"Odpowiedź na oczekiwania słuchaczy". Polskie Radio 24 już na UKF

1 września o godz. 6 Polskie Radio 24 rozpoczęło nadawanie na falach UKF. Pomysł stworzenia radia informacyjno-publicystycznego chwali środowisko dziennikarskie.

2016-09-06, 11:39

"Odpowiedź na oczekiwania słuchaczy". Polskie Radio 24 już na UKF
Zdjęcie ilustracyjne . Foto: Małgorzata Sas/Polskie Radio

Tomasz Wróblewski z Warsaw Enterprise Institute uważa, że wejście Polskiego Radia 24 na UKF wypełni pewną luką w polskiej radiofonii. - Wbrew ogólnie obowiązującej tezie,  o głupiejącym społeczeństwie, widzę społeczeństwo jak gąbka chłonące wiedzy, opinii i szukające poważnej debaty. Mamy zróżnicowany i nasycony rynek muzyczno-lifestylowy z szeroką ofertą radiową na światowym poziomie. To co nazywane jest niszą - czyli poważne radio mówione, jest niszą w Polsce, bo nie ma masowej oferty - zaznaczył.

Powiązany Artykuł

Stanisławczyk b_1200.jpg
"Polskie Radio 24 to nowa jakość w eterze"

- Kiedy 30 lat temu pojawiły się pierwsze gadające stacje radiowe w Ameryce, mówiono o desperackich próbach obrony radia przed telewizorem. Dziś tradycyjna telewizja w Ameryce szoruje brzuchem po piachu a radio merytoryczne kwitnie. Jeżeli faktycznie chcemy świadomego, wyedukowanego społeczeństwa to musimy mieć dla niego równie poważną ofertę - musimy więcej ze sobą rozmawiać i dłuższymi sentencjami niże wpisy na Twitterze. Wreszcie publiczne radio spełni swoją prawdziwie publiczną misję - ocenił.

Profesor Ewa Marciniak z Instytutu Nauk Politycznych UW, która jest częstym gościem Polskiego Radia 24 uważa, że stację wyróżnia między innymi profesjonalizm dziennikarzy. - Szeroka wiedza kontekstowa, merytoryczne i aktualizowane przygotowanie do każdego tematu, zadawanie pytań otwartych, a nie pytań rozstrzyg-nięcia, koncentracja na kwestiach istotnych z punktu widzenia publiczności politycznej. Panuje atmosfera akceptacji, szacunku wobec rozmówców - dodała.

Paweł Lisicki uważa, że projekt - Polskie Radio 24 - to doskonała odpowiedź na oczekiwania słuchaczy i wyzwania rynku. - Wyraźnie widać jakie zmiany zachodzą na całym rynku medialnym: coraz większą rolę odgrywa publicystyka i informacje, coraz bardziej w cenie jest dobre dziennikarstwo. Obok kilku już kanałów informacyjnych w publicystykę i informacje inwestują śmiało wielkie portale, również prywatne stacje radiowe ścigają się w walce o znanych publicystów i dziennikarzy. Dlatego pomysł powołania publicznego Radia24, radia mówionego i zarazem dynamicznego, uważam za wyjątkowo trafiony - podkreślił redaktor naczelny Tygodnika "Do Rzeczy".

REKLAMA

(Redaktor naczelny Polskiego Radia 24, Michał Chodurski: chcemy, by Polskie Radio 24 było miejscem debaty publicznej)

Do tej pory Polskie Radio 24 można było usłyszeć w internecie i w radiu cyfrowym. Od 1 września stacji można słuchać także w paśmie UKF. Na przykład w Warszawie na częstotliwości 92 MHz, w Krakowie - 97,2,w Gdańsku 93,4, we Wrocławiu 107,5. Stacja jest nadawana na częstotliwościach dotychczasowej Czwórki. Przy czym Czwórka zostaje w medium najbliższym młodym słuchaczom, czyli w internecie.

Na antenie Polskiego Radia 24 można usłyszeć między innymi "Stronniczy przegląd prasy" prezentowany przez dziennikarzy pięciu najważniejszych dzienników, rozmowy poranka 24 pod hasłem "24 pytania" i felietony. Ramówkę wzbogacą między innymi programy zatytułowane "Rozpruwacz kulturalny", "Konsument i rynek", "Życie nie tylko sportowe", "Wszystko jest historią".

Polskie Radio 24 tworzy zespół ponad 60 dziennikarzy. Stacja rozpoczęła współpracę między innymi z Ryszardem Bugajem, Zdzisławem Krasnodębskim, Wiktorem Świetlikiem, Krzysztofem Masłoniem, Tomaszem Sakiewiczem i Pawłem Wrońskim.

REKLAMA

aj

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej