów.

2016-09-03, 09:39

Nadzwyczajny Kongres Sędziów Polskich. "Najważniejszy jest spór o TK"
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: Glow Images/East News

Posłuchaj

Kongres Sędziów Polskich. Relacja Kseni Maćczak (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Oprócz tego prawnicy chcą rozmawiać o sytuacji związanej z działaniami władzy ustawodawczej i wykonawczej wobec Trybunału Konstytucyjnego, także o niezależności sądów i niezawisłości sędziów w świetle planowanych zmian w regulacjach dotyczących sądów i KRS.

- Jest szereg spraw do omówienia, ale najważniejszy jest spór o TK. Jeśli nie będzie realnej kontroli zgodności ustaw z konstytucją, to będziemy mieli ustawy niezgodne z konstytucją, które zaczną funkcjonować jako prawo - mówi sędzia Waldemar Żurek. Dodaje, że konstytucja mówi o współpracy wszystkich władz konstytucyjnych.

- Dojrzała demokracja polega na tym, że podmioty nie walczą ze sobą ale wypracowują najlepsze rozwiązania dla obywatela. Dlatego trzeba rozmawiać - podkreśla Waldemar Żurek.

Na Kongres zaproszeni zostali m.in.: prezydent Andrzej Duda, premier Beata Szydło, marszałkowie Sejmu i Senatu oraz szefowie wszystkich klubów parlamentarnych i goście z zagranicy.

REKLAMA

Około godz. 17 Kongres ma przyjąć uchwały i zakończyć obrady briefingiem prasowym około 17.45.

Uchwałę o zwołaniu Kongresu KRS podjęła w końcu lipca. "W środowisku sędziowskim zgłaszane są postulaty przeprowadzenia powszechnej debaty na temat obecnej sytuacji sądownictwa w Polsce, zagrożeń niezależności sądów i niezawisłości sędziów" - wskazywała. Rada organizuje Kongres wspólnie z czterema stowarzyszeniami sędziowskimi: Stowarzyszeniem Sędziów Polskich "Iustitia", Stowarzyszeniem Sędziów "Themis", Stowarzyszeniem Sędziów Rodzinnych w Polsce oraz Stowarzyszeniem Sędziów Rodzinnych "Pro Familia".

IAR,PAP,kh

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej