Nadzwyczajny Kongres Sędziów Polskich o sytuacji w TK

Ponad tysiąc sędziów bierze udział w Nadzwyczajnym Kongresie Sędziów Polskich, który rozpoczął się w Warszawie. Ma on się zająć m.in. oceną sytuacji wokół Trybunału Konstytucyjnego oraz odmową powołania przez prezydenta niektórych kandydatów na sędziów.

2016-09-03, 12:55

Nadzwyczajny Kongres Sędziów Polskich o sytuacji w TK

Jedną z pierwszych osób, które zabrały głos, była pierwsza prezes Sądu Najwyższego, prof. Małgorzata Gersdorf. Przekonywała, że środowisko sędziowskie powinno zacząć mowić wspólnym głosem o problemach, z którymi się boryka.

źródło: TVP Info

REKLAMA

Prof. Małgorzata Gersdorf mówiła, że dzisiejszy kongres jest apelem do władz, aby "zagrały z sędziami w otwarte karty". Zwróciła uwagę, że nie toczy się debata w sprawie nowego ustroju sądownictwa, mimo iż od miesięcy dochodzą głosy, że ekipa wokół ministra sprawiedliwości szykuje reformę. - Uważam, że to nie jest standard, to nie jest normalne. Może więc aktualny obóz parlamentarny chce załatwić to jako wrzutkę jakąś szybciutką, tego nie wiemy - dodała.

Powiązany Artykuł

ip.jpg
I Prezes Sądu Najwyższego zaskarżyła nową ustawę o Trybunale Konstytucyjnym

Pierwsza prezes Sądu Najwyższego dodała, że sądy i sędziów traktuje się obecnie jako przedmiot gry o władzę. W tym kontekście nawiązała do kwestii Trybunału Konstytucyjnego. Jej zdaniem los Trybunału jest "papierkiem lakmusowym" stanu państwa.

REKLAMA

Profesor Małgorzata Gersdorf przekonywała też, że sędziowie nie są politykami, także politykami opozycji. - Nie są mafią, nie są grupą kolesiów, która broni poprzedniego systemu, własnych stołków czy przywilejów. Jedyne, czego mamy prawo, ale i obowiązek bronić, to państwo prawa - podkreśliła pierwsza prezes Sądu Najwyższego.

Do kwestii odmowy powołania sędziów przez głowę państwa odniósł się prowadzący obrady prof. Adam Strzembosz, były pierwszy prezes Sądu Najwyższego i były przewodniczący Trybunału Stanu. - Jesteśmy świadkami sytuacji, w której podważa się te wyjątkowe i w pełni uzasadnione uprawnienia Krajowej Rady Sądownictwa. A zatem władze wykonawcze chcą przejąć, przyjamniej w jakimś stopniu, decyzje o tym, że ktoś będzie sędzia, albo będzie awansował w ramach wymiaru sprawiedliwości.

Dariusz Zawistowski, przewodniczący Krajowej Rady Sądownictwa o spotkaniu prezydenta z KRS ws. sędziowskich nominacji

REKLAMA

źródło: TVN24/x-news

W Nadzwyczajnym Kongresie Sędziów Polskich bierze udział ponad tysiąc sędziów. Debaty i przemówienia na Kongresie mają potrwać do godz. 17.00. Wówczas Kongres ma przyjąć uchwały i zakończyć obrady briefingiem prasowym około 17.45.

IAR/fc

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej