Jasnogórskie dożynki. Msza dziękczynna z tegoroczne plony

Na Jasnej Górze rozpoczęły się Ogólnopolskie Dożynki z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy. Są one połączone z krajową pielgrzymką rolników.

2016-09-04, 11:14

Jasnogórskie dożynki. Msza dziękczynna z tegoroczne plony
Sanktuarium na Jasnej Górze. Bramy od strony południowej widziane z wieży. Foto: Wikipedia/Reytan/ Wikimedia Commons

Posłuchaj

Na Jasnej Górze dożynki z udziałem prezydenta. Relacja Michała Fedusio (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Mszy świętej przewodniczy prymas Polski arcybiskup Wojciech Polak. Koncelebruje ją biskup płocki Piotr Libera. Prezydent Andrzej Duda ma wygłosić przemówienie do rolników.

Dożynki stanowią ukoronowanie całorocznego trudu rolników. Są podziękowaniem za plony i prośbą o błogosławieństwo na kolejny rok pracy.

Jak co roku dożynkom na Jasnej Górze towarzyszą inne wydarzenia. Od wczoraj w Częstochowie można oglądać Krajową Wystawę Rolniczą. Jest to największa w województwie śląskim i jedna z większych w kraju imprez o charakterze wystawienniczo-targowym. Każdego roku swój dorobek prezentuje tu ponad 400 wystawców, w tym producenci maszyn i urządzeń rolniczych, środków ochrony roślin, pasz i nawozów. Trwają także Dni Europejskiej Kultury Ludowej.

***

Mazowieckie dożynki odbędą się w sanktuarium maryjnym w Lewiczynie koło Grójca. Mszy świętej będzie przewodniczył o 14 metropolita warszawski, kardynał Kazimierz Nycz.

REKLAMA

Dożynki to powszechna nazwa zakończenia żniw - zebrania plonów, głównie zbóż, i zakończenia najważniejszych prac polowych. Uroczystości dożynkowe są organizowane na Jasnej Górze od 1982 roku. Uczestniczą w nich delegacje rolnicze z całej Polski, w tradycyjnych strojach, z darami z płodów ziemi, z pięknymi wieńcami i chlebami upieczonymi z mąki, z tegorocznych zbiorów.

Dożynki obchodzono w Polsce prawdopodobnie już w XVI lub na przełomie XVI i XVII wieku, kiedy na naszych ziemiach rozwinęła się gospodarka folwarczno-dworska. Urządzali je dla żniwiarzy właściciele majątków ziemskich. Rozpoczynały się wiciem wieńców, które zwykle miały kształt wielkiej korony lub koła. Do dziś są one najważniejszym symbolem dożynek.

U schyłku XIX wieku, wzorem dożynek dworskich, zaczęto urządzać również chłopskie, gospodarskie.

W okresie międzywojennym lokalne samorządy i partie chłopskie, przede wszystkim koła Stronnictwa Ludowego, Kółka Rolnicze, Kościół, często także i szkoła, organizowały dożynki gminne, powiatowe i parafialne. W tamtych czasach były manifestacją dumy i odrębności chłopskiej.

REKLAMA

W czasach PRL dożynki miały charakter polityczny, choć w obchodach zachowano niektóre elementy tradycyjne, jak uroczyste pochody z wieńcami czy pieśni. Towarzyszyły im także kiermasze i zabawy. Zazwyczaj odbywały się w miastach, na stadionach. Przedstawiciele wsi meldowali gospodarzowi ogólnopolskich dożynek - I Sekretarzowi KC PZPR - o zakończeniu żniw, przekazując mu symboliczny bochen chleba z nowej mąki.

Pierwsze jasnogórskie uroczystości dożynkowe odbyły się podczas stanu wojennego, w 1982 roku. Zostały zorganizowane z inicjatywy wspólnoty ogrodników, rolników i działaczy ludowych, którzy zwrócili się z prośbą o przygotowanie dziękczynienia za plony do ówczesnego prymasa Polski, kardynała Józefa Glempa. Do Częstochowy przybyło wówczas 300 tysięcy rolników. Od tego czasu spotykają się na Jasnej Górze w każdą pierwszą niedzielę września.

Modlitwy rolników na Jasnej Górze mają wielowiekową tradycję. Wśród pielgrzymek przybywających do Częstochowy grupy chłopskie były zawsze najliczniejsze, szczególnie w święta maryjne w sierpniu i wrześniu. W 1981 roku pierwsza niedziela września stała się dniem ogólnopolskiej pielgrzymki rolników indywidualnych.

IAR, to

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej