Premier na szczycie w Bratysławie: to początek procesu reformy UE

Na konferencji prasowej po spotkaniu premier powiedziała też, że wydaje się, iż obecnie akceptowalny jest w UE "elastyczny" model przyjmowania migrantów oparty na zasadzie dobrowolności. Koncepcję "elastycznej solidarności" zaproponowała we wspólnym stanowisku Grupa Wyszehradzka.

2016-09-16, 21:39

Premier na szczycie w Bratysławie: to początek procesu reformy UE

Posłuchaj

Beata Szydło: podczas reformowania Unii Europejskiej nie może być tematów tabu (IAR)
+
Dodaj do playlisty

- Wyjeżdżam z tego szczytu z satysfakcją. Udało się uzgodnić to, na czym zależało Polsce, na rozpoczęciu procesu reform. Zależało nam na tym, by nie zakończyć tego spotkania tylko na rozmowie, lecz na ustaleniu agendy politycznej, która w następnych miesiącach będzie realizowana przez UE - podkreśliła Szydło.

Według niej nieformalny szczyt w Bratysławie to dopiero pierwszy krok. Premier zaznaczyła, że Polska będzie konsekwentnie przypominać o potrzebie reform i monitorować ten proces.

Jak relacjonowała, Grupa Wyszehradzka (V4) pod polską prezydencją przedstawiła spójny dokument z propozycjami wyjścia Unii z kryzysu. W jej ocenie wspólne stanowisko V4 jest dowodem solidarności Polski, Czech, Słowacji i Węgier pomimo różnic, które niekiedy dzielą te kraje.

REKLAMA

Jak mówiła, V4 zaproponowała nowe porozumienie w sprawie migracji koncentrujące się na pomocy humanitarnej, ochronie granic zewnętrznych i współpracy z krajami trzecimi.

Europa szuka drogi po Brexicie. Bratysława: szczyt Unii Europejskiej >>>


Według premier podczas piątkowych rozmów "padało bardzo jednoznacznie, że trzeba porozumienie z Turcją realizować" oraz że "trzeba pomóc Bułgarii". - W tej chwili jest taka wola, by wzmacniać Bułgarię. Polska już wysłała do Bułgarii 30 pograniczników i jesteśmy gotowi na dalszą pomoc - poinformowała.

REKLAMA

Drugim obszarem, który Grupa Wyszehradzka wskazywała jako kluczowy, było podjęcie działań podnoszących bezpieczeństwo w obliczu ostatnich ataków terrorystycznych.

Trzecia kwestia to zachowanie wspólnego rynku. "Dzięki zdecydowanej postawie Polski udało się wyeliminować wszelkie zapisy, które prowadziłyby do ograniczenia swobodnego przepływu osób" - mówiła.

Premier dodała, że podczas rozmów podkreślała zdecydowane stanowisko Polski mówiące o tym, że Unia w procesie reform nie powinna bać się odważnych decyzji. - Na początku tego procesu nie powinno być żadnego tematu tabu. Trzeba mieć odwagę rozmawiać o tym wszystkim, co jest problemem UE, i zastanawiać się nad różnymi rozwiązaniami, w tym również nie może być tematem tabu rozmowa na temat traktatu europejskiego - zaznaczyła.

Premier podkreśliła także, że podczas spotkania mowa była też o wyrażonej we wspólnym stanowisku Grupy Wyszehradzkiej potrzebie wzmocnienia parlamentów narodowych.

REKLAMA

Pytana o propozycję utworzenia wspólnych sił zbrojnych Szydło mówiła, że ten postulat jest różnie rozumiany. - Niektórzy politycy mówią wprost o powstaniu armii europejskiej, niektórzy mówią o wzmocnieniu bezpieczeństwa. My podkreślamy, że jest to temat, który trzeba podjąć, ale stawiamy jeden warunek: ta rozmowa nie może pomijać i odchodzić od celów, które mamy założone jako członkowie NATO, od tych celów, które zostały wydyskutowane m.in. na szczycie NATO w Warszawie - zaznaczyła.

FILM: W wielu krajach Unii Europejskiej narastają nastroje eurosceptyczne, w związku z tym dzisiaj liderzy państw członkowskich Unii powinni pochylić się nad tym, jak należy te Unię zreformować, jakie zmiany wdrożyć, aby wreszcie Unia Europejska potrafiła sprostać tym problemom, z którymi zmaga się od dłuższego czasu cała Europa – powiedział rzecznik rządu Rafał Bochenek.

tvp.info

pp/PAP/IAR

REKLAMA


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej