Polskie służby przegrywają z Facebookiem i Google'em? "Są daleko za Zachodem"

Technologiczni giganci, jak Google, Facebook czy Microsoft, niechętnie dzielą się danymi z polskimi służbami. Ledwie co trzeci wniosek o udostępnienie informacji o internautach z naszego kraju jest pozytywnie rozpatrywany - informuje Dziennik Gazeta Prawna.

2016-09-07, 10:06

Polskie służby przegrywają z Facebookiem i Google'em? "Są daleko za Zachodem"
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: picjumbo

W 2015 roku polskie służby zapytały Facebooka o 1071 osób. Popularny portal społecznościowy zgodził się ujawnić dane 395 osób. W tym samym czasie na celownik śledczych trafiło 1417 użytkowników korzystających z usług oferowanych przez serwis Google. Gigant pozytywnie rozpatrzył tylko 402 spośród tych wniosków. Z kolei na 279 zapytań skierowanych do Microsoftu praktycznie wszystkie pozostały bez odpowiedzi. Z powyższych danych wynika, że łącznie na blisko 3 tysiące polskich wniosków, pozytywnie rozpatrywana jest tylko jedna trzecia z nich.

Polacy za Finami, Niemcami, Hiszpanami

Nie tylko polscy śledczy mają podobne problemy. Jednak wyniki innych państw Unii prezentują się lepiej, niż te uzyskiwane przez Polskę. W drugiej połowie 2015 roku współczynnik uzyskania danych od Googla dla Finlandii wyniósł imponujące 72 proc., 57 proc. dla Niemiec czy 52 proc. dla Hiszpanii.

Wszystko przez nieznajomość amerykańskiego prawa... i języka

Jak tłumaczą eksperci, amerykańskie korporacje niechętnie ujawniają przechowywane przez siebie dane, obawiając się oskarżeń o wydawanie własnych użytkowników. Dlatego też wprowadzają ostre warunki ich udostępniania, z których spełnieniem polscy śledczy mają problemy. A w większości przypadków powodem tego, poza zunifikowaniem przepisów, są słaba znajomość języka i kruczków amerykańskiego prawa.

DGP/dad

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej