Ewa Kopacz: 1 października PO przedstawi Narodowy Program Senioralny
- "Narodowy Program Senioralny" będzie elementem nowej oferty programowej Platformy Obywatelskiej - poinformowała w niedzielę była premier Ewa Kopacz.
2016-09-11, 13:35
Ewa Kopacz zabrała głos podczas niedzielnej konferencji PO w Sejmie, pt. "Polityka senioralna - czas na odważne decyzje", w której wzięli udział m.in. przedstawiciele środowisk seniorów oraz niezależni eksperci.
Była premier podkreśliła, że jeśli mowa jest o polityce prorodzinnej, trudno nie ująć w niej polityki senioralnej. - Rodziny są wielopokoleniowe. Ci najstarsi, kiedy siadamy przy świątecznym stole, zwykle są traktowani z odpowiednim szacunkiem i jako ci, którzy są takim solidnym, rzetelnym fundamentem naszych rodzin - powiedziała.
Opowiedziała się za rewaloryzacją rent i emerytur, za "realnym" skróceniem kolejek do lekarzy, a także za wprowadzeniem bonów refundacyjnych na leki i rehabilitację, które - w jej ocenie - byłyby lepszym rozwiązaniem niż program bezpłatnych medykamentów dla seniorów 75 plus, który w tym roku wprowadził rząd Beaty Szydło.
- To są realne rozwiązania, które będziemy w "Narodowym Programie Senioralnym" prezentować 1 października. Ten nasz program będzie programem, który będziecie budować sami, będziecie dokładać kolejnego miesiąca swoją cegiełkę - zapowiedziała Kopacz zwracając się do zgromadzonych na sali seniorów.
1 października odbędzie się w Gdańsku ogólnopolska konwencja PO, podczas której przyjęty na zostać nowy program ugrupowania pt. "Polska obywatelska 2.0".
- Nie jesteśmy głusi na wasze głosy. Chcemy, żeby dzisiaj szacunek do waszego środowiska był okazany nie tylko w pustych słowach, ale przede wszystkim w czynach - oświadczyła była premier.
"Jest czymś absolutnie skandalicznym"
Wiceszef sejmowej komisji senioralnej Michał Szczerba z Platformy skrytykował polityków Prawa i Sprawiedliwości za niechęć dla realizacji drugiej edycji Obywatelskiego Parlamentu Seniorów.
- Jest czymś absolutnie skandalicznym, że inicjatywa społeczna najbardziej świadomych, odpowiedzialność środowisk senioralnych - uniwersytetów III wieku, Polskiego Związku Emerytów, Rencistów, Inwalidów oraz gminnych rad seniorów nie zyskuje przychylności nowej władzy - ocenił polityk.
Szczerba zapowiedział, że jeśli marszałek Sejmu Marek Kuchciński nie zgodzi się na obrady Obywatelskiego Parlamentu Seniorów będzie on obradował poza gmachem polskiego parlamentu.
REKLAMA
Pierwsze inauguracyjne posiedzenie Obywatelskiego Parlamentu Seniorów odbyło się w Sejmie 1 października 2015 roku w przypadającym tego dnia Międzynarodowym Dniu Osób Starszych.
PAP, kk
REKLAMA