Beata Szydło: Polska chce być ambasadorem Ukrainy w UE

Szefowa rządu Beata Szydło spotkała się w Krynicy-Zdroju z premierem Ukrainy Wołodymyrem Hrojsmanem. Do rozmowy doszło w pawilonie Polskiej Fundacji Narodowej na tegorocznym, XXVI Forum Ekonomicznym.

2016-09-07, 10:59

Beata Szydło: Polska chce być ambasadorem Ukrainy w UE
Premier Beata Szydło, podczas konferencji prasowej po spotkaniu z premierem Ukrainy Wołodymyrem Hrojsmanem . Foto: PAP/Grzegorz Momot

Posłuchaj

Premier Beata Szydło o spotkaniu z premierem Ukrainy z Wołodymyrem Hrojsmanem (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Na konferencji prasowej premier powiedziała, że z Wołodymyrem Hrojsmanem rozmawiała między innymi o rozwoju współpracy polsko-ukraińskiej. - Umówiliśmy się na to, że będziemy tę współpracę starali się zacieśniać - mówiła premier i dodała, że Polska i Ukraina mają duże pole do realizacji wspólnych projektów infrastrukturalnych, energetycznych i dotyczących rozwoju instytucji obywatelskich.

Beata Szydło po raz kolejny zapewniła też, że Ukraina może liczyć na polskie wsparcie na arenie międzynarodowej. Podkreśliła także, ze wolna i suwerenna Ukraina jest gwarancją bezpieczeństwa całej Europy. Szefowa rządu zadeklarowała również, że Polska popiera całkowitą realizację porozumień mińskich oraz przedłużenie unijnych sankcji wobec Rosji.

Źródło: tvp.info

- Mam nadzieję, że uda się w bardzo krótkim czasie rozwiązać problemy, które w tej chwili są związane z agresją Rosji na Ukrainę. Życzymy tego bardzo serdecznie. Polska niezmienne stoi na stanowisku, że jesteśmy i chcemy być ambasadorem Ukrainy na arenie Unii Europejskiej - powiedziała Szydło.

REKLAMA

Z kolei ukraiński premier Wołodymyr Hrojsman dziękował Polsce za poparcie w sprawie konfliktu na wschodzie kraju, za sprzeciw wobec rosyjskiej agresji na Ukrainę oraz wspieranie ukraińskich dążeń jego kraju. - Odczuwamy solidarność wobec Ukrainy i bardzo to cenimy - mówił premier Ukrainy.

Szef ukraińskiego rządu zaznaczył, że oba kraje mają potencjał współpracy m.in. w dziedzinie obronności, gospodarki, energetyki, współpracy transgranicznej. - Powinniśmy delikatnie podchodzić do kwestii historycznych - mówił.

Potwierdził zaproszenie dla polskiej premier do złożenia wizyty na Ukrainie.

IAR/PAP, to

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej