Kolejne badania potwierdzają: Zika prowadzi do uszkodzeń mózgu

Naukowcy mają coraz większą pewność - wirus Zika powoduje uszkodzenia mózgu u nienarodzonych dzieci. Najnowsze dane publikują na portalu tygodnika "Nature" amerykańscy badacze z Uniwersytetu Waszyngtońskiego.

2016-09-12, 08:45

Kolejne badania potwierdzają: Zika prowadzi do uszkodzeń mózgu
Wirus zika pod mikroskopem elektronowym . Foto: Wikipedia/CDC/Cynthia Goldsmith

Posłuchaj

Zika prowadzi do uszkodzeń mózgu. Relacja Rafała Motriuka (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Do badań wykorzystali małpy z grupy makaków. Obserwacje rozwoju mózgu płodów dowodzą niezbicie, że to właśnie Zika jest przyczyną zaburzeń, które mogą prowadzić do ciężkiego kalectwa. Struktura mózgu zaczyna się zmieniać już po dziesięciu dniach od zakażenia. Wyniki badań mają pomóc w wyprodukowaniu szczepionki.

- Już trwają zaawansowane prace do stworzenia szczepionki, ale potrzeba czasu - mówi IAR profesor Leszek Szenborn z Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. Jak dodaje, jest to do zrobienia, ale zanim ta szczepionka będzie bezpieczna te procedury zajmują dużo czasu.

Zdaniem części naukowców, szczyt epidemii w krajach obu Ameryk już minął. Inni uważają, że jeśli wirus przeniesie się do Azji i Afryki, zarazić się mogą dwa miliardy ludzi.

Wirusy Zika roznoszone są przez tropikalne komary występujące także na południu Europy. Możliwa jest także transmisja drogą seksualną.

REKLAMA

mr

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej